یادداشت روز: خریدهای جدید آرسنال و یوونتوس چه کسانی هستند؟


پشتیبانی انحصاری – در قسمت جدید بخش ‘نقطه فنی’ در رسانه هواداران، به دو خرید مهم آرسنال و یوونتوس در نقل و انتقالات از نظر فنی می پردازم. دو خرید مهم که چندان پر سر و صدا نبود اما از نظر فنی با توجه به پتانسیل هر بازیکن می تواند نقش مهمی در فصل آینده داشته باشد.

الکساندر زینچنکو، مدافع کناری منچسترسیتی و آنخل دی ماریا، مهاجم پاری سن ژرمن، دو خریدی هستند که هر کدام در شرایط متفاوتی از نظر وضعیت نقل و انتقالات راهی آرسنال و یوونتوس شدند. در این یادداشت به شما می گویم که این دو بازیکن در فوتبال مدرن در چه زمینه هایی تخصص دارند و در چه مرحله ای از بازی آرسنال و یوونتوس می توانند به این دو تیم کمک کنند. در هر بخش جداگانه مربوط به هر بازیکن، سه داده فنی پیشرفته مختلف را از میان ده ها داده فنی پیشرفته انتخاب کرده و آنها را مطالعه و تحلیل خواهم کرد. داده های فنی پیشرفته که می تواند تخصص هر بازیکن را نشان دهد.

در قسمت اول با الکساندر زینچنکو شروع می کنم. مدافع کناری که به اندازه سایر مدافعان منچسترسیتی صحبت از او نمی شود، اما این نمی تواند باعث شود که فکر کنیم این مدافع کناری کیفیت پایینی دارد. زینچنکو یک مدافع کناری مدرن با توانایی فنی واضح است که با توجه به حضور میکل آرتتا و نوع فوتبالی که قصد دارد در آرسنال القا کند، گزینه بسیار مناسبی برای این تیم است. سه داده فنی پیشرفته ای که من برای مطالعه و تجزیه و تحلیل پیرامون زینچنکو انتخاب کردم، داده های فنی پیشرفته “xGBuildup” هستند. (توضیحات فنی دقیق)«تکمیل عمیق» و «حمل پیشرونده» هستند.

حال به تصویر زیر توجه کنید که وضعیت زینچنکو را در هر یک از این سه داده فنی پیشرفته در آخرین فصل لیگ برتر انگلیس نشان می دهد. طبق معمول، داده های فنی پیشرفته را روی نمودارها با “درصد” علامت گذاری کرده ام. به عنوان مثال وقتی می گوییم زینچنکو از نظر آمار فنی «تکمیل عمیق» در صدک ۹۶ قرار دارد، به این معناست که این بازیکن از این نظر از ۹۶ درصد بازیکنانی که در پست خود در پنج لیگ معتبر اروپایی هستند بهتر است. داده های تکنیکی.

می بینیم که زینچنکو از نظر داده های فنی پیشرفته “Deep Completion” با ارزش ۲.۶۳ در هر بازی در صدک ۹۶ قرار دارد. این داده های فنی پیشرفته به ما می گوید که هر بازیکن چند پاس صحیح (به استثنای سانترها) در ۲۰ متر آخر زمین به سمت دروازه حریف انجام داده است. در عین حال می بینیم که زینچنکو توانسته از نظر داده های فنی پیشرفته «xGBuildup» با ارزش عالی ۱.۱۶ در هر بازی، ۹۹ درصد مدافعان کناری پنج لیگ معتبر اروپایی را پشت سر بگذارد. اطلاعات فنی پیشرفته “xGBuildup” بسیار مهم است (توضیحات فنی دقیق) که می تواند میزان مشارکت هر بازیکن را در موقعیت هایی که منجر به ضربه زدن به دروازه حریف می شود، بسنجد. در نهایت می‌توان دید که زینچنکو از نظر داده‌های فنی پیشرفته با ۷.۲۲ بار در هر بازی در صدک ۹۵ قرار دارد و عملکرد بهتری از ۹۵ درصد مدافعان کناری در لیگ‌های معتبر اروپایی داشته است. داده‌هایی که به ما می‌گویند چند بار یک بازیکن توپ را حداقل ۵ یارد (۴.۵۷ متر) به سمت دروازه حریف در طول یک بازی حمل کرده است. توجه داشته باشید که فقط نقل و انتقالات در این حالت در ۶۰% بالای فیلد ظاهر می شوند.

تجزیه و تحلیل این سه تکنیک پیشرفته داده به ما چه می گوید؟ زینچنکو با توجه به نوع فوتبالی که پپ گواردیولا به سیتی ارائه می دهد، توانسته است بازیکن بسیار موثری بر روی توپ باشد. اگرچه کمتر در مورد آن صحبت شده است، اما حقیقت این است که این مدافع کناری در جایگاه و نقش خود یک بازیکن مدرن به حساب می آید. او با توپ بسیار ماهر است. او توپ را به خوبی حمل می کند و می تواند آن را با موفقیت در فواصل کلیدی و مهم حمل کند. در عین حال گردش سالم و صحیح توپ در یک سوم حمله و در نواحی کلیدی مانند “نیمه فضا” (توضیحات فنی دقیق) او همچنین بسیار ماهر است که برای گواردیولا و سبک فوتبال او بسیار کلیدی است. زینچنکو مانند تمام مدافعان کناری مدرن در هر بازی بسیار درگیر فاز هجومی است و همچنین می تواند پاس های مهم و موثری را به سومین هجومی و ارتفاع ۲۰ متری زمین ارسال کند. مشکلی که اگر یک مدافع کناری صلاحیت نداشته باشد با «کاسک» در فوتبال مدرن تفاوتی نخواهد داشت.

