کم شنوایی در کودکان را جدی بگیرید


یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت توجه به علائم کم شنوایی در کودکان، گفت: زمان در تشخیص و درمان عوارض شنوایی بسیار مهم است، بنابراین افراد باید حتماً به متخصصان مطمئن و متخصص مراجعه کنند. پس از مشاهده علائم روی این زمینه تمرکز می کند

به گزارش ایلنا، دکتر علی افتخاریان، عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به روند تشخیص کم شنوایی و ناشنوایی در نوزادان، گفت: غربالگری کم شنوایی و ناشنوایی به صورت مستمر در کشور برای نوزادان انجام می شود.

به گفته وی، در فرآیند غربالگری فوق، در مرحله اول از تست OAE استفاده می شود و در صورت عدم پاسخگویی، تست ABR در نظر گرفته می شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: پس از تشخیص کم شنوایی باید میزان آن را بررسی کرد تا درمان های مناسب در نظر گرفته شود.

این متخصص گوش و حلق و بینی اضافه کرد: اگر کودکی که دچار کم شنوایی عمیق یا شدید شده است با سمعک و توانبخشی گفتار و شنوایی درمان شده باشد اما پس از مدتی استفاده از آن به گفتار مطلوب نرسد و نتواند ارتباط خوبی با اطرافیان ایجاد کند. او یعنی شنوایی قابل قبولی با سمعک پیدا نکرده است.

به گفته وی، این کودک باید از نظر امکان جراحی کاشت حلزون معاینه شود. این دلیل اصلی انجام عمل کاشت حلزون در کودکی با کم شنوایی مادرزادی است و در این صورت توصیه می شود که این عمل در اسرع وقت انجام شود.

سن طلایی کاشت حلزون با جراحی قبل از یک سالگی است

دکتر. افتخاریان سن طلایی جراحی کاشت حلزون را قبل از یک سالگی بیان کرد و افزود: انجام این عمل در سنین زیر یک سال به دلایلی از جمله مشکلات بیهوشی در این سن و عدم تشخیص دقیق کمی سخت است. از درجه کم شنوایی به همین دلیل اگر عمل بین یک تا دو سال انجام شود باز هم قابل قبول است.

وی با اشاره به اینکه کاشت حلزون از دو سالگی به تدریج نتایج ضعیف تری به دست می آورد، تاکید کرد: در صورت مهیا بودن تمامی امکانات و شرایط، ترجیحاً این عمل قبل از یک سالگی یا بین یک تا دو سالگی انجام شود.

رئیس مرکز کاشت حلزون شنوایی بیمارستان لقمان حکیم یادآور شد: برخی از کودکان در بدو تولد مشکل شنوایی ندارند و متأسفانه به مرور زمان دچار این عارضه می شوند. بنابراین با توجه به سن کودک، والدین باید از علائمی مانند مشکل در ارتباط کلامی، گفتار، یادگیری و املا آگاهی داشته باشند و در صورت مشاهده هر یک از این علائم در اسرع وقت برای نظارت های لازم به پزشک مراجعه کنند. و معاینه شنوایی سنجی برای تعیین علت مشکل به مراکز تخصصی مراجعه کنید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه مورد نظر خاطرنشان کرد: اگر در این موارد کودک کم شنوایی تشخیص داده شود باید علت آن را پیدا کرد تا درمان مناسب انجام شود.

به گفته دکتر افتخاریان، جراحی کاشت حلزون در دوران شیوع ویروس کرونا متوقف نشد و درمان بیماران با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی ادامه یافت.

انجام ۱۴۰۰ عمل کاشت حلزون از سال ۱۳۸۶ در بیمارستان لقمان حکیم

وی با اشاره به آمار اعمال کاشت حلزون شنوایی در بیمارستان لقمان حکیم گفت: از سال ۱۳۸۶ که مرکز کاشت حلزون در بیمارستان لقمان حکیم افتتاح شد، بیش از ۱۴۰۰ عمل کاشت حلزون انجام شده است.

دکتر. علی افتخاریان به والدین کودکان مبتلا به این عارضه تاکید کرد: به توصیه‌های مراکز غیرعلمی یا مراکز علمی غیر تخصصی در زمینه کاشت حلزون تکیه نکنند.

این متخصص گوش و حلق و بینی اضافه کرد: برخی از مراکز علمی نیز معتقدند زمانی که در برخی موارد خاص جراحی کاشت حلزون شنوایی در کودکان و بزرگسالان بدون توجه به امکان کاشت پروتز شنوایی ساقه مغز امکان پذیر نیست، راه دیگری برای درمان وجود ندارد. این مراکز غیر تخصصی باعث سرخوردگی بیمار می شود و در بیشتر موارد درمان را رها می کند و خود را عضوی از جامعه ناشنوایان می داند.

وی با تاکید بر لزوم مراجعه به مراکز تخصصی خاطرنشان کرد: مرکز کاشت حلزون شنوایی بیمارستان مرکزی لقمان یک مرکز تخصصی و یکی از معتبرترین مراکز دنیاست که جراحی کاشت شنوایی ساقه مغز در این مرکز حتی از بسیاری از مراکز اصلی پیشرفته تر می شود. مراکز در جهان درمانی که در صورت عدم امکان جراحی کاشت حلزون ممکن است مسئول درمان باشد.

در پایان دکتر افتخاریان خاطرنشان کرد: برخی از افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، اطلاعات کافی یا درستی از این گونه درمان ها ندارند. بنابراین مراجعه به مراکز تخصصی مورد اعتماد می تواند بسیار کمک کننده باشد.