۴۸ نفر بر اثر فوت یا تصادف در اربعین جان باختند / ۱۱ هزار زائر دچار گرمازدگی شدندبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش تسنیم، سید صادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت امروز (دوشنبه) در نشست خبری که امروز (دوشنبه) در کربلای معلی برگزار شد، با اشاره به همکاری دولت عراق برای استقبال از زائران ایرانی اظهار داشت: برخی بی اطلاع و برخی دیگر از نظر سیاسی. با انگیزه دولت عراق انتقاد کنید، در حالی که نمی دانید دولت عراق با تمام اختیارات خود از جمله لغو روادید و حضور افراد دارای گذرنامه نامعتبر با دولت ایران همکاری کرده است.

وی با قدردانی مجدد از دولت و ملت عراق، همکاری دولت و ملت عراق با دولت ایران و زائران را شایسته تقدیر و تشکر دانست.

حسینی با اشاره به حضور زودهنگام زائران ایرانی در عراق، گفت: زائران ایرانی باید یک هفته قبل از اربعین وارد عراق می شدند زیرا موکب عراقی ها در جاده نجف به کربلا از ۱۰ روز قبل شروع می شود، اما برخی از زائران ایرانی ۲۰ روز قبل از این کشور خارج شدند. از اربعین جان باخت، اما این زود هنگام نیز با سخاوت مردم عراق مدیریت شد.

حسینی با اشاره به خدمات سازمان حج و زیارت از جمله پخت روزانه ۲۰ هزار وعده غذا، امدادرسانی به ۸۴ هزار زائر از دست رفته، برپایی ۸ ایستگاه در هشت شهرستان برای کمک به زائران و بیمه زائران، گفت: تاکنون ۴۸ نفر جان خود را از دست داده اند. طبیعی یا تصادفی ۷۰ درصد فوت شدگان تحت پوشش بیمه نیستند و در سامانه سماح ثبت نام نکرده اند لذا از زائران تقاضا داریم در سامانه ثبت نام کنند.

وی با بیان اینکه تا امروز ۳ میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند، از توجه زائران به مدیریت سفر و حضور حداقلی در کربلا ابراز خرسندی کرد و گفت: دیروز ۱۶۹ هزار و ۸۱۰ خروجی از مرزهای زمینی و هوایی داشتیم. به عراق و تعداد زائران بازگشته ۱۸۷۵۹۴ نفر بوده است که نشان می دهد زائران به توصیه ها گوش داده و پس از زیارت کربلا به کشور بازگشته و اقامت خود در نجف را به یک روز محدود کرده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران توصیه کرد: در زمان موج گرما در مسیر موکب نباشید زیرا ۱۱ هزار نفر دچار گرمازدگی شدند که همگی در بیمارستان بستری شدند.