گشت ارشاد برای به حاشیه راندن فشار اقتصادی وارد میدان شده است/ جامعه در آن مبنای انقلابی دارد.باید این سوال را بپرسیم که چرا در کشوری با این همه ثروت درصد فقرا اینقدر افزایش می یابد؟ چرا نباید هوای سالم، غذای سالم و آب سالم داشته باشیم؟ حالا از هرم مزلو، اساسی ترین مسائل را به نگرانی تبدیل می کنند. چرا باید تورم ما در دنیا بی سابقه باشد؟ چرا شادی مردم باید حداقل باشد؟ به این دلایل پاسخ دهید.

خرداد: بحث برخورد با پوشش زنان این روزها به بحثی پررنگ تبدیل شده و از یک سو فشارها و برخوردهای گشت ارشاد شدت گرفته و از سوی دیگر اعتراضات به این برخوردها شکل دیگری به خود گرفته است. در این شرایط واکنش‌ها به این موضوع در جناح‌ها و گروه‌های مختلف سیاسی گسترش یافته و برخی کارشناسان معتقدند پوشش زنان جنبه سیاسی پیدا کرده است.

«پروانه سلحشوری» جامعه شناس و نماینده سابق مجلس که در یک سال اخیر کمتر مصاحبه و اظهار نظر کرده است، در گفت و گوی کوتاهی با ادمادآنلاین به تحلیل این شرایط می پردازد. او ریشه این درگیری ها را در شرایط اقتصادی کنونی می داند و تشدید درگیری ها را پوششی برای به حاشیه راندن وضعیت بد فقرا و حتی طبقه متوسط ​​می داند.

* خانم سلخسوری این روزها گشت ارشاد، اعمال و رسیدگی به آن با واکنش های زیادی مواجه شده و به نظر می رسد درگیری ها بر سر حجاب نیز تشدید شده است. آیا به طور کلی با این نگرش ها موافق هستید؟ علت شدت این درگیری ها را چه کسی می دانید؟

به نظر من اساسا برخورد با این موضوع چه از طریق رسانه های داخلی و چه از طریق رسانه های خارجی و حتی خود اصولگرایان بیشتر برای به حاشیه راندن مسائل اصلی کشور است. الان واقعا مسائل مالی قدرت مردم را گرفته است. همین چند روز پیش یک خانواده پنج نفره خودکشی کردند. به نظر من اینها مسائل اصلی هستند و باید برجسته شوند. کشوری که هر روز فقیرتر می شود و مردم هر روز بی پناهتر می شوند.

به نظر من باید به این چیزها فکر کرد وگرنه این بحث حجاب یک بحث ۴۰ ساله است که هر بار به شکلی مطرح می شود و دوباره از فشار کم می شود. باید دید که الان فشار اجتماعی را بر مردم زیاد می کنند، عمدتاً به چه دلیل و به چه منظور؟ فکر می کنم می خواهند مسائل اصلی را به حاشیه ببرند تا شاهد درگیری ها و دغدغه های اصلی مردم به خصوص طبقه پایین نباشیم، هرچند این وضعیت کمر طبقه متوسط ​​را هم شکسته است. وقتی یک شانه تخم مرغ ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارد، وقتی یک لیتر روغن بیش از ۱۰۰ است، کی می خواهد جواب دنیا را بدهد؟ چه کسی مسئول این وضعیت است؟

به این دلایل فکر می کنم وقتی پروژه ای را با این عنوان افتتاح می کنیم در این مسیر قدم برداریم. باید این سوال را بپرسیم که چرا در کشوری با این همه ثروت درصد فقرا اینقدر افزایش می یابد؟ چرا نباید هوای سالم، غذای سالم و آب سالم داشته باشیم؟ حالا از هرم مزلو، اساسی ترین مسائل را به نگرانی تبدیل می کنند. چرا باید تورم ما در دنیا بی سابقه باشد؟ چرا شادی مردم باید حداقل باشد؟ به این دلایل پاسخ دهید.

*شما هم جامعه شناس هستید و در مجلس بودید و شاید از روند تصمیم گیری و هدف برخی از کارهای سیاسی بیشتر بدانید. به نظر شما این تشدید جنجال های حجاب پوششی برای به حاشیه راندن فشارهای اقتصادی مردم است؟ آیا این تعبیر از سخنان شما درست است؟

بله یکی این است و نکته دوم اینکه باید به نحوی توجه نیروهای همراه خود را جلب کنند. به همین دلیل متأسفانه اصل مردم و دین آنها ارزشی ندارد، اما چنین موضوعی را برجسته می کنند.

به نظر شما در این شرایط چه باید کرد؟ کمپین هایی از سوی گروه ها و جناح های مختلف راه اندازی شده است، پیشنهاد شما چیست؟

من فکر می کنم این جامعه آبستن حوادثی است و تحولات راهگشا خواهد بود. حال این رفتار دولت می تواند باعث تغییر در حرکت جامعه و مسیر تحولات شود که البته نه من می توانم در اینجا به تفصیل صحبت کنم و نه شما می توانید آن را منتشر کنید. معمولا این حرف ها به گوش مخاطبی که باید نمی رسد و تاثیرگذار نیست. پس باید امکان تغییر و تحول را در خود جامعه فراهم کنیم تا در سطح کلان شاهد تحول اساسی باشیم. همان چیزی را که در آخرین نطق مجلس گفتم و باز هم تاکید می کنم که این جامعه همیشه پایه و اساس انقلابی دارد، زیرا تغییرات در جامعه و در خود مردم ایجاد نمی شود و تا زمانی که این تغییر اساسی صورت نگیرد، کاری انجام نمی شود. در سطح کلان اقتصادی. هر دولتی که باشد تفاوتی ندارد. مهم این است که خیلی با آن برخورد نشود و زمینه بازی برابر وجود نداشته باشد و امکان بررسی و باز کردن مسائل وجود نداشته باشد.