چه اتفاقی برای سهام بازماندگان افتاد؟


نزدیک به ۱۲ سال از عرضه سهام می گذرد و هنوز افرادی هستند که به عنوان بقایای این سهام …

نزدیک به ۱۲ سال از عرضه سهام عدالت می گذرد و هنوز افرادی هستند که این سهام را دریافت نکرده اند. اما آیا عرضه سهام به رشد اقتصادی دارندگان آن سهام کمک کرد؟

تجارت نیوز نوشت: بازماندگان سهام گرفتن منتظر اعلام رسمی دولت و مجلس هستند تا بتوانند سهام خود را دریافت کنند. دو گزینه مدیریتی مستقیم و غیرمستقیم برای آزادسازی سهام وجود دارد. ثبت سهام از سال ۱۳۸۴ آغاز شد و این روند تا پایان سال ۱۳۹۴ به آخرین ایستگاه رسید. وام های سهم بدون وثیقه بین سهامداران توزیع می شود آخرین اخبار مربوط به سهام را در سایت خبر آزاد با هم می خوانیم.

نزدیک به ۱۲ سال از عرضه سهام عدالت می گذرد و هنوز افرادی هستند که این سهام را دریافت نکرده اند. اما آیا عرضه سهام به رشد اقتصادی دارندگان آن سهام کمک کرد؟

عدالت نوعی یارانه است که در دولت نهم به مشمولان پرداخت می شود.

یک کارشناس بازار سرمایه درباره تاثیر سهام بر بازار سرمایه و ادامه عرضه سهام در بورس – تحت عنوان سهام عدالت – گفت: ورود سهام عدالت باعث تعمیق بازار سرمایه نشد و سال هاست هشدار داده ایم. که سهام سهام اول، یک خاک رس کج بود که اگر دیواری روی آن بسازیم، آن دیوار کج تا آخر بالا می رود.

مهدی سوری با بیان اینکه ۱۵ سال است که موضوع سهام مدیریت نشده است و ما تا سال های آینده به این بدعت غلط ادامه خواهیم داد. ضرر می کنند، اما سهام به افرادی داده شد که نه پول مازاد دارند و نه ظرفیت صبر و ریسک و افرادی هستند که نیاز به نقدینگی دارند.

چرا عرضه سهام اشتباه است؟

سوری ادامه داد: اساساً در ساختار اقتصاد کشور ما هر نوع کمک دولتی، هر نوع یارانه، بن و هر چیزی که به عنوان حمایت از ضعیفان تعریف کنیم، اگر به صورت غیرنقدی باشد، موجب رانت و فساد و فساد می شود. ارزش های از دست رفته هنوز کوپن های فروش اطراف میدان انقلاب و سهمیه سبد داده شده به کارمندان را فراموش نکرده ایم که باعث شد یک کارمند محترم دولت سهمیه خود را بفروشد.

سهام نیز از این قاعده مستثنی نیست زیرا در اختیار افرادی قرار می گیرد که سهامدار شدن را انتخاب نکرده اند و این افراد نیاز به نقدینگی دارند و هر چه در اختیار این افراد باشد در کوتاه مدت به نقد تبدیل می کنند.

وی افزود: در این فرآیند اگر مقام بالاتری آن را به وجه نقد تبدیل کند، کار را برای این افراد تسهیل می کند و حتی اگر امکان نقدینگی وجود نداشته باشد، اما مردم از مزایای نقدی برخوردار شوند، برای آنها راحت است. مردم اما وقتی سهام داده می شود افراد بیشتری اقدام به نقدینگی می کنند و این روند فشار عرضه ایجاد می کند و این فشار عرضه باعث می شود این افراد ۲۰ میلیون تومان سهام داشته باشند اما نتوانند آن را بفروشند و ارزش آن سهام خود یک هفته بعد از ۱۵ میلیون و در روزهای بعد به ۱۰ میلیون جلد می رسد. و کمتر، و این امر بیش از آن که موجب خرسندی شود در دنیا موجب نارضایتی می شود.

اشکال اساسی عرضه سرمایه سهام

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در تمامی ابعاد سهام در بورس از جمله مدل فروش، تردد افراد بین بورس، سپرده مرکزی و انواع کاربردهای فروش و بانکی، ایرادات و مشکلات اساسی در سیستم سرمایه گذاری استان وجود دارد. . گفت: از همه طرف به این موضوع نگاه کنیم، جدای از آسیب به بازار مالی، جدای از آسیب به اعتماد عمومی و غیر از آسیب به روحیه مردمی که دولت قصد حمایت از آن را داشت، اثر دیگری نداشته است. سالهاست که از سهام و آثار آن صحبت می کنیم، هشدار می دهیم و باز هم می بینیم که مسئولان به راحتی از تقسیم سهام بین بازماندگان صحبت می کنند و مسئله این است که چرا از اشتباهات خود درس نمی گیرند.

مهدی سوری درباره مشکلات فروش سهام و خروج نقدینگی از بازار ادامه داد: وقتی سرمایه گذار بازار سرمایه و شرکتی که سهمی را به یک موسسه مالی می فروشد با پول خود سهم دیگری را می خرد، بنابراین پول اولیه از بازار خارج نمی شود. اما در مقطعی دولت آدرس اشتباه داد و وکلا را مقصر دانست. در حالی که خود دولت سهام می فروشد و پول را خارج می کند و خرج می کند.

سوری ادامه داد: وقتی سهامداران سهام خود را می فروشند، پول سهام را از بازار خارج می کنند و زمانی که بازار داریم و پول از آن خارج می شود، اما تعداد سهام در بازار کم نشده است، کاهش ارزش باید باشد. در سهام باقیمانده سقوط کرده و باعث کاهش سطح قیمت می شود.

وی با اشاره به ابهامات موجود در عملکرد شرکت های سرمایه گذاری استانی، تاکید کرد: آخرین باری که با نمایندگان مجلس در این خصوص صحبت کردیم، در پایان جلسه به آنها گفتم که منتظر موارد فساد در شرکت های سرمایه گذاری استانی در سال های آینده باشیم. . نکته این است که اعضای هیئت مدیره یک موسسه مالی و یک شرکت سرمایه گذاری باید افراد واجد شرایط باشند و اساساً ما در کشورمان این تعداد نفر با این شرایط را نداریم که موسسات مالی را اداره کنند. چون بازار کوچکی داریم و این تعداد آدم تحصیلکرده نیستند. ما اساساً فرقه و ساختار جدیدی به این وسعت تشکیل داده ایم که قابل مدیریت نیست.