«کسری مالی» چه آسیبی به اقتصاد ایران وارد می کند؟


بعد- در حالی که کمتر از سه هفته تا مهلت قانونی دولت برای تقدیم لایحه بودجه به مجلس باقی مانده است، طبق آمارهای غیررسمی، دولت و مجلس بر سر دلار ۲۶ هزار دلار و نفت ۸۶ دلار به توافق رسیده اند. این بدان معناست که دولت افزایش نرخ ارز را تشخیص داده و دیگر نباید انتظار داشت که قیمت دلار به زیر ۳۰ هزار دلار برسد، این در حالی است که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت در تلاش است تا با افزایش نرخ ارز، کسری بودجه خود را جبران کند. قیمت

بر اساس گزارش فردا، به نظر می رسد مهمترین بحث بودجه ۱۴۰۲ بحث کسری بودجه است که مصائب بسیاری را برای کشور به همراه داشته است. آینده وی می گوید: رفع کسری بودجه دو راه دارد: افزایش درآمد یا کاهش هزینه. منظور از بودجه همین است. یعنی حساب درآمد و هزینه دولت. تا زمانی که دولت بی مورد هزینه کند، کسری بودجه وجود دارد. فقط باید به بودجه کشور نگاه کرد تا متوجه شد که بودجه برخی نهادها در بودجه امسال چقدر افزایش یافته است.»

وی افزود: نه نهادهای خاص و مهم، بلکه اداراتی که با هزینه کمتر قابل مدیریت هستند. مثل دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی. چرا باید این دبیرخانه که حداکثر بیست نفر آن را اداره می کنند این همه بودجه دریافت کند؟ قرار نیست استراتژی توسعه فرهنگی را بنویسند. یا مجمع تشخیص مصلحت نظام. همه اعضای این موسسه در جاهای دیگر مشغول به کار هستند. یعنی یا نماینده مجلس هستند یا رئیس جمهور و غیره. حقوق آنها را هم از جای دیگری می گیرد. پس چرا دبیرخانه این نهاد باید بودجه هنگفتی دریافت کند؟ اینها مکان هایی هستند که بودجه های بسیار بالایی دارند و حذف و کاهش هزینه ها نیاز به اراده و شجاعتی دارد که این دولت فاقد آن است.»

راهکارهایی برای کاهش کسری بودجه

افزایش تورم، فقر، کاهش قدرت خرید و کاهش ریال و غیره.وحید شقاقی شهری، کارشناس مالی گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه متأسفانه در ایران شاهد تسلط بخش مالی بر بخش پولی کشور هستیم، گفت: در سال های بعد از دهه ۵۰ همواره بودجه کشور با کسری مواجه بود که این امر موجب عدم تعادل مالی و بی انضباطی اقتصادی شد. از دولت نتیجه این موضوع دست درازی دولت به جیب بانک مرکزی و سیستم بانکی و استقراض از آنها و در نتیجه تورمی است که امروز در اقتصاد ایران نهادینه شده است.

وی افزود: پیامد این موضوع کاهش ارزش پول ملی، کاهش قدرت خرید مردم و کاهش چشمگیر ارز ریالی، افزایش فقر در جامعه، متوسط ​​کوچکتر و ضعیف تر است. و این در حالی است که در چهار سال گذشته تورم در ایران از مرز ۴۰ درصد گذشته است که فشار زیادی به مردم وارد کرده است. تورم.”

شقاقی گفت: با توجه به این مسائل بودجه باید بدون کسری یا با کمترین کسری ممکن بسته شود وگرنه این تورم و تشدید آن ادامه خواهد داشت و دولت باید درآمدهای خود را واقع بینانه ببیند و با اصلاح هزینه های جاری خود را کاهش دهد. الگوی مصرف را وارد کنید و مدیریت مصرف را در دستور کار قرار دهید. از سوی دیگر، دولت نباید بدون پیش بینی درآمد شروع به تصویب هزینه ها کند. در تهیه بودجه باید به فرض ادامه تحریم ها و بن بست برجام نیز توجه شود.

این استاد اقتصاد با اشاره به اینکه یکی از راه های جلوگیری از کسری بودجه دولت، تفکیک بودجه به دلار و ریال است، افزود: این موضوع باید از مدت ها قبل اجرا می شد. بر این اساس، در صورت وقوع این تفکیک، درآمدهای دلاری دولت باید صرفاً صرف بودجه عمرانی و سرمایه گذاری شود و هزینه های جاری نیز از طریق بودجه جاری تامین شود. تکیه بر این درآمدها از منابع مالیاتی مهم است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقات تاسف باری که در سال های اخیر در خصوص بودجه رخ داده، انتشار اوراق است. در سال گذشته می بینید که دولت هزینه های جاری خود را با درآمد حاصل از انتشار اوراق تامین کرد. ضمن اینکه درآمد حاصل از این اوراق باید صرف پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری شود، اما در ایران دولت ها فقط به فکر تامین هزینه های جاری خود و تامین کسری بودجه خود با انتشار اوراق هستند. در حالی که این موضوع بسیار اشتباه است و انتقال بدهی در آینده محسوب می شود».

شقاقی گفت: فروش اموال مازاد دولتی یا تولید اموال دولتی نیز از دیگر راه‌هایی است که دولت می‌تواند در ریال بودجه هزینه‌های خود را تامین کند، در حال حاضر دولت دارایی‌های مازاد زیادی دارد که بلااستفاده مانده و «تنها هزینه نگهداری آن بر عهده دولت است. دولت با واگذاری آنها می تواند درآمد قابل توجهی داشته باشد».

وی افزود: همچنین ذکر این نکته ضروری است که بودجه سال آینده باید بسیار قوی، قوی و بسته با حداقل کسری باشد. در غیر این صورت با وجود اینکه کشور دیگر نمی تواند این تورم را تحمل کند، دوباره با تورم ۴۰ درصدی مواجه خواهیم شد. در صورت تداوم این وضعیت، انتظارات تورمی تشدید می شود که منجر به افزایش قیمت کالاهای اساسی و نیازهای اساسی مردم در بازار می شود.