کریستوف گوتیه کیست؟ آشنایی با روش کار مربی پاری سن ژرمن


عصر جدیدی در پاری سن ژرمن آغاز شده است. کریستف گوتیه، سرمربی جدید پاری سن ژرمن، پس از یک دهه ناکامی در لیگ قهرمانان اروپا زیر نظر پنج مربی مختلف، امیدوار است مردی باشد که شهر عشق را به بزرگترین تورنمنت باشگاهی اروپا بیاورد. گوتیه ۵۵ ساله یکی از مشهورترین مدیران فوتبال فرانسه است، اما نیمکت داغ پارک دو پرنس احتمالا سخت ترین کار دوران حرفه ای او خواهد بود.

پشتیبانی کریستف گوتیه او در دوران بازیگری در پست دفاعی بازی می کرد و بیشتر دوران فوتبالش را در فرانسه گذراند. اگرچه او در سال های پایانی فوتبال خود به ایتالیا و چین رفت و دوران حرفه ای خود را در لیائونینگ چین به پایان رساند. کریستوف گوتیه پس از بازنشستگی در سال ۱۹۹۹ وارد دنیای مربیگری شد و چندین سال را به عنوان دستیار در مارسی، آریس تسالونیکی و باستیا گذراند.

در سال ۲۰۰۴، گوتیه دستیار آلن پرین شد. این دو در باشگاه های العین امارات، سوشو، لیون، سنت اتین و پورتسموث با هم کار کرده اند. شراکت این زوج به مدت پنج سال ادامه داشت تا اینکه پرین در دسامبر ۲۰۰۹ توسط سنت اتین اخراج شد. در آن زمان، سنت اتین در آستانه سقوط قرار داشت و پرین گوتیه را تشویق کرد که سرمربی سنت اتین شود و یک مربی جدید را آغاز کند. عصر. قمار سنت اتین نتیجه داد و گوتیه با هدایت تیم به رده هفدهم این تیم را در لیگ نگه داشت. دوران گولتیه در سنت اتین ادامه یافت و او توانست این تیم را هفت فصل متوالی در نیمه بالای جدول نگه دارد. او همچنین در فصل ۱۳-۲۰۱۲ سنت اتین را به جام اتحادیه فرانسه رساند و موفق شد اولین جام باشگاه را پس از ۳۲ سال به دست آورد. این موفقیت او را به همراه کارلو آنچلوتی، سرمربی پاری سن ژرمن که پس از ۲۲ سال این تیم را به قهرمانی لیگ ۱ رساند، بهترین سرمربی سال فرانسه شد.

گوتیه هویت تاکتیکی خاصی را در سنت اتین القا کرد. قدرت دفاعی روشی بود که او برای نتیجه گیری استفاده کرد. فوتبال گوتیه همیشه زیبا نبود، اما تاثیر داشت. همچنین استعدادهای قابل توجهی را پرورش داده است. پیر امریک اوبامیانگ، دیمیتری پایت و بلز ماتوئیدی زیر نظر مربی فرانسوی شکوفا شدند. گوتیه موفق شد سبزها را وارد رقابت های اروپایی کند، اما باشگاه او به دلیل نابسامانی های مالی همیشه مجبور به فروش بازیکنان بود. استعفای گوتیه از مدیریت سنت اتین در پایان فصل ۱۷-۲۰۱۶ نیز به همین دلیل اتفاق افتاد و او توانست طولانی ترین سابقه مدیریتی را در یک باشگاه لیگ فرانسه تا آن زمان به ثبت برساند.

کریستف گوتیه در سنت اتین
کریستف گوتیه در سنت اتین

این بازیکن ۵۵ ساله در دسامبر ۲۰۱۷ به مربیگری بازگشت تا هدایت لیل را برعهده بگیرد، جایی که سه سال در آنجا بازی کرد. گوتیه در شرایطی طوفانی لیل را تصاحب کرد. مارسلو بیلسا تنها ۱۳ بازی روی نیمکت داشت و این تیم در آستانه تعطیلات زمستانی در رده هجدهم لیگ قرار گرفت. در همان زمان، لیل با مشکلات مالی قابل توجهی مواجه بود. همه این شرایط می تواند برای سرنگونی یک مربی کافی باشد، اما برای گوتیه نه.

