پیامی از آمریکا دریافت کردیم/ امتیاز نمی دهیمبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگاران با بیان اینکه آمریکایی ها می گویند دستیابی به توافق و احیای برجام در دستور کار آمریکا نیست، گفت: رفتار و سخنان آنها با یکدیگر متناقض است. سه روز پیش پیامی بین ما و طرف آمریکایی امضا شد و پیامی از آنها دریافت کردیم. آمریکایی ها با تبادل پیام برای رسیدن به توافق هر چه سریعتر عجله دارند.

و ادامه داد: ما به صراحت اعلام کرده ایم که اتهامات مطرح شده از سوی آژانس در بخش هسته ای باید حل شود و حاضر نیستیم معامله ای انجام دهیم که بعداً مانند استخوانی در زخم آژانس همیشه راه سیاسی بخواهد. و تحت عنوان این اتهامات به ایران فشار بیاورند.

وی ادامه داد: تبادل پیام بین ما و آمریکایی‌ها ادامه دارد و از طرفی سعی می‌کنند نسبت به مسائلی که این روزها در ایران رخ می‌دهد عصبانی شوند و فکر می‌کنیم در تلاش برای کسب امتیاز در مذاکرات هستند. با اعمال فشار روانی و سیاسی».

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود گفت: ما هیچ امتیازی به طرف آمریکایی نخواهیم داد و در چارچوب منطق و در مسیر رسیدن به توافقی حرکت می کنیم که خطوط قرمز ایران را رعایت کند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در عین حال هرگز از میز مذاکره خارج نخواهیم شد، افزود: ارزیابی ما از پیام های طرف آمریکایی حتی در روزهای اخیر این است که آمریکایی ها نه تنها دستیابی به توافق را در اولویت قرار داده اند، بلکه شتاب را نیز دارند، بلکه آن هم برای اهداف داخلی خودشان است و تحریک برخی بازیگران در داخل ایران به گونه‌ای دیگر در اظهارات آنها صحبت می‌کند و اینها تضاد رفتار آمریکاست.

وزیر امور خارجه کشورمان که در ارمنستان با خبرنگاران در ارمنستان صحبت می کرد، درباره تحولات قره باغ گفت: ما در گفت و گو با مقامات ارمنستان تاکید کردیم که مناقشات ارمنستان و آذربایجان باید پایان یابد و تمامیت ارضی این کشور حفظ شود. ارمنستان و آذربایجان باید مورد توجه قرار گیرند و قطعاً ما نسبت به هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی یا تغییر مرزها حساس هستیم و مواضع خود را به وضوح به همه طرف ها اعلام کرده ایم.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در این سفر با مقامات ارمنستان در میان گذاشتیم بحث ترانزیت بود، اظهار داشت: مذاکرات بسیار خوبی با مقامات ارمنستان در زمینه ترانزیت ایران و ارمنستان در محدوده شمال داشتیم. کریدور جنوبی و ما معتقدیم که تقویت مسیر ترانزیتی ارمنستان می تواند به تقویت کریدور شمال-جنوب و افزایش ترانزیت در این کریدور کمک کند. زیرا ترانزیت در این منطقه برای ما یک موضوع جدی است.

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین با بیان اینکه در این دیدار مذاکرات خوبی در خصوص افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور داشتیم، ادامه داد: تاکید کردیم حجم مبادلات تجاری دو کشور از ۷۰۰ میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش یابد. برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور، سه میلیارد دلار را هدف گذاری کرده ایم. خوشبختانه زمینه های همکاری خوبی بین دو کشور در زمینه های انرژی، کشاورزی، ترانزیت و تولید مشترک وجود دارد.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه تجار دو کشور می توانند از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند، تصریح کرد: ظرفیت های خوبی در حوزه گردشگری بین دو کشور وجود دارد و طی رایزنی های انجام شده در این سفر توافقات جدیدی برای تقویت مسیر گردشگری انجام شد. .

وی همچنین در پاسخ به این سوال که برخی منابع خبری اعلام کردند در دیدار شما با مقامات ارمنستان از ایران درخواست تسلیحات کرده اند، گفت: ما با همسایگان خود و برخی کشورها همکاری دفاعی داریم و آنچه مهم است این است که باید درگیری بین آذربایجان و ارمنستان باید از طریق سیاسی و گفتگو حل و فصل شود و در همین چارچوب خطوط مرزی ترسیم شود.

انتهای پیام