۳۰ درصد قطعات خودرو قاچاق یا تقلبی استبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش تسنیم، سید رضا فاطمی امین در برنامه خط مقدم اظهار داشت: تولید خودروهای کامل در ۵ ماهه امسال نسبت به سال گذشته ۲۷۹ درصد افزایش داشته به طوری که در ۵ ماهه سال قبل ۸۸ هزار دستگاه واحدهای خودروهای یکپارچه تولید شد اما امسال به ۱۳۴ هزار دستگاه رسید.

وزیر صامت افزود: برنامه ۴ ساله ای را برای صنعت خودروسازی کشور تدوین کردیم که از دی ماه سال گذشته آغاز شد و باعث شد تعداد خودروهای ناتمام در پارکینگ های کارخانه ها در گام اول از ۱۷۰ هزار به ۷ هزار و ۳۰۰ دستگاه کاهش یابد.

وی گفت: با تثبیت تولید و اصلاح تامین قطعات موفق به کاهش خودروهای معیوب شده ایم. یک خودرو از ۳۰۰۰ قطعه تشکیل شده است و هنگامی که یک قطعه از بین می رود، خودرو ناقص می ماند.

وزیر صمت افزود: گاهی به دلیل تامین نشدن پول قطعه ساز به موقع و یا عدم انجام صحیح سفارش، قطعات به خط تولید نمی رسد. خودروهای معیوب سال گذشته عمدتاً به دلیل نقص در تراشه های ECU معیوب ماندند.

وی گفت: حدود ۳۰ درصد قطعات خودرو یا قاچاق یا تقلبی است. به گاراژی در اراک برخوردیم که کمک فنرهای مستعمل را رنگ آمیزی و بسته بندی کرده و به صورت نو به فروش می رساند.

فاطمی امین افزود: امروز بیش از ۲۳۰ میلیون قطعه خودرو دارای کد رهگیری هستند و اصالت آنها مشخص است.