7 راه برای حفظ تعادل pH واژن به طور طبیعی


بیایید صادق باشیم: شما احتمالاً زیاد به سلامت واژن خود توجه نمی کنید مگر اینکه همه چیز دردناک ، خارش دار ، بو و یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز در زیر اشتباه می رود ، اغلب شامل ناخوشایندی فراگیر می شود هر چیزی تعمیر.

تا حد زیادی ، سلامت بافت واژن شما به PH واژن کاهش می یابد – میزان اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن. خبر خوب: روش های خاصی وجود دارد که می توانید PH سالم را در واژن حفظ کنید ، که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، به این موضوع می پردازیم که pH سالم واژن چیست ، چه چیزی می تواند آن را به هم بزند و چگونه می توان آن را به حالت تعادل برگرداند.

چرا تعادل pH واژن مهم است

اصطلاح pH به میزان اسیدی بودن یا بازیابی (قلیایی بودن) چیزی اشاره دارد و درجه pH آن بین 0 تا 14 است. pH زیر 7 اسیدی تلقی می شود ، در حالی که pH بالای 7 اساسی است. بنابراین PH سالم واژن چقدر است؟ در حالی که ممکن است شما خنثی فرض کنید ، اما می خواهید همه چیز کمی اسیدی باشد.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان در عملکرد در پنج سفر گفت: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که رشد باکتری های نامناسب را متوقف می کند.” هنگامی که pH بالاتر است و به محدوده قلیایی می رسد ، باکتری های نامطلوب می توانند رشد کنند ، گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) – عدم تعادل ناشی از رشد بیش از حد Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی بد و ماهی است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با نقص در واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها این لاکتوباسیلوس گونه ها بسیار مهم هستند ، زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند ، که pH واژینال اسیدی ایجاد می کند. این مانع از رشد باکتری های بیماری زا در واژن می شود. بنابراین وقتی تعداد کافی از این “بچه های خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

اگرچه همه BV به خودی خود مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ pH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی دهانه رحم مرتبط است که با افزایش آسیب پذیری در برابر بیماریهای مقاربتی و همچنین افزایش خطر زایمان زودرس در بارداری مرتبط است.

چه چیزی pH واژن را تغییر می دهد

عوامل مختلفی می توانند pH واژن را به سطح ناسالم برسانند ، از جمله هر چیزی که مانع رشد خوب می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از بهترین متخلفان ذکر شده است:

دو برابر شدن

تقریباً از هر 5 زن 1 نفر دوش معمولی دارد ، اگرچه پزشکان توصیه نمی کنند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستن داخل واژن با ترکیبی از مایعات از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین این کاملا غیر ضروری است. دوش گرفتن نه تنها مورد نیاز نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را برای حفظ محیط اسیدی تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند منجر به عفونت شود.

عادت زنانه

از آنجا که خون معمولاً کمی بنیادی است ، این دوره می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. این اغلب مشکلی ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی به مدت طولانی بماند – به عنوان مثال ، اگر تامپون خود را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH برای مدت طولانی تری باقی می ماند ، که می تواند منجر به مشکلات شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انتشار مایع منی به داخل واژن می تواند در افزایش pH واژن نقش داشته باشد ، زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه داشته باشید که ممکن است شما را مجبور کند توجه بیشتری به سلامت واژن خود داشته باشید. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در دکتر Trubow ، BV مکرر اغلب به سلامت میکروبیوم روده مربوط می شود. این به این دلیل است که میکروبهای روده و واژن ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و باکتریها و سایر میکروبهای روده می توانند بر ترکیب میکروبهای واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا مصرف آنتی بیوتیک می تواند بر روده تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

اگرچه هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص حذف کنید ، اما مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوبی را که برای حفظ PH سالم در بدن ضروری هستند ، مهار می کنند.

چگونه می توان PH واژن را متعادل کرد

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما ممکن است به طور بالقوه شما را به pH نامتعادل واژن راهنمایی کند ، چندین راه برای بررسی مجدد سطح شما و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر واژن می گوید: “واژن یک اکوسیستم بسیار سرد است و به بسیاری از مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” تروبو در اینجا چند راه برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و مقداری صابون سبک و خود به خود بشویید.
  • تامپون ها را به طور مکرر عوض کنید. توصیه می شود هر 4-6 ساعت یا بیشتر بسته به جریان شما انجام شود. همچنین می توانید به جای آن از نوار بهداشتی یا لیوان استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا شریک خود را قبل از انزال بیرون بکشید. در حالی که روش ترک ممکن است لزوماً از بارداری جلوگیری نکند ، اما مانع از مایع منی قلیایی در واژن و افزایش pH می شود. (البته ، این کاملاً به ترجیح شخصی شما بستگی دارد ، اما مهم است که آیا عفونت های مکرر دارید یا خیر.)
  • روغن مناسب را انتخاب کنید اگر از روغن مایع استفاده می کنید ، سعی کنید از روان کننده های عطر و طعم و روان کننده های حاوی گلیسیرین یا گلیسرول که تحریک کننده هستند و ممکن است میکروبیوتای واژن را تغییر دهند و بر pH واژن تأثیر بگذارد ، جلوگیری کنید. در عوض ، به دنبال روغن مایع بر پایه آب یا سیلیکون باشید. برخی حتی می گویند که pH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک خودداری کنید. این نوع داروها را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید و مصرف مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از دوز آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای کمک به تجمع مجدد بدن خود با باکتری های خوب در نظر بگیرید (بیشتر در مورد انواع خاص باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر )
  • از روده خود با رژیم غذایی غنی از مواد مغذی حمایت کنید. دکتر می گوید: “اگر واژن تعادل ندارد ، به روده نگاه کنید تا تعادل آن برقرار شود.” تروبو تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس ، قیمت متمرکزتری از مواد مغذی مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند یک میکروبیوم روده سالم را حفظ کنند ، که به نوبه خود به حفظ نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی ضروری است. به طور خاص ، مکمل هایی که شامل می شوند لاکتوباسیلوس انواع باکتری های پروبیوتیک (به عنوان مثال لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین در حالی که pH نامتعادل واژن می تواند عواقب بسیار ناخوشایندی داشته باشد ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در عادات بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و مکمل ها ایجاد کنید تا PH واژن شما در حالت اسیدی سالم باقی بماند. و در حالی که گاهی اوقات ممکن است برای مقابله با یک مورد مداوم BV نیاز به نسخه دارویی باشد ، فقط یک شیوه زندگی سالم می تواند سطح pH شما را ردیابی کند ، بنابراین می توانید در آینده به طور کامل از حمله BV جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مرتبط با آن را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *