گروسو، گروسو، گل دی گروسو، گل دی گروسو!


متن بالا گزارش دیوانه وار فابیو کارسا، خبرنگار اسکای ایتالیا در دقیقه ۱۱۹ نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۰۶ بین ایتالیا و آلمان بود. گل فابیو گروسو شصت میلیون ایتالیایی را به آسمان فرستاد.

پشتیبانی برخی از افراد برای انجام یک کار خاص به دنیا آمده اند. انگار ماموریتی دارند و باید آن را انجام دهند. فابیو گروسو یکی از همین افراد است. ماموریت فابیو گروسو درخشش در جام جهانی ۲۰۰۶ و کمک به ایتالیا برای بردن آن جام بود.

گروسو شاید معمولی ترین بازیکن در ترکیب اصلی پر ستاره ایتالیا بود، اما گاهی اوقات این بازیکنان معمولی تاریخ ساز می شوند. سال قبل از جام جهانی، او برای پالرمو بازی می‌کرد و اولین بازی ملی خود را در سن ۲۵ سالگی انجام داد، اما این بازیکن معمولاً بی‌تجربه برای پیراهن شماره ۳ ایتالیا که سال‌ها توسط پائولو مالدینی پوشیده بود، ارزش زیادی قائل بود. ماموریت فابیو گروسو از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی آغاز شد. جایی که ایتالیا ۱۰ متر مقابل استرالیا شگفت انگیز به دردسر افتاد اما در دقیقه ۵+۹۰ فابیو گروسو پنالتی هوشمندانه ای زد و گل فرانچسکو توتی آبی ها را در جام نگه داشت.

ایتالیا پس از پیروزی آسان مقابل اوکراین در مرحله نیمه نهایی به مصاف آلمان میزبان رفت. روی کاغذ، آلمان به نظر می رسد ضعیف است، اما بسیاری به دلیل برتری میزبانی، آلمان را شانس اصلی صعود به فینال می دانستند. ایتالیا حملات زیادی انجام داد اما در نهایت بازی به وقت اضافه کشیده شد. مارچلو لیپی برخلاف تمرین همیشگی خود، این بار ریسک بزرگی کرد و در وقت اضافه از چهار مهاجم استفاده کرد تا کار آلمانی خسته را تمام کند.

بازی به دقیقه ۱۱۸ رسید و اهالی فوتبال انتظار داشتند سرنوشت این دیدار حساس در ضربات پنالتی رقم بخورد اما کرنر ایتالیا در ثانیه های پایانی سرنوشت جام را تغییر داد. ارسال الکس دل پیرو مهار شد اما توپ به آندره آ پیرلو رسید. با هوشمندی توپ را نگه داشت تا موقعیت مناسب را پیدا کند. پیرلو توپ را به فابیو گروسو که در حال پیشروی بود پاس داد و تیم لیپی، مدافع چپ بی ادعای او تصمیم درستی را در چند ثانیه گرفت. شوت پای چپ گروسو از روی دستان ینس لمان عبور کرد و تور دروازه آلمان را بوسید. چند ثانیه بعد در یک ضدحمله، الکس دل پیرو روی یورگن کلینزمن، یکی از اعضای تیم آلبرتو جیلاردینو خطا کرد.

صحنه های بعد از گل گروسو را می توان یکی از ماندگارترین صحنه های تاریخ جام جهانی دانست. پس از برخورد ضربه گروسو به دروازه لمان، همه ایتالیایی ها به شدت خوشحال و هیجان زده شدند. آندره آ پیرلو، همیشه خونسرد، پیروزی را فریاد زد و همه ایتالیایی ها دویدند. فابیو گروسو که مهم ترین گل زندگی خود و یکی از مهم ترین گل های تاریخ فوتبال ملی ایتالیا را به ثمر رساند، از خوشحالی گریه می کرد و مثل بچه ها بی هدف می دوید. اگر گروسو توسط جیانلوکا زامبروتا متوقف نمی شد، احتمالاً به دویدن در اطراف زمین ادامه می داد. بسیاری شادی فابیو گروسو را با شادی مارکو تاردلی، گلزن ایتالیا در جام جهانی ۱۹۸۲ مقابل آلمان مقایسه کرده اند. نمونه ای از لذت واقعی پیروزی را در عکس های زیر مشاهده می کنید:

