چگونه گوشی های قدیمی خود را ارتقا دهیم؟


اگر تاریخ انقضای سیستم عامل دستگاه شما هنوز نرسیده است، می توانید مراحل زیر را برای صرفه جویی در عمر باتری، بهبود سرعت و کاهش فرسودگی آیفون یا گوشی اندروید قدیمی خود انجام دهید:

۱- سازگاری نرم افزار را بررسی کنید
پاییز معمولاً شاهد انتشار آخرین نسخه نرم افزارهای اندروید و iOS اپل است. این به‌روزرسانی‌ها می‌توانند دستگاه‌های قدیمی را به زندگی بازگردانند، امنیت را افزایش داده و مشکلات دستگاه را برطرف کنند.

آیفون: در حال حاضر، آیفون ۶s (منتشر شده در سال ۲۰۱۵) و دستگاه های جدیدتر از iOS 15.6 پشتیبانی می کنند. با این حال، iOS 16 که در ماه سپتامبر با ویژگی‌های جدیدی مانند متن قابل ویرایش در iMessage عرضه می‌شود، از مدل‌های قدیمی‌تر پشتیبانی نخواهد کرد. فقط آیفون ۸ (منتشر شده در سال ۲۰۱۷) و جدیدتر این به روز رسانی را دریافت خواهند کرد. لیست کاملی از دستگاه های پشتیبانی شده در پیش نمایش iOS 16 اپل منتشر شده است.

اندروید: به روز رسانی سیستم و امنیتی به طور جداگانه در دستگاه های Android انجام می شود. می توانید نسخه اندروید دستگاه خود را از قسمت تنظیمات بررسی و به روز کنید. دستگاه های سامسونگ سه ساله (Galaxy S20 یا جدیدتر) و چهار ساله (Galaxy S21 و جدیدتر) تا یک سال دیگر به روز رسانی سیستم عامل اندروید و به روزرسانی های امنیتی را دریافت خواهند کرد. گوگل همچنین به روز رسانی سیستم و امنیتی را برای کاربران پیکسل تضمین کرده است.

۲- عادات شارژ خود را ارزیابی کنید
اگر کابل آسیب دیده یا فرسوده دارید، آن را تعویض کنید. تجهیزات شارژ معمولاً استرس زیادی را تحمل می کنند. گرفتگی مکرر، خم شدن بیش از حد، تکان دادن مداوم و غیره. ممکن است به باتری دستگاه شما آسیب برساند. دانلود یک پیکربندی جدید می‌تواند دستگاه شما را کارآمدتر و ایمن‌تر شارژ کند. اگر دستگاه شما از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند، می توانید آن را نیز در نظر بگیرید. شارژرهای بی‌سیم دستگاه‌ها را کندتر شارژ می‌کنند، اما فشار روی کابل‌های شارژ را کاهش می‌دهند.

تلفن های با باتری قدیمی اغلب کند هستند. باتری ها را زمانی تعویض کنید که حداکثر ظرفیت آنها به زیر ۸۰ درصد کاهش یابد. باتری‌های لیتیوم یونی که در تلفن‌های همراه و اکثر دستگاه‌های الکترونیکی دیگر یافت می‌شوند، به مرور زمان تحلیل می‌روند و نحوه شارژ یا استفاده از باتری می‌تواند این تخریب را تسریع کند. شارژ مکرر باتری تا ۱۰۰٪ یا استفاده از تلفن با باتری کمتر از ۱۵٪ برای سلامت باتری شما خوب نیست. اکنون بسیاری از تلفن‌ها تنظیماتی برای نظارت و بهبود عمر باتری دارند:

آیفون: ابتدا به Settings > Battery > Battery Health بروید و سپس Optimized Battery Charging را فعال کنید تا زمان تخلیه باتری کاهش یابد.

سامسونگ: ابتدا به Settings > Device Care > Optimize Now بروید. گوشی های گلکسی دارای گزینه Protect Battery هستند که شارژ را تا ۸۵ درصد محدود می کند. برای فعال کردن این ویژگی، به تنظیمات > مراقبت از باتری و دستگاه > باتری > تنظیمات بیشتر باتری > محافظت از باتری بروید. به یاد داشته باشید که با فعال کردن این ویژگی، عمر باتری را افزایش می دهید، اما پس از هر بار شارژ، شارژ باتری کمتری خواهید داشت.

