پاسخ پکن به تضعیف حاکمیت خود قوی خواهد بود


به گزارش شفاف به نقل از رویترز، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در واکنش به سفر احتمالی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تاکید کرد: این سفر به طور جدی حاکمیت و تمامیت ارضی چین را تضعیف خواهد کرد و واشنگتن باید منتظر عواقب واکنش چین به آن باشد.

ساعاتی پیش روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که در بحبوحه تنش فزاینده بین پکن و واشنگتن، نانسی پلوسی به منظور حمایت از تایوان در برابر فشارهای فزاینده چین، ماه آینده با مقامات تایوانی، هیئتی بلندپایه دیدار خواهد کرد. این جزیره خودمختار در رأس آن سفر خواهد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را پرتنش توصیف کرد و افزود: چین برای دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیت خود اقدامات و واکنشی قوی انجام می دهد.

خبر سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در حالی منتشر می شود که «مارک اسپر» وزیر دفاع اسبق این کشور هم اکنون در سفری چهار روزه به این جزیره به سر می برد.

از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین، مقامات آمریکایی و تایوانی تلاش کرده اند این تصویر را ترسیم کنند که این جزیره در معرض تهدیدهای فزاینده چین است و ادعا می کنند که پکن در حال برنامه ریزی برای آغاز عملیات نظامی برای الحاق تایوان به سرزمین مادری است.

تایوان یک جزیره خودمختار در شرق چین است، اما تحت حاکمیت دولت مرکزی چین است و پکن این جزیره را تحت سیاست “چین واحد” بخشی از خاک خود می داند. علیرغم اعتراضات پکن در سال های اخیر و به ویژه در دولت فعلی، دولت آمریکا فروش تسلیحات نظامی به تایوان و حمایت از جنبش های جدایی طلب در آن منطقه را افزایش داده است.