چرا گروه بندی غرب و آسیا برای خاورمیانه مشکل ساز است؟


به گزارش شفاف، این نشست مجازی زمزمه های هیجان انگیزی را در اسرائیل و هند آغاز کرد، زمزمه های تشکیل یک گروه جدید قدرت، “چهارگانه غرب آسیا”، یک بلوک “هند-ابراهیمی” در ردپای چهارگانه امنیتی. گروه گفتگوی معروف به Quad، گروهی متشکل از استرالیا، هند، ژاپن و ایالات متحده، برای مقابله با افزایش چین در اقیانوس آرام ایجاد شد.

تاکنون اطلاعات رسمی در این باره منتشر نشده بود، تنها هر از چند گاهی مقامات هند و اسرائیل به صورت قطره چکانی در اختیار رسانه ها قرار می دادند. اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

روز پنجشنبه، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که به خاورمیانه سفر کرده بود، در کنار یایر لاپید، معاون نخست وزیر اسرائیل نشست و در یک نشست مجازی با نارندرا مودی (نخست وزیر هند) و محمد بن زاید (رئیس جمهور امارات متحده عربی) شرکت کرد. ). جلسه ای که در آن با حضور تنی چند از مقامات گروه I2U2 متشکل از هند، اسرائیل، امارات متحده عربی و آمریکا شروع به کار کردند.

این گروه در بیانیه‌ای در روز پنجشنبه گفت که می‌خواهد از نشاط جوامع و روحیه پیشگامی خود برای مقابله با برخی از بزرگترین چالش‌ها، با تمرکز ویژه بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک و ابتکارات جدید در آب، انرژی، حمل‌ونقل، فضا، استفاده کند. سلامت و امنیت غذایی “چالش های پیش روی جهان” برای استفاده.

این بلوک افزود که قصد دارد سرمایه و تخصص بخش خصوصی را بسیج کند، سلامت عمومی را بهبود بخشد و ارتباطات بین کشورهای خاورمیانه را افزایش دهد. در بیانیه این گروه آمده است: “ما قصد داریم راه حل های جدید برای پالایش زباله، بررسی فرصت های تامین مالی مشترک، اتصال استارت آپ ها با I2U2، حمایت از توسعه فناوری های سبز و نوظهور حیاتی و در عین حال، امنیت غذایی و انرژی را بررسی کنیم.” ضمانت کوتاه مدت و بلند مدت.

اهداف اعلام شده این گروه از “به روز رسانی زیرساخت ها” و “ترویج توسعه کم کربن” و “بهبود سلامت عمومی” انگیزه های واقعی این گروه، یعنی خصوصی سازی افسارگسیخته، اوراق بهادار و تسلط منطقه ای را پنهان می کند.

برقراری عهد ابراهیمی

هسته مرکزی دستور کار چهارگانه، پیمان آبراهام یا عادی سازی توافقات بین اسرائیل و چندین کشور از جهان عرب و شمال آفریقا است.

دولت بایدن آشکارا از قراردادهای دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا حمایت کرد و سعی کرد آنها را مبنای قراردادهای آینده قرار دهد.

چهار کشور در بیانیه مشترک خود گفتند که پیمان ابراهیم باقی خواهد ماند: “ما از فرصت های اقتصادی ناشی از این تحولات تاریخی، از جمله پیشرفت همکاری های اقتصادی در خاورمیانه و جنوب آسیا، به ویژه برای تقویت و ترویج سرمایه گذاری پایدار بین I2U2 استقبال می کنیم. شرکا.

اشاره به همکاری های اقتصادی در حالی صورت می گیرد که روابط اقتصادی بین هند، امارات و اسرائیل همچنان در حال افزایش است. هند دومین شریک تجاری امارات است. همچنین هندی ها بزرگترین جامعه مهاجر در امارات هستند و ۲۸ درصد از جمعیت امارات را تشکیل می دهند.

در ماه فوریه، هند و امارات قرارداد تجارت آزاد امضا کردند. همچنین انتظار می رود هند و اسرائیل در آینده نزدیک به توافق مشترکی دست یابند. در بیانیه اخیر، دولت هند گفت که این گروه از سرمایه گذاری های مشترک در شش بخش از پیش توافق شده حمایت خواهد کرد: آب، انرژی، حمل و نقل، فضا، سلامت و ایمنی مواد غذایی.

اما تأکید بر همکاری تحت پوشش منافع مشترک، شکل‌گیری اکوسیستم اقتصادی و سیاسی را تسریع کرده است که در آن اسرائیل، امارات و هند تحت رهبری ایالات متحده به متحدان وابسته به یکدیگر تبدیل می‌شوند.

ایجاد این ائتلاف هند و ابراهیمی به تدریج ایجاد سیستم غرب آسیا را تحکیم می کند و موازنه قوا را در برابر قدرت های پویا و مستقل منطقه از جمله ایران و ترکیه ایجاد می کند و همچنین منطقه را در بحبوحه شدید تثبیت می کند. رقابت قدرت

برخی معتقدند با ظهور چهارجانبه جدید، به نظر می رسد بایدن در تلاش است تا دو منطقه استراتژیک متفاوت یعنی هند و اقیانوسیه و خاورمیانه را با هم ادغام کند. بایدن می خواهد متحدانش را در حوزه های مختلف همسو کند.

دربان

به عبارت دیگر، هند – روی کاغذ – به آمریکا، اسرائیل و امارات متحده عربی (همچنین عربستان سعودی) به عنوان یک شریک تجاری پیوسته است. اما در عمل این بلوک قصد دارد پاسدار این منطقه از غرب تا جنوب آسیا باشد.

به عنوان مثال، توافق عادی سازی بین اسرائیل و امارات و افزایش احتمال عادی سازی بین عربستان و اسرائیل از اهمیت این کشورها در این گروه کاسته است. این دولت ها نه تنها در مواقع لزوم از یکدیگر حمایت می کنند، بلکه در پروژه های داخلی و ملی یکدیگر سرمایه گذاری می کنند.

در نتیجه، شرکت های اماراتی و هندی به طور فزاینده ای با اسرائیل از جمله در سرزمین ها و شهرک های اشغالی در حال آمیختگی هستند. به همین ترتیب امارات جنایات هند را پوشش خواهد داد. امارات اولین کشوری بود که در اوایل سال جاری میلادی از زمان لغو وضعیت نیمه خودمختار کشمیر توسط دولت هند در اوت ۲۰۱۹، از کشمیر هند بازدید کرد.

ساعاتی پس از دیدار بایدن در روز پنجشنبه، رویترز گزارش داد که بندر حیفا به بنادر آدانی هند فروخته شده است که در مناقصه مشترک با گادوت اسرائیل فعالیت می کند. این دو شرکت تا سال ۲۰۵۴ مسئولیت این بندر را برعهده دارند. هند هم اکنون تولید مشترک تسلیحات اسرائیلی را در کارخانه های هند آغاز کرده است.

این سلاح‌های توسعه‌یافته به‌دلیل گستره وسیع‌تر دیپلماسی هند، دامنه فناوری تسلیحات اسرائیل را گسترش خواهند داد و I2U2 برون‌سپاری رسمی امپراتوری ایالات متحده به اسرائیل، هند و امارات متحده عربی (و همچنین عربستان سعودی) است.

در حال حاضر قطعات مختلف این پازل در جای خود قرار دارند.

پنجشنبه شب، قانونگذاران ایالات متحده اصلاحیه ای را در قانون مجوز دفاع ملی تصویب کردند که هند را از تحریم ها به دلیل ادامه همکاری تجاری دفاعی با روسیه محافظت می کند.

این اصلاحیه که توسط رو خانا، یک قانونگذار هندی-آمریکایی ارائه شده است، تعمیق روابط دفاعی ایالات متحده و هند را پیشنهاد می کند و به دنبال یک معافیت ویژه برای هند تحت قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم است.

این نماینده آمریکا در بیانیه ای در آستانه رای گیری در این نشست گفت: در شرایطی که چین خشونت خود را در مرز هند و چین افزایش می دهد، قدیمی ترین دموکراسی جهان باید در کنار بزرگترین دموکراسی جهان بایستد و یک پیام شفاف ارسال کند. پیامی مبنی بر اینکه حق حاکمیت و حاکمیت قانون بین المللی باید رعایت شود.

وی گفت: کنگره را تشویق می‌کنم از طرح خود برای تقویت روابط دفاعی آمریکا و هند حمایت کند و از دولت می‌خواهم که هند را در معافیت ویژه از قانون تحریم‌ها قرار دهد تا از تضعیف این روابط مهم جلوگیری شود. با توجه به نیازهای امنیتی هند، اگر دولت آمریکا این کار را انجام ندهد، دولت هند باید به روسیه نزدیک شود.

رو کانا همچنین به ایالات متحده پیشنهاد کرد که اقدامات بیشتری را برای تشویق هند به سرعت بخشیدن به دور شدن از تسلیحات روسی و در عین حال حمایت قوی از نیازهای دفاعی اساسی کشور انجام دهد.

اقتصاد سیاسی اشغال

خانا در مورد اقتدارگرایی فزاینده دولت نارندرا مودی و سیاست های ضد اسلامی آن که دموکراسی هند را نابود کرده است، چیزی نگفت.

الحاق کشمیر به هند در سال ۲۰۱۹، تصویب قانون شهروندی، قتل عام‌های دوره‌ای مسلمانان و افزایش سرکوب آزادی‌ها در هند، حتی همکار خان و هم حزبی خان، ایلهان عمر را بر آن داشت تا لایحه ثبت نام هند را در رده «کشورهای مورد نگرانی خاص» درخواست کند. “. حاصل شود

به نظر می رسد این طرح ایلهان عمر راه به جایی نمی برد، زیرا او در حزب دمکرات از حمایت چندانی برخوردار نیست.

با این حال، یکی از نمایندگان مترقی ایالات متحده می خواهد هند را در فهرست کشورهای “نگرانی ویژه” قرار دهد و نماینده مترقی دیگر همان حزب خواهان روابط دفاعی نزدیک تر با آن کشور است! این تضاد حاکی از شکافی در منافع آمریکاست که به عنوان نگرانی برای حقوق بشر و احترام به قوانین بین‌المللی ظاهر می‌شود.

کنا یکی از منتقدان اصلی جنگ عربستان سعودی در یمن و نقش آمریکا در آن مناقشه است. اما اگر اصلاحیه او در سنای آمریکا تصویب شود، هند – متحد کلیدی عربستان سعودی، اسرائیل و امارات – را وادار می کند تا به یکی از بزرگترین حامیان صنعت تسلیحات آمریکا تبدیل شود.

دفتر کانا به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هند بزرگترین مشتری تسلیحات میلیارد دلاری اسرائیل است و با ایجاد I2U2، این کشور به بخش روشنی از اقتصاد سیاسی اشغالگران اسرائیل تبدیل خواهد شد.

I2U2 احتمالاً به عنوان ابزاری برای تقویت رهبری استبدادی در امارات و عربستان سعودی و همچنین برای دادن مجوز به دولت‌های «ملی‌گرا» هند و اسرائیل استفاده می‌شود.