چشمان نفت ایران را ببند


ایران مجبور شد نفتی را که تحمیل کرده بود دوباره به حراج بگذارد و با تخفیف بیشتر از دست دادن بازار کوچک خود جلوگیری کند. پس از جنگ روسیه و اوکراین …

شرق: ایران مجبور شد نفت تحمیلی خود را دوباره به حراج بگذارد و با دادن تخفیف بیشتر از ضرر بازار کوچک خود جلوگیری کند. پس از جنگ روسیه و اوکراین، نفت ارزان روسیه به رقیب اصلی نفت ایران در بازار چین تبدیل شد و اکنون بلومبرگ گزارش داده است که ایران تخفیف نفت خود را از پنج دلار در هر بشکه به ۱۰ دلار افزایش داده است.

از آن زمان، نه تنها کشورهای عربی از فرصت بازار انرژی جدید استفاده کردند و نفت خود را گرانتر کردند، بلکه ونزوئلا توانسته است با تغییر تاکتیک های سیاست خارجی خود و کاهش قابل توجه تورم، صادرات نفت خود را افزایش دهد. دیگر بازیگران این بازار یعنی روسیه علیرغم تحریم ها توانستند با حمایت از گاز طبیعی و افزایش صادرات نفت، ارزش روبل خود را تقویت کنند و چین نیز با نفت و گاز طبیعی ارزان تحریم شده، رشد اقتصادی خود را تسریع بخشد. کشورها. با این حال، به گفته محمود خاقانی، تحلیلگر بازار انرژی، ایران استراتژی درستی نداشت و نتوانست از شرایط به نفع اقتصاد خود بهره برداری کند، حتی در دوران درآمدهای تاریخی نفتی در دولت محمود احمدی نژاد، زمانی که او. برجام بود. امضا شده یا در حال حاضر

تخفیف نفت ایران دو برابر شد

ایران در نهایت مجبور شد دوباره قیمت نفت تحمیلی خود را کاهش دهد تا روسیه به سمت خریدهای اندک نفت ایران نرود.

روسیه که اکنون به دلیل جنگ با اوکراین و اعمال تحریم های اروپا مجبور به فروش نفت خود با تخفیف شده است، توانسته است با کاهش قیمت نفت ایران، بزرگترین مشتری نفت خام جهان یعنی چین را به خود جذب کند.

رویترز گزارش داد که واردات نفت خام چین از روسیه در ماه می نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد افزایش یافته است و اکنون روسیه با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی به بزرگترین صادرکننده نفت به بازار چین تبدیل شده است. روس ها در حال حاضر روزانه ۱.۹۸ میلیون بشکه نفت به چین صادر می کنند.

ارزان شدن نفت روسیه، چین را از بازار نفت ایران دور کرده است و اخیرا موسسه کپلر گزارش داده است که حدود ۴۰ میلیون بشکه نفت ایران از فوریه و مارس سال گذشته متوقف و بدون مشتری بوده است. اکنون ایران برای از دست ندادن مشتریان چینی خود در رقابت با روس ها مجبور است برای نفت خود تخفیف های بیشتری بدهد. بلومبرگ نوشت نفت ایران حدود ۱۰ دلار در هر بشکه کمتر از قیمت نفت برنت است. این در حالی است که قبل از جنگ اوکراین، نفت ایران با تخفیف ۴ تا ۵ دلار در هر بشکه عرضه می شد. بر اساس این گزارش، پالایشگاه های خصوصی چین خریداران بزرگ نفت روسیه و ایران هستند و عرضه ارزان قیمت مهم است. بلومبرگ خاطرنشان کرده است که تمایل چین به خرید نفت ارزان بدون توجه به منشأ آن، عرضه سایر صادرکنندگان را محدود کرده است. بر اساس گزارش کپلر، نفت غرب آفریقا به ویژه نفت آنگولا، گابن و جمهوری دموکراتیک کنگو بیشترین تاثیر را از این موضوع داشته است.

نفت اعراب گران شد

تخفیف بیشتر برای نفت ایران در حالی است که عربستان سعودی به دنبال افزایش قیمت نفت خود برای مشتریان آسیایی است. رویترز گزارش داد که آرامکو عربستان احتمالاً قیمت نفت خام خود را برای عرضه به مشتریان آسیایی در ماه اوت برای دومین ماه متوالی افزایش خواهد داد. بر اساس این گزارش، عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، ممکن است قیمت نفت خام سبک را برای دومین ماه متوالی به دلیل رکورد حاشیه های پالایشی و افزایش قیمت تحویل نفت خام خاورمیانه در این ماه افزایش دهد.

بر اساس نظرسنجی رویترز از ۹ منبع پالایشگاهی در ۲۸ و ۲۹ ژوئن (۷ و ۸ ژوئیه)، قیمت رسمی فروش نفت خام سبک عربستان سعودی ممکن است نسبت به ماه قبل حدود دو دلار و ۴۰ سنت در هر بشکه افزایش یابد.

این افزایش قیمت ممکن است قیمت رسمی فروش نفت را به بالاترین حد ماه اوت نزدیک کند. به گفته یکی از منابع، حاشیه سود محصولات پالایش شده بسیار بالا است و انتظار می رود تقاضا در کوتاه مدت همچنان بالا بماند.

حاشیه سود بنزین، گازوئیل و سوخت جت در آسیا در ماه ژوئن به بالاترین حد خود رسید، زیرا تقاضای سوخت با افزایش سفر همراه با کاهش محدودیت‌های ویروس کرونا بهبود یافته است.

قیمت های پیشنهادی برای یک واحد بار نفت خام ترش متوسط ​​عمان و دبی نیز به بالاترین سطح خود از اواسط ماه مارس رسید، در حالی که نفت خام ترش سبک موربان هفته گذشته افزایش قیمت بی سابقه ای را ثبت کرد.

تغییر ماهانه تفاوت قیمت نفت خام خاورمیانه دبی در ماه های اول و سوم معمولاً نشان دهنده میزان افزایش یا کاهش قیمت فروش رسمی نفت خام سبک عرب است.

اعراب جولان در بازار انرژی

عربستان سعودی که همراه با کشورهای نفتی خلیج فارس نقش کلیدی در بازار جهانی نفت و گاز طبیعی ایفا می کند، از شرایط جنگی روسیه و اوکراین و افزایش قیمت ها در بازار انرژی نهایت استفاده را برده است.

اکنون، افزایش قیمت نفت و افزایش تولید و صادرات نفت، عربستان سعودی را به سمت مازاد بودجه سوق داده است. این کشور که در سال ۲۰۲۱ درآمد نفتی خیره کننده ۲۰۵.۹ میلیارد دلاری داشت، اکنون با فروش نفت خود توانسته در سال ۲۰۲۲ به مازاد بودجه برسد. بر اساس گزارش تارنمای مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، وزارت دارایی عربستان اعلام کرد که مازاد بودجه این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ۱۵.۳ میلیارد دلار رسیده است که دلیل اصلی آن است. که افزایش قیمت نفت و تقویت تولید و صادرات کشور پیش بینی می شد و پیش بینی می شود عربستان بالاترین رشد اقتصادی خود را در ۱۰ سال اخیر تجربه کند.

به گزارش اویل پرایس، عربستان سعودی در ماه فوریه روزانه ۷ میلیون و ۳۰۷ هزار بشکه نفت خام به بازارهای جهانی صادر کرد که بالاترین میزان صادرات عربستان از آوریل ۲۰۲۰ تاکنون است. پیش از جنگ اوکراین، تولید روزانه این کشور حدودا ۹ تا ۱۰ میلیون بشکه نفت و اکنون عربستان تولید نفت خود را به حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون بشکه در روز رسانده است. یورونیوز اخیراً به نقل از وزارت انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ تولید نفت خود را به ۱۳.۲ تا ۱۴ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اکنون بلومبرگ گزارش داده است که عربستان سعودی صادرات نفت خود به چین را کاهش داده و قیمت را تعیین کرده است. هر بشکه نفت ۲.۱ دلار برای مشتریان آسیایی گرانتر شد تا جای روسیه را در بازار اروپا بگیرد، در واقع بازارهای آسیایی را به روسیه داد تا وارد بازار اروپا شود و در نتیجه اهرمی در بازار اروپا به دست آورد.

علاوه بر عربستان، امارات نیز توانسته درآمد سرشار نفتی خود را در صندوق های سرمایه گذاری سرمایه گذاری کند. این کشور با صرفه جویی در حدود ۷۰ درصد از درآمد نفتی خود در این صندوق ها به دنبال توسعه زیرساخت های اقتصادی کشور خود با پول نفت است.

عراق همچنین رکورد فروش ماهانه ۱۱ میلیارد دلاری نفت را شکست و موجی از سرمایه گذاری خارجی را به صنعت نفت و گاز خود جذب کرد.

ونزوئلا را از اقتصاد ونزوئلا نجات دهید

در این میان شاید جالب باشد که بدانید ونزوئلا، کشوری که اقتصادش درس عبرتی برای دنیا بوده است، نیز توانسته است به شکلی انعطاف پذیر از فرصت موجود در بازار انرژی به نفع خود استفاده کند و وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد. آمارهای اقتصادی ونزوئلا حاکی از خروج این کشور از «اقتصاد ونزوئلا» است. در حالی که در دسامبر ۲۰۲۰، تورم ماهانه ونزوئلا بیش از ۷۷ درصد بود، این نرخ در مارس ۲۰۲۲ به ۱.۴ درصد کاهش یافت و تورم نقطه به نقطه در ونزوئلا بیش از ۲۳۰۰ واحد درصد در سال گذشته کاهش یافته است. کارشناسان می گویند که بهبود اخیر در اقتصاد این کشور متاثر از تغییرات در سیاست خارجی این کشور است. پس از افزایش قیمت جهانی انرژی، واشنگتن تخفیف هایی را برای شرکت های آمریکایی فعال در صنعت نفت ونزوئلا در نظر گرفت و صادرات نفت این کشور به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

و در نهایت حتی روسیه تحریم شده نیز بازار نفت را از دست نداده و گزارش ها حاکی از افزایش صادرات نفت روسیه است!

ایرنا به نقل از راشاتودی نوشت: بر اساس داده های شرکت تحلیل انرژی ورتکسا، صادرات نفت خام اورال روسیه رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است. بر اساس این گزارش، حجم صادرات نفت روسیه سه برابر بیشتر از صادرات نفت این کشور قبل از جنگ ۲۴ فوریه با اوکراین است.

این شرکت افزود که بیشتر محموله های نفت روسیه به سمت آسیا و مقاصدی در هند و چین می رود، در حالی که صادرات نفت روسیه به اروپا نیز افزایش یافته است. پیش از این، گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌داد که با وجود تحریم‌های غرب علیه روسیه، درآمد نفتی مسکو از اوایل سال ۲۰۲۲ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است و مسکو هر ماه از فروش نفت خام و محصولات مرتبط با آن در سال جاری حدود ۲۰ میلیارد دلار درآمد دارد. پول اگرچه این گزارش‌ها حاکی از مشکلات بیشتر روسیه در فروش نفت است، اما محمد خاقانی، تحلیلگر انرژی به «شرق» می‌گوید که روسیه از گاز طبیعی برای حمایت از پول خود، روبل، استفاده کرده و علی‌رغم تحریم‌ها توانسته پول خود را تقویت کند. و ادامه می دهد: ایران برای اقتصاد خود و به تبع آن بازار انرژی استراتژی خاصی ندارد و به همین دلیل می بینیم که نه تنها در این مقطع زمانی نتوانسته از به هم ریختگی اقتصاد خود جلوگیری کند. با استراتژی درست که در دولت احمدی نژاد و با اینکه درآمدهای تاریخی از نفت داشت و پس از امضای برجام نتوانست از آن برای توسعه اقتصاد و تقویت آن استفاده کند.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا نفت را پشتیبان دلار قرار داده است و روسیه گاز طبیعی و چین طلا دارند و هر سه این کشورها توانسته اند از شرایط فعلی بازار جهانی به نفع خود استفاده کنند. با گرانی نفت و گاز طبیعی، آمریکا به تولیدکننده و صادرکننده اول نفت و گاز در جهان تبدیل شد و با وجود تحریم ها، روسیه درآمد خود را از نفت و گاز طبیعی افزایش داد و ارزش روبل را تقویت کرد و چین که از ارزان قیمت استفاده می کند. نفت و گاز طبیعی کشورهای تحمیلی بیشتر به نفع اقتصاد آنهاست و در این میان کشورهای عربی حتی ونزوئلا برای اقتصاد خود راهبردهایی تعریف کرده اند اما ایران عقب مانده است.