الهیات می داند که چگونه سینود 2023 نقطه عطفی برای کلیسا است


با آغاز فرایند مشورت جهانی دو ساله منتهی به سینود 2023 ، رافائل لوسیانی ، متکلم ونزوئلایی ، اهمیت این رویداد مهم را برای کلیسا و مشارکت متکلمان برجسته می کند.

نویسنده: لیزا زنگرینی و ماریو گالگانو

سینود 2023 در مورد همدلی “نقطه عطف” در زندگی کلیسا است. این را یکی از اعضای ونزوئلایی کمیسیون آمادگی الهیات سینود در مصاحبه با رادیو واتیکان می گوید. به گفته رافائل لوسیانی ، الهیات شناس ، روند کلیسایی که توسط پاپ فرانسیس در 10 اکتبر رسماً آغاز شد ، “مهمترین رویداد” پس از شورای واتیکان دوم است.

لوسیانی متخصص الهیات در CELAM (شورای اسقف آمریکای لاتین) و عضو تیم الهیاتی CLAR (کنفدراسیون زنان آمریکای لاتین و مردان مذهبی) است. او به عنوان یکی از 41 عضو سه کمیسیون مقدماتی که توسط سینود تشکیل شده بود ، متشکل از کمیسیون الهیات ، کمیسیون روش شناسی و کمیته مشورتی منصوب شد.

وی در صحبت با ماریو گالگانو از رادیو واتیکان ، در مورد ایده خود در مورد کلیت و نوآوری های اساسی این کلیسا ، و همچنین مشارکت های کلیسایی مهم آمریکای لاتین صحبت کرد.

مصاحبه با رافائل لوسیانی را بشنوید

کلیس شناسی قوم خدا

او مشاهده می کند که ایده اصلی پشت کلیسا “مرکزیت کلیسایی قوم خدا” است که اولین بار توسط شورای واتیکان دوم مطرح شد و بارها توسط پاپ فرانسیس تأکید شد. او گفت که این ایده نشان می دهد که رابطه بین قوم خدا و کلیسا “دیگر سلسله مراتبی ، تبعیض آمیز نیست ، بلکه مکمل یکدیگر است”. او پیشنهاد می کند که اسقف ها و مردم عادی برای انجام مأموریت خود در کلیسا به اسقف ها نیاز دارند: لوسیانی خاطرنشان می کند: “این اصل مسئولیت متقابل است”.

آ. کایروس لحظه ای برای کلیسا

یک متکلم ونزوئلایی یکی دیگر از موارد جدید سینود 2023 را مورد توجه قرار می دهد: مشارکت بهتر الهیات در فرایند گوش دادن و بینش با هدف ایجاد این کلیسای کلیسایی جدید و گنجاندن بازتاب الهیاتی در ساختارهای کلیسا. به این ترتیب ، وی خاطرنشان می کند ، “ما هیچ بازتاب الهیاتی از یک سو نداریم ، و مردم از طرف دیگر ، می گویند:” چگونه آن را به ساختارهای واقعی کلیسا وارد می کنیم “. به گفته لوسیانی ، این لحظه یک فرصت است ، الف کایروس در حال حاضر ، زیرا “فرهنگ کلیسایی” جدیدی را بیان می کند.

همزمانی در مورد تنوع است

این متکلم در مورد انتظارات شخصی خود برای سینود 2023 می گوید امیدوار است که از طریق یک فرآیند اجماع ، بین حساسیت های مختلف در کلیسا “گفتگوی واقعی” انجام شود. به گفته لوسیانی ، فرهنگها و ملیتهای مختلف نماینده در کمیسیون الهیات این اجماع را بیان می کنند: “همزمانی در مورد تنوع است.”

جوهر کلیسا

لوسیانی با اشاره به مشارکت کلیسایی آمریکای لاتین در این روند ، یادآور شد که اسقفان آمریکای جنوبی با ایجاد CELAM در سال 1955 به عنوان یک نهاد کالج قاره ای ، پیش از شورای واتیکان دوم پیش از این بودند. وی گفت که سلام اکنون در حال انجام یک فرآیند اصلاحات با هدف گسترش این بعد دانشگاهی با توجه به روند کنونی به سمت کلیسای کلیسایی است.

لوسیانی با اشاره به اینکه سال 2023 بر موضوعات واحد تمرکز نمی کند ، در نهایت تأکید می کند که کلیت “ماهیت کلیسا” است ، “شکل کامل تری از کلیسا”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *