پیامدهای مخرب اجاره مسکن در حال افزایش است


سرحدی، کارشناس مسکن در خصوص وضعیت بازار اجاره بها می گوید: متاسفانه برخی خانوارها برای اینکه بتوانند از پس هزینه های سنگین اجاره…

تبعاود براء بار دائن اجرابهای مسکانتبعاود براء بار دائن اجرابهای مسکان

سرحدی، کارشناس مسکن درباره وضعیت بازار اجاره بها می گوید: متاسفانه برخی خانوارها خانه های مشترک را برای تامین هزینه های سنگین اجاره در نظر گرفته اند. این موضوع پیامدهای بسیار منفی خواهد داشت.

با افزایش سرسام آور اجاره ها، فصل جابجایی مستاجران امسال رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. در این بین اگر خودمان مستاجر نباشیم، بدون شک مستاجران زیادی را در اطراف خود دیده ایم که در این روزهای گرم تابستان یکی پس از دیگری بنگاه های املاک را پشت سر می گذارند و در نهایت یا مجبور به پرداخت اجاره های متعدد یا کوچ به مناطق پایین تر می شوند. آنها زندگی را انتخاب می کنند. در حالی که دولت می گوید افزایش اجاره بها نباید از ۲۵ درصد تجاوز کند، مستاجران تصویر متفاوتی از بازار ترسیم می کنند و می گویند که مالکان بدون توجه به دستور دولت، خانه های خود را به مبلغی که می خواهند عرضه می کنند.

نگاهی به پیامدهای افزایش اجاره بها

بی شک افزایش اجاره بها تبعات زیادی برای خانوارها خواهد داشت که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

شاید در گذشته اقشار کم درآمد و پایین، حومه شهرهای بزرگ را برای زندگی انتخاب می کردند، اما اگر اکنون به حاشیه ها نگاه کنیم، متوجه می شویم که خانوارهای زیادی از مناطق جنوبی و حتی مرکز شهر به حومه شهر کوچ کرده اند. شهرهای بزرگ در سال های اخیر ۲ سال. بنابراین می توان گفت مهاجرت از شمال و غرب به مناطق مرکزی، از مرکز به جنوب و از جنوب به حاشیه شهر یکی از پیامدهای افزایش ناگهانی اجاره بها در سال های اخیر است. . اکنون ساکنان اطراف شهر می گویند با افزایش مهاجرت خانواده ها مشکلات این مناطق بیش از پیش شده است.

اما اگر تاریخ مهاجرت های معکوس را به کلان شهرها بسپاریم، با پدیده های عجیبی مواجه می شویم که البته برخی این پدیده ها را انکار می کنند. خوابیدن روی پشت بام و خوابیدن در آلونک از آن دسته مسائلی است که هر بار که مطرح می شود بحث های زیادی به پا می کند و در نهایت با انکار فراموش می شود. به عنوان مثال، بر اساس گزارش مهر که اوایل امسال منتشر شد، به نقل از محمد اسلامی، وزیر سابق راه و شهرسازی، در اواخر تیرماه سال ۱۴۰۰ در مورد سقف خواب و اجاره سقف گفته شد: «من چنین چیزی نشنیده ام. یک چیز. من شک دارم که درست باشد. چنین اخبار ضدانقلابی در فضای مجازی زیاد دیده می شود. از مردم تقاضا دارم زمانی که در فضای مجازی فعال هستند هیچ خبری را بازنشر نکنند، اما صحت خبر را بررسی کنند.

اما گویا رستم قاسمی وزیر فعلی راه و شهرسازی با این موضوع که زیر سقف نخوابیم موافق نیست. چرا که قاسمی در ۱۴ فروردین امسال در مصاحبه ای گفته بود: «بیش از ۵ میلیون نفر در سامانه تردد مسکن ثبت نام کرده اند که اکثر آنها یا مستاجر هستند یا پشت بام زندگی می کنند که قطعا این تعداد افراد بدون سقف است. “

داستان غم انگیز خوابیدن در اتوبوس

ماجرای خوابیدن در اتوبوس علاوه بر خوابیدن روی پشت بام و اجاره آلونک برای زندگی، با واکنش های بسیاری در جامعه نیز همراه بود. آذرماه سال ۱۴۰۰ بود که تصاویری از خواب برخی افراد در اتوبوس در اینترنت منتشر شد و خبرها نشان می داد که افراد بی خانمان مجبورند برای خواب شبانه با اتوبوس های BRT رفته و شب را تا صبح بگذرانند. مدیرعامل واحد اتوبوسرانی شهرداری تهران با اشاره به انتشار خبری در مورد اتوبوس های خواب گفت: این پدیده آنقدر که در گزارش آمده جدی نیست و در گذشته شاهد خوابیدن معتادان متجاهر روی صندلی اتوبوس بوده ایم. ، اما این افراد جدید خوب به نظر می رسند. کارت بلیط دارند و سوار اتوبوس می شوند.»

با مروری بر حرف هایی که در بازار اجاره به گوش می رسد و پر از تناقض است، می بینیم که با توجه به افزایش ناگهانی قیمت اجاره بها در سال های اخیر، بسیاری از افراد مجبور به تحمل شرایط سخت شده و گاه به جای اجاره خانه به گزینه های نامناسب روی آورده اند. . اگرچه بسیاری از اخبار بد در بازار اجاره از بین رفته است.

خانه های مشترک یک مشکل جدید برای خانوارها است

احمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن در گفت و گو با ابتکار درباره تاثیرات افزایش اجاره بها در سال های اخیر گفت: شاید در موضوعاتی مانند زاغه ها و مسکن اغراق آمیز باشد، اما مهاجرت معکوس و جابجایی خانوارها به حاشیه شهرها غیرقابل انکار است. از سوی دیگر متأسفانه برخی خانوارها خانه های مشترک را توان پرداخت هزینه های سنگین اجاره بها در نظر گرفته اند. مثلاً دو سه خانواری که فامیلی با هم ندارند خانه ای اجاره کنند این موضوع تبعات بسیار منفی خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که دولت چگونه می تواند بازار اجاره مسکن را به صورت واقعی مدیریت کند، گفت: دست دولت در بازار اجاره بسته است و کار زیادی نمی تواند انجام دهد. مثلاً در کوتاه مدت گفتند که مالکان باید ۲۵ درصد اجاره بها را افزایش دهند تا زمانی که به مشاوران املاک مراجعه کنیم، می بینیم که مالکان هزاران راه برای فرار از اجرای ۲۵ قانون پیدا کرده اند. ٪ وضوح. . فرقی نمی کند این فرار از روی ناچاری باشد یا طمع.

دولت باید هر چه زودتر شروع به ساخت خانه های استیجاری کند

وی تاکید کرد: دولت می تواند در میان مدت و بلندمدت برای کنترل بازار اجاره برنامه ریزی کند. به عنوان مثال، مالیات بر خانه های خالی یکی از راه هایی است که دولت می تواند به مدیریت بازار مسکن و اجاره کمک کند. دولت باید برای خانه های خالی در این منطقه مالیات خرج کند و آن را منبع درآمدی برای خود نبیند. استفاده از مالیات بر خانه های خالی راهی بود که دولت در سال های گذشته از آن استفاده می کرد. دولت باید با این درآمد خانه های استیجاری بسازد. اگر دولت ها در سال های گذشته به فکر ساخت خانه های استیجاری بودند، الان در این وضعیت نبودیم./ ابتکار