وزیر امور خارجه انگلیس برای جانشینی بوریس جانسون نامزد شد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس اواخر روز یکشنبه نامزدی خود را برای رهبری حزب محافظه کار و نخست وزیری این کشور اعلام کرد.

لیز تراس با مقاله خود در روزنامه تلگراف نامزدی خود را برای نخست وزیری بریتانیا اعلام کرد.

وی در یادداشت خود که در وب سایت روزنامه تلگراف منتشر شد، نوشت: «در بحبوحه بحران مالی جهانی با چالش های عظیمی در داخل کشور مواجه هستیم. از تجاوز روسیه به چینی که به طور فزاینده ای مدعی شده است. این یک نبرد سخت خواهد بود، اما ما می توانیم پیروز شویم. من به خودم فشار می‌آورم زیرا می‌توانم رهبری کنم، اقدام کنم و تصمیم‌های سخت بگیرم.»

اگلیس وزیر خارجه یکی از شدیدترین منتقدان روسیه در دولت بوریس جانسون بود. جانسون روز پنجشنبه تصمیم خود برای کناره گیری از سمت نخست وزیری را اعلام کرد. در این یادداشت، ترویز همچنین خود را به دلیل “کمک به رهبری پاسخ بین المللی” به عملیات نظامی روسیه در اوکراین و “پیشبری در تحویل جهانی بسته تحریم های سخت علیه روسیه در طول جنگ در اوکراین” ستود.

پیش از لیسترا، ساجد جاوید، وزیر بهداشت پیشین و ناظم زهاوی، وزیر دارایی فعلی، آمادگی خود را برای ریاست حزب محافظه کار انگلیس و جانشینی بوریس جانسون اعلام کردند. تاکنون تعداد نامزدهای رهبری حزب محافظه کار انگلیس به هشت نفر رسیده است.

تراس و بن والاس وزیر دفاع محتمل ترین نامزدهای پست نخست وزیری بودند، اما والاس روز شنبه فاش کرد که تصمیم گرفته است نامزد نشود.