واکنش نماینده مطبوعات وزارت امور خارجه به حکم دادگاه سوئد درباره حمید نوریسخنگوی وزارت امور خارجه به حبس ابد حمید نوری توسط دادگاه سوئد واکنش نشان داد.

کنعانی در پاسخ به بیانیه دادگاه سوئد در رابطه با اتهامات آقای حمید نوری گفت: جمهوری اسلامی ایران این بیانیه سیاسی را که شامل اتهامات بی اساس و ساختگی علیه جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی ایران است رد می کند. کشورمان و همچنین اعلام حکم حبس ابد برای آقای حمید نوری به شدت محکوم می کند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه دادگاه سوئد در خصوص اتهامات حمید نوری گفت: جمهوری اسلامی ایران این بیانیه سیاسی را که شامل اتهامات بی اساس و ساختگی است رد می کند. علیه جمهوری اسلامی ایران و نظام قضایی کشورمان اعلام حکم حبس ابد آقای حمید نوری را به شدت محکوم می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آنچه امروز هنگام اعلام حکم قرائت شد نشان می دهد که دستگاه قضایی سوئد به جای پاسخگویی به ملت ایران به دلیل اجازه فعالیت یک گروه تروریستی در آن کشور و همچنین زیر پا گذاشتن مسئولیت بین المللی خود در عرصه جنگ. غیر گزینشی با تروریسم، در واقع از تروریسم حمