گروه 20 در یک نشست ویژه درباره افغانستان بحث می کند


ماریو دراگی ، نخست وزیر ایتالیا ، سه شنبه نشست ویژه گروه 20 اقتصادی بزرگ را برای بحث در مورد افغانستان برگزار می کند ، زیرا نگرانی ها در مورد بحران انسانی قریب الوقوع پس از بازگشت طالبان به قدرت افزایش یافته است.

توسط خبرنگار کارکنان واتیکان نیوز

خشکسالی ، فقر و رکود اقتصادی: اینها برخی از مسائل اصلی افرادی است که در افغانستان زندگی می کنند.

از زمان تصرف طالبان در 15 اوت ، بحران انسانی در افغانستان در حال افزایش است و دست کم 18 میلیون نفر یا نیمی از جمعیت این کشور را تحت تأثیر قرار داده و چشم انداز خروج پناهندگان را افزایش داده است.

اجلاس ویژه گروه 20 اقتصاد بزرگ که روز سه شنبه برگزار شد ، درست چند روز پس از آن اتفاق افتاد که آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد که این کشور در یک لحظه “ایجاد یا شکست” قرار دارد و از جهان خواسته است تا از سقوط اقتصاد افغانستان جلوگیری کنند.

آقای گوترش به این نشست مجازی ملحق شد و بر نقش محوری سازمان ملل در مقابله با بحران تاکید کرد – تا حدی به این دلیل که بسیاری از کشورها نمی خواهند ارتباط مستقیم با طالبان برقرار کنند.

این اجلاس که به میزبانی ویدئو کنفرانس برگزار شد ، بر نیازهای حمایتی ، نگرانی های امنیتی و راه های تضمین سفر ایمن در خارج از کشور برای هزاران آفریقای غربی که هنوز در این کشور هستند متمرکز شد.

رسیدگی به بحران انسانی

نخست وزیر ماریو دراگی در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست ، نتیجه مباحث روز سه شنبه را بیان کرد و گفت که در مورد ضرورت رسیدگی به بحران فزاینده انسانی در افغانستان و حفظ موقعیت زنان در این کشور ، بین شرکت کنندگان توافق وجود دارد.

وی همچنین بر لزوم حفظ ارتباط با دولت طالبان افغانستان تاکید کرد اما گفت که این بدان معنا نیست که دولت کابل رسماً به رسمیت شناخته شود. با این حال ، او مایل است تأکید کند که نمی توان به افغانستان اجازه داد به پناهگاه تروریست های بین المللی تبدیل شود ، و افزود که هنوز هیچ نشانه ای مبنی بر بهبود طالبان در زمینه حقوق بشر وجود ندارد.

نخست وزیر ایتالیا گفت: “این اولین پاسخ چندجانبه به بحران افغانستان بود … چندجانبه گرایی به سختی برمی گردد ، اما در حال بازگشت است.”

آقای دراگی خاطرنشان کرد که این جلسه مجازی با وجود عدم وجود رهبران کلیدی مانند شی جین پینگ در چین و ولادیمیر پوتین از روسیه موفقیت آمیز بود.

این اجلاس تنها چند روز پس از دیدار مقامات ارشد ایالات متحده و طالبان در قطر برای اولین ملاقات رو در رو پس از تقویت دوباره طالبان صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *