۳۰ فیلم در راه جشنواره فجر / پوراحمد و لطیفی در جوانی اولین فیلم


ایرنا نوشت: امروز آخرین روز ثبت نام آثار ملی چهلمین جشنواره فیلم فجر است. آمار فیلم‌های ثبت‌شده هنوز منتشر نشده است، اما بر اساس تحقیقات ایرنا، حدود ۳۰ فیلم پس از اتمام مراحل فیلمبرداری آماده اکران هستند و به طور قطع می‌توانند در بزرگترین رویداد سینمایی کشور حضور داشته باشند. البته ذکر این توضیح ضروری است که تعداد پروژه هایی که در مرحله فیلمبرداری هستند و یا پروانه ساخت دریافت کرده اند یا در انتظار پروانه ساخت هستند حدود چهار برابر تعداد فیلم های تمام شده است که ما را به این نتیجه می رساند. ۱۵۰ فیلمی که می توانند در جشنواره فجر امسال حضور داشته باشند.

از فیلم‌های تمام‌شده می‌توان به «پرونده باز است» به کارگردانی کیومرث پوراحمد اشاره کرد که از ۲۵ شهریور اکران شد و هم‌اکنون در مرحله پس‌تولید قرار دارد. غریب محمد حسین لطیفی با به تصویر کشیدن دوره ای از زندگی شهید محمد بروجردی در ۱۲ شهریور منتشر شد و اکنون مراحل فنی خود را پشت سر می گذارد. پرویز شهبازی نیز مدتی پیش فیلمبرداری رکسانا را به پایان رساند. قیف محسن امیریوسوفی نیز این روزها در مرحله پس از تولید است.

30 فیلم در راه جشنواره فجر

روزی روزگاری به کارگردانی مهدی نوروزیان که اردیبهشت ماه با بازی لیلا حاتمی و نیکی کریمی اکران شد، هم اکنون آماده اکران است. علی عطشانی زمستان سال گذشته نیز لوتریا را در مکزیک جلوی دوربین برد و این فیلم نیز آماده اکران است. محمدرضا رحمانی نیز اواخر زمستان سال گذشته فیلمبرداری «آنها مرا دوست داشتند» به پایان رساند تا این فیلم نیز آماده اکران شود.

احمد بهرامی که دشت خاموشش سر و صدای زیادی به پا کرد، باران کوثری در اواخر زمستان سال گذشته بازی شهر خاموش را جلوی دوربین برد و اکنون آن را آماده نمایش کرده است.

دومین ساخته علیرضا معتمدی که تصویربرداری آن از اواسط اسفندماه سال گذشته آغاز شده بود، نیمه اردیبهشت ماه به پایان رسید. باران کوثری، هانیه طوسلی، فرشته حسینی، مانی حقیقی، علی مصفا، لیندا کیانی، نهال دشتی و امیرحسین فتحی بازیگران چرا گریه نمی کنی؟ است.

اتخاک گلی به کارگردانی محمدعلی عسگری و تهیه کنندگی داوود صبور درباره نجات یک دختر کرد از دست منافقین توسط فرزندان لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) است که چند روزی است فیلمبرداری آن آغاز شده است.

پروژه مشترک ایران و اسپانیا بهار امسال در بوچر جلوی دوربین رفت. مساخ نرگس به کارگردانی حامد علیزاده با بازی جمشید هاشم پور در نقش کاپیتان شیراز اکنون مراحل فنی را پشت سر گذاشته و آماده اکران است.

فیلمبرداری بغل درخت به عنوان اولین تجربه کارگردانی بابک خواجه پاشا با بازی مارال بنیادم، جواد قامتی و روح الله زمانی اواخر مرداد ماه به پایان رسید و این فیلم این روزها آماده اکران است.

از دیگر فیلم های موجود در این رده می توان به زنگ اخر ساخته شهرام عبدلی، دختری با لباس ارغوانی از خداداد جلالی، توتو به کارگردانی محمد ابراهیم عزیزی، لختگی به کارگردانی کاوه دهقانپور، انیمیشن ببایی حسین صفرزادگان، استاد عماد حسینی، پروانه ها تنها یک زندگی می کنند. روز.. نمایش کارگردانی محمدرضا وطن دوست و خاطرات بندباز حامد رجبی.

قرار بود چند فیلم هم در جشنواره فجر سال گذشته ارائه شود که تمدید مراحل فنی اجازه حضور در جشنواره چهلم را نداد. بنابراین حضور این فیلم ها در جشنواره فجر امسال کاملا محتمل است. از جمله این فیلم ها می توان به فیلم مست عشق، کابل شماره حسن فتحی اشاره کرد. ۱۰ اثر نوید محمودی، اولد بوی از اکتای براهینی و رگ های آبی ساخته جهانگیر کوثری.

با توجه به رونق روند تولید آثار سینمایی، پیش بینی می شود تا پایان مهلت ارسال آثار سینمایی، حداقل بیش از ۱۰۰ فیلم به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.