زینچنکو در کار با توپ و ابعاد مختلف آن به عنوان یک مدافع کناری مدرن متخصص است. او چگونه می تواند برای هواداران آرسنال مهم باشد؟ اول از همه، میکل آرتتا اولین مربی تیم است و شناخت بسیار عمیقی از این بازیکن دارد. دوم اینکه سرمربی اسپانیایی می خواهد فوتبالی ارائه کند که در ابعادی شباهت هایی به فوتبال گواردیولا داشته باشد و حضور زینچنکو و توانایی های توصیف شده می تواند نقش مهمی در رسیدن به این هدف داشته باشد. در حالی که زینچنکو ممکن است برای بازی در فنی ترین تیم روی زمین به اندازه کافی خوب نباشد، او می تواند یک بازیکن فوق العاده کلیدی برای تیمی با کالیبر و شرایط آماده سازی آرسنال باشد. اینکه زینچنکو یکی از مدافعان کناری مدرن نسل خود محسوب می شود، امری غیرقابل انکار است و البته او پتانسیل این را دارد که پست ها و نقش های دیگری را در زمین بازی کند.

در قسمت دوم در مورد آنخل دی ماریا صحبت خواهم کرد. بحث فنی درباره دی ماریا با توجه به رزومه غنی این بازیکن در سال های اخیر در فوتبال می تواند کمی سخت باشد، زیرا بسیاری از فوتبالدوستان کم و بیش به طور عمومی از دی ماریا و توانایی های فنی او اطلاع دارند. با این حال شاید برخی معتقد باشند که این بازیکن آرژانتینی با توجه به سن و سالش کیفیت لازم برای بازی در یوونتوس و در سطح اول رقابت های اروپایی را ندارد. با این حال همانطور که او همیشه تاکید می کرد کیفیت یک بازیکن را نمی توان با قیمت و سن او قضاوت کرد. کیفیت هر بازیکن را باید با توجه به دانش او و کاری که قرار است در تیم جدیدش انجام دهد ارزیابی کرد. دی ماریا همچنان کیفیت خوبی را به نمایش می گذارد و اتفاقا با توجه به نوع فوتبالی که بازی می کند، در صورت سلامتی می تواند در جاهای مهم به یوونتوس مکس الگری کمک کند.

سه داده فنی پیشرفته که برای دی ماریا انتخاب کردم، “xG” (توضیحات فنی دقیق)“xA” (توضیحات فنی دقیق) و لمس توپ در محوطه مقابل. حال به تصویر زیر نگاه کنید که موقعیت دی ماریا را در مورد هر یک از این داده های فنی پیشرفته نشان می دهد. می بینیم که دی ماریا با مقدار ۰.۲۸ از نظر داده های فنی پیشرفته “xG” در فصل گذشته لیگ فرانسه توانسته در صدک ۸۶ و از ۸۶ درصد بازیکنان پست خود قرار گیرد (جلو- وینگرهای خطی و هافبک های تهاجمی) در پنج لیگ. از نظر داده‌های فنی پیشرفته «xA» که توانایی بازیکن را در پاس‌های با کیفیت که منجر به موقعیت‌سازی می‌شود اندازه‌گیری می‌کند، او با امتیاز خیره‌کننده ۰.۲۹ در هر بازی در صدک باورنکردنی ۹۶ قرار دارد. در نهایت می بینیم که دی ماریا در فصل گذشته لیگ فرانسه به طور میانگین ۴.۹۴ بار در محوطه حریف موفق شد توپ را لمس کند تا در بین بازیکنانی که در پنج لیگ معتبر اروپایی در جایگاه خود قرار دارند در صدک ۸۰ قرار گیرد.

تجزیه و تحلیل داده های ما به ما می گوید که آنخل دی ماریا هنوز کیفیت بالایی در تخصص خود دارد. او به عنوان بازیکن سوم هجومی در خط جلو محسوب می شود و هنوز هم می تواند در موقعیت های خطرناک موقعیت های خطرناکی ایجاد کند. این موضوع برای یوونتوس آلگری بسیار مهم است. فصل گذشته پس از مصدومیت کیزا، بزرگترین ضعف یوونتوس در خط حمله نبود بازیکنی با توانایی فنی دی ماریا در خط حمله بود. بازیکنی که تکنیک خوبی دارد، توانایی خوبی در ارسال پاس های با کیفیت دارد که هم تیمی هایش را در موقعیت خطرناکی قرار می دهد و در عین حال ممکن است بتواند به سمت دروازه حریف شوت کند. دی ماریا بازیکنی با چنین ویژگی هایی است و می تواند برای تیمی بدون خلاقیت آلگری در فصل گذشته، سرمایه ارزشمندی باشد. حضور دی ماریا، کیهزا و در نهایت ولاوویچ در پست ها و نقش های مختلف در صورت وجود رویکرد فنی مشخص می تواند این تیم بدون خلاقیت آلگری را در فصل آینده به تیمی متفاوت تبدیل کند.

* داده های فنی پیشرفته از شرکت گزارشگر StatsBomb استخراج شده است.