پس از گفتگوهای سازنده با لوئیس کامپوس، مدیر ورزشی لیل، که استعدادیاب ژوزه مورینیو در رئال مادرید بود و شاهکار موناکو را در فصل گذشته مدیریت کرد، گوتیه متقاعد شد که لیل پروژه درستی دارد. در فصل ۱۸-۲۰۱۷، لیل به طور معجزه آسایی با یک امتیاز از سقوط اجتناب کرد. در فصل ۱۹-۲۰۱۸، این بار لیل صعود شگفت انگیزی داشت و توانست با نایب قهرمانی لیگ، برای اولین بار در هفت سال اخیر سهمیه لیگ قهرمانان اروپا را کسب کند. در آن فصل، «لو دوگو» تنها ۳۳ بار دروازه خود را باز کرد و بهترین خط دفاعی لیگ فرانسه را ثبت کرد. گوتیه یک تیم سقوط کرده را به ماشینی روان و پویا تبدیل کرد و لیل هرگز در دو بازی متوالی شکست نخورد.

کریستف گوتیه و لوئیس کامپوس
کریستف گوتیه و لوئیس کامپوس این بار در پاری سن ژرمن با یکدیگر همکاری کرده اند

در ۲۹ هفته از ۳۸ هفته لیگ، لیل در رده دوم قرار گرفت و حتی موفق شد پاری سن ژرمن قهرمان را با نتیجه ۵-۱ در استادیوم پیر مائوری شکست دهد. شاگردان گوتیه توانستند در نیم فصل دوم از ۵۷ امتیاز ممکن ۴۱ امتیاز کسب کنند و این نتایج درخشان برای دومین بار عنوان بهترین مربی سال فرانسه را برای او به ارمغان آورد. موفقیت لیل بر پایه دفاع مستحکم و انتقال سریع حمله بود. نیکلاس پپه با به ثمر رساندن ۲۲ گل در ۳۷ بازی، پس از ۳۲ گل کیلیان امباپه، بهترین گلزن لیگ فرانسه بود و علاوه بر این، در آن فصل توانست ۱۱ پاس گل نیز بدهد. از این حیث در لیگ فرانسه دوم شد و تنها تژی ساوانیه سه گل بیشتر از نیمه المپیکی ها به ثمر رساند. فرم عالی په په باعث شد لیل او را به قیمت ۸۰ میلیون یورو به آرسنال بفروشد و مهاجم ساحل عاج گران ترین خرید تاریخ توپچی ها شد. گوتیه بار دیگر ثابت کرد که می تواند بازیکنان جوان را به چه سطحی برساند.

فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۹ لیگ فرانسه به دلیل شیوع ویروس کرونا کوتاه شد و لیل که در میانه فصل در رده چهارم قرار داشت، به لیگ اروپا در فصل آینده راه یافت. لیل در فصل ۲۰۲۰-۲۱ توانست شگفتی بزرگی را در فوتبال فرانسه رقم بزند و با یک امتیاز بیشتر نسبت به پاری سن ژرمن در هفته آخر لیگ قهرمان لیگ شود. درست مثل دو فصل پیش، لیل بهترین خط دفاعی فصل را داشت و تنها ۲۳ گل دریافت کرد. مردان گوتیه در طول فصل ۲۰۲۰-۲۱ تنها سه بار شکست خورده اند و ۸۳ امتیاز کسب کرده اند که بیشترین امتیاز در تاریخ باشگاه است. مالکان قطری پاری سن ژرمن همیشه برای کسب اولین قهرمانی این باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا جاه طلب بوده اند و بر کسی پوشیده نیست که قهرمانی اروپا در صدر فهرست کارهای کریستوف گوتیه قرار دارد که باید در پاریس انجام شود.

آمار بهترین خطوط دفاعی تیم های لیگ فرانسه با مربیگری کریستف گوتیه در لیل
لیل به طور میانگین ۰.۹۸ گل در هر بازی دریافت کرده است

کریستف گوتیه سبک خود را در لیل تغییر داد. سنت اتین از Gaultier معمولاً در برابر حریف دست پایین داشت و حریف آنها غالب بود. با این حال، با وجود اینکه لیل دارای پایه های دفاعی بسیار قوی بود، آنها در حمله نیز بی رحم و سریع بودند. سیستمی که گوتیه از آن استفاده کرد، یک چرخش مدرن در ۲-۴-۴ بود که از طریق ضدحملات کار می کرد. تیم گوتیه اغلب حریف را قبل از حمله با سرعت بالا به جلو هل می داد و سپس شروع به پرس شدید می کرد. درست است که لیل می تواند در آینده تاثیرگذار باشد، اما توانایی گوتیه در ایجاد یک سازمان دفاعی چیزی است که او را به شهرت رساند.

لیل در فصل ۲۰۲۰-۲۱ کمترین خطای گلزنی را داشت و تنها یکی از ۲۳ گلی که دریافت کردند از روی خطای مستقیم بود. آنها همچنین در طول فصل ۳۳۷ شوت به سمت دروازه داشتند که کمترین تعداد شوت در لیگ فرانسه پس از پاری سن ژرمن است. مایک مانیان دروازه بان لیل در آن فصل یکی از بهترین دروازه بان های اروپا بود و توانست در ۲۱ بازی فصل دروازه خود را بسته نگه دارد. این دومین رکورد بالاترین کلین شیت در تاریخ لیگ فرانسه است و تنها ژان لوک اتوری دروازه بان موناکو در فصل ۹۰-۱۹۸۹ ۲۲ کلین شیت داشته است. مایک منیان همچنین دومین آمار برتر لیگ فرانسه را در تفاضل گل مثبت و xGs در هر فریم داشت. به عبارت دیگر منیان توانست از ورود ۷.۹ xG به دروازه خود جلوگیری کند و تنها کیلور ناواس بهتر از او بود که ۸.۱ xG را مسدود کرد.

گوتیه دو روز پس از اینکه لیل را به قهرمانی لیگ فرانسه رساند، استعفا داد و مصمم بود دوران خود را در سنت مائوری به اوج پایان دهد. این مربی فرانسوی تصمیم گرفت هدایت نیس را بپذیرد. فلسفه دفاعی قوی تیم های گوتیه به نیس هم راه پیدا کرد و در فصل ۲۲-۲۰۲۱ لیگ ۱ ۳۶ گل دریافت کردند و در کنار پاری سن ژرمن، نیس کمترین گل را به ثمر رساند. علیرغم رسیدن نیس به فینال کوپه دو فرانس، عملکرد گوتیه در استادیوم آلیانز ریویرا کمتر از این بود. نیس در فصل ۲۲-۲۰۲۱ توانست به رده پنجم لیگ فرانسه برسد و البته توانست ۱۱ امتیاز بیشتر از لیل قهرمان فصل گذشته کسب کند. پس از ترک نیس در تابستان امسال، گوتیه آماده است تا بزرگترین کار دوران فوتبال خود را بر عهده بگیرد.

مقایسه نحوه بازی تیم های لیگ فرانسه در فصل ۲۰۲۱-۲۲
محور عمودی سرعت لحظه ای در طول حمله و افقی نرخ عبور بر اساس هر دنباله یا دنباله است.
حضور نیس در این نمودار نشان می دهد که نیس گوتیه تیمی بود که با حوصله بازی می کرد و در حالی که در هر سکانس حدود ۳.۷ پاس ارسال می کرد، در هنگام حمله سرعتی در حدود ۱.۴ متر بر ثانیه داشت.
این بدان معناست که نیس در کنار آنژ، لیل و کلرمون یکی از تیم های متعادل فوتبال فرانسه بود. موقعیت پوچتینو در پاریسن ژرمن نشان می دهد که او حدود ۵.۳ پاس در هر ترم انجام می داد و سرعت کمی داشت.

پس از پیوستن لوئیس کامپوس به مدیریت PSG، او تصمیم گرفت همکار سابق خود در لیل، کریستوف گوتیه را به خدمت بگیرد. سرمربی فرانسوی تصمیم به امضای قراردادی دو ساله با پاری سن ژرمن گرفته و پاریسی ها در حال برنامه ریزی یک تحول کامل هستند. ناصر الخلیفی به طور علنی به رسانه ها تایید کرد که انتصاب گوتیه به عنوان سرمربی پاری سن ژرمن پایانی بر دوران اسراف بیش از حد در این باشگاه است. اما آیا گوتیه می تواند هویت تاکتیکی مورد نظر خود را در تیمی پر از ستاره های بزرگ پیاده کند؟ انتظار می رود گوتیه فصل آینده در پاری سن ژرمن از سیستم ۲-۴-۴ خود استفاده کند. البته در این صورت علامت سوال هایی درباره آینده نیمار در پایتخت فرانسه وجود خواهد داشت. بعید است که این مهاجم ۳۰ ساله فرانسوی در چنین سیستمی جا بیفتد. با این حال، همه نشانه ها در پیش فصل نشان می دهد که پاری سن ژرمن گالتیه از سیستم ۲-۱-۴-۳ استفاده خواهد کرد.

کریستف گوتیه، ششمین مربی در دوران ریاست ناصر الخلیفی در پاری سن ژرمن

دایره‌های سفید و قرمز موقعیت‌های ضرباتی هستند که روی دروازه پاری سن ژرمن در فصل ۲۰۲۱-۲۲ لیگ فرانسه گرفته می‌شود.
۲۷ شوت از ۳۲۳ شوت به ثمر رسید و مجموع xG آن ضربات ۳۵ بود.
میانگین xG از آن ۳۲۳ عکس ۰.۱۱ است. هرچه دایره های تصویر بزرگتر باشند، xG آنها بزرگتر است

مربیان پاری سن ژرمن امیدوارند گوتیه بتواند خط دفاعی تیم را بسازد. در آخرین فصل لیگ فرانسه، پاری سن ژرمن در طول بازی ۳۲۳ شوت به سمت دروازه داشت که بیشترین شوت در بین ۷ لیگ برتر اروپایی بود. مقدار xG دریافتی پاری سن ژرمن در فصل گذشته ۳۵ بود و این در حالی رخ داد که لیل رتبه دهم ۳۱.۴ xG جلوی دروازه خود داشت! استفاده از دفاع سه نفره می تواند ثبات بیشتری به ترکیب پی اس جی بیافزاید. و این در حالی است که پاری سن ژرمن دو تا از تهاجمی ترین مدافعان کناری اروپا، اشرف حکیمی و نونو مندز را در اختیار دارد.
ورود کریستوف گوتیه به پاری سن ژرمن باعث تعجب بسیاری از فوتبالدوستان شد. شهرت او پس از یک فصل سخت در نیس کمی خدشه دار شد و رسانه های فرانسوی بر اصالت او در شهر مارسی تمرکز کردند. سرمربی جدید پاریسی ها قرار است سبکی کاملا متفاوت با آنچه هواداران پاری سن ژرمن به آن عادت کرده بودند، اجرا کند. شاید خیلی جذاب به نظر نرسد، اما شیوه کار کریستوف گوتیه می تواند راه حلی برای پاری سن ژرمن برای رسیدن به رویای دیرینه اش باشد.

یادداشت لوک بیست برای TheAnalyst