کلیباف و رئیسی توپ را به زمین یکدیگر می اندازند! / بالاخره طرح یا لایحه؟!


گروه مالی: موضوع گسترده و جنجالی تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ چهار بار در شورای اسلامی در قالب لایحه و پیش نویس مطرح شد و هر بار با واکنش شدید از سوی شورای اسلامی شهر مواجه شد. نمایندگان مجلس

به گزارش پایگاه خبری صراط، چندی پیش در کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم بحث تشکیل وزارت بازرگانی و اجرای طرح نمایندگان مجلس دهم مطرح شد.

از سوی دیگر در جلسه یکشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ شورای دولت، موضوع اظهار نظر درباره طرح «تاسیس وزارت بازرگانی» در دستور کار هیأت وزیران و اعضا قرار گرفت. با طرح مورد نظر موافقت کرد.

کلیباف و رئیسی توپ را به زمین یکدیگر می اندازند!  / بالاخره طرح یا لایحه؟!

نکته عجیب اینجاست که پس از موافقت شورای دولت با «طرح تشکیل وزارت بازرگانی»، محمدباکر کلیباف، رئیس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه ۱۶ تیرماه از درخواست رئیس جمهور برای ارائه خبر داد. «لایحه تشکیل وزارت بازرگانی» گفت: از آنجایی که طرح استیضاح با هدف اصلاح امور و پیشبرد کار است، بهتر است این فرصت را در اختیار دولت قرار دهیم تا ساختار را اصلاح اساسی کند.

بلافاصله یک روز پس از اعلام نظر قالیباف، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت نیز اعلام کرد: «تشکیل وزارت بازرگانی لایحه دولت نیست و قبلا در سال ۱۳۹۶ در مجلس ابلاغ و در سال ۱۳۹۷ تصویب شده بود. مورد انتقاد شورا قرار گرفت.» با گاردین مواجه شد و پس از درخواست های مکرر مجلس برای تعریف پروژه، دولت با کلیات آن موافقت کرد.

با این تفاصیل، آنچه مشهود است این است که نقش مجمع قلیباف و دولت ابراهیم رئیسی در خصوص جدایی وزارت صمت هنوز مشخص نیست و هنوز کسی نمی داند که آیا «توصیه وزارت بازرگانی» نیازی به این موضوع دارد یا خیر. موضع گیری در قالب طرح مجلس یا لایحه دولت سیزدهم؛ زیرا رفتار عجیب دولت و مجلس کاملاً همسو نشان می دهد که هیچ یک از احزاب جرأت و جرأت پذیرش مسئولیت این جدایی و پاسخگویی را ندارند. برای مشکلات و مسائل احتمالی آن