۳– سرعت دستگاه خود را افزایش دهید
کندی دستگاه ها می تواند نتیجه باتری های قدیمی باشد. در سال ۲۰۱۷، اپل اعلام کرد که به عمد سرعت گوشی های دارای باتری قدیمی را کاهش داده است تا از خاموش شدن غیرمنتظره آنها جلوگیری کند. به طور معمول، باتری ها پس از دو یا سه سال یا حدود ۵۰۰ چرخه شارژ عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند. هنگامی که درصد سلامت باتری به کمتر از ۸۰ درصد ظرفیت اولیه می رسد، تعویض باتری می تواند عملکرد دستگاه را بهبود بخشد.

آیفون: برای مشاهده ظرفیت باتری دستگاه خود به Settings > Battery > Battery Health بروید.

اندروید: هیچ ویژگی داخلی برای این وجود ندارد. با این حال، می توانید از برنامه های شخص ثالث مانند AccuBattery و MacroPinch برای نمایش اطلاعات دستگاه خود استفاده کنید.

نرم افزار آیفون هنگام کار با باتری های قدیمی کند می شود تا از خاموش شدن غیرمنتظره دستگاه جلوگیری کند. یک باتری جایگزین بین ۵۰ تا ۷۰ دلار قیمت دارد و می تواند عملکرد دستگاه شما را بهبود بخشد.

این نکات همچنین می توانند عملکرد دستگاه شما را افزایش دهند:

• گوشی خود را هر دو روز یکبار راه اندازی مجدد کنید. روشن ماندن گوشی برای مدت طولانی می تواند حافظه بلااستفاده را ایجاد کند و باعث خطا شود.
• فضا را آزاد کنید. تلفن خود را به عنوان یک دفتر در نظر بگیرید. وقتی پر از وسایل است، حرکت کردن در اطراف سخت تر می شود. در تنظیمات دستگاهتان ببینید چه چیزی فضای ذخیره‌سازی را اشغال می‌کند. رسانه های غیر ضروری را حذف کنید و از یک سرویس ابری برای ذخیره تصاویر خود استفاده کنید.
• از اجرای برنامه ها در پس زمینه جلوگیری کنید. اجرای بیش از حد برنامه ها باعث کاهش عملکرد دستگاه شما می شود. به روز رسانی برنامه های پس زمینه را در دستگاه خود خاموش کنید.
• از وب سایت ها به جای برنامه ها استفاده کنید. برنامه ها نه تنها فضا را اشغال می کنند، بلکه می توانند در پس زمینه نیز اجرا شوند. این کار باعث کاهش سرعت دستگاه می شود. بسیاری از خدمات، مانند برنامه های رسانه های اجتماعی، از طریق مرورگر تلفن همراه قابل دسترسی هستند و تقریباً همان عملکرد را ارائه می دهند. حتی می توانید وب سایت ها را در صفحه اصلی دستگاه خود نشانک کنید. برای حذف برنامه و افزودن نماد وب سایت به صفحه اصلی آیفون خود، روی دکمه اشتراک گذاری در Safari ضربه بزنید و سپس Add Bookmark را انتخاب کنید.

چگونه گوشی قدیمی خود را ارتقا دهیم؟

۴- از سرمایه خود محافظت کنید
یک قاب محکم و بادوام می تواند سال ها به عمر تلفن همراه شما بیافزاید. با استفاده از نگهدارنده های تلفن همراه مانند PopGrip Slide، می توانید دستگاه خود را راحت تر نگه دارید و از افتادن آن جلوگیری کنید. در حالی که بسیاری از گوشی ها در برابر قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر آب مقاوم هستند، نباید کاملاً ضد آب در نظر گرفته شوند. ضد آب به معنای ضد آب نیست.

رطوبت می تواند به اجزای حساس داخل گوشی شما آسیب برساند. آب نمک وسایل الکترونیکی را از بین می برد. اپل توصیه می کند که اگر دستگاه شما در معرض نشت یا پاشش آب است، ناحیه آسیب دیده را با آب جاری بشویید، سپس گوشی را در یک منطقه خشک با جریان هوا قرار دهید. در حالت ایده آل، دستگاه باید در مقابل یک فن با هوای خنک قرار گیرد.