گل فابیو گروسو برای آلمان
چند ثانیه بعد از فرو ریختن دروازه آلمان
گل فابیو گروسو برای آلمان
دویدن های دیوانه وار فابیو گروسو
گل فابیو گروسو برای آلمان
شادی پیرلو و دل پیرو با گروسو
گل فابیو گروسو برای آلمان
فابیو گروسو که از دروازه آلمان تا میانه میدان دوید، سرانجام توسط جانلوکا زامبروتا متوقف شد!
گل فابیو گروسو برای آلمان
بوفون به سرعت از دروازه به وسط زمین رفت تا در شادی گل شریک باشد

ایتالیا ۲-۰ پیروز شد و به فینال رسید. همه ما ماجراهای فینال ایتالیا و فرانسه را می دانیم. ضربه پنالتی زیدان به بوفون، گل ماتراتزی با ضربه سر، اخراج زیدان با سینه ماتراتزی و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. در ضربات پنالتی، داوید ترزگه که در یورو ۲۰۰۰ به ایتالیا گل طلایی را زد، دومین پنالتی فرانسه را روی تیرک دروازه زد اما همه ایتالیایی ها به گل رسیدند. چه کسی باید پنالتی پنجم و قهرمانی ایتالیا را می زد؟ درست حدس زدی؟ فابیو گروسو. او که ایتالیا را به فینال رساند، پنالتی نهایی را بر خلاف جهت فابیان بارتز به ثمر رساند و ایتالیا بالای سر جهان ایستاد. چرا یک مدافع چپ پا باید مهم ترین پنالتی تاریخ فوتبال ایتالیا را می زد؟ مارچلو لیپی این توضیح قانع کننده را دارد:

به یاد دارم گروسو بود که یک پنالتی به استرالیا زد و گل پیروزی ما را به آلمان زد. به فابیو گفتم تو آخرین لحظه هستی. بنابراین شما آخرین پنالتی را خواهید گرفت. گروسو باور نمی کرد، اما او کار خوبی انجام داد.

پس از یک تابستان فوق العاده، فابیو گروسو مانند همیشه یک بازیکن ثابت باقی می ماند، البته با بدنامی بیشتر. او پس از جام جهانی ۲۰۰۶ به اینتر منتقل شد و پس از یک سال به المپیک لیون رفت. پس از چند سال بازی برای قهرمان فرانسه، به ایتالیا بازگشت و سه فصل برای یوونتوس در بحران بازی کرد. گروسو همچنین در یورو ۲۰۰۸ و جام کنفدراسیون ها ۲۰۰۹ بازی کرد اما نتوانست درخشش جام جهانی ۲۰۰۶ را تکرار کند. دوران فوتبال ملی گروسو در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید و در سال ۲۰۱۲ پس از ترک یوونتوس از فوتبال خداحافظی کرد. در زمینه مربیگری، فابیو گروسو “بسیار معمولی” است و چندین سال در سری B مربیگری کرده است، اما اینها مهم نیستند. او رسالت اصلی زندگی خود را انجام داده است: کمک به قهرمانی تیمی که از تابستان ۲۰۰۶ رنگ مرحله حذفی جام جهانی را به خود ندیده و حسرت حضور در این مسابقات حداقل به او خواهد رسید. دوازده سال

با گزارش فابیو کارسا به دنبال گل فابیو گروسو هستید؟ نگران نباش. گل فراموش نشدنی فابیو گروسو به آلمان را در ویدیوی زیر مشاهده می کنید.

گل فابیو گروسو به آلمان. ۴ جولای ۲۰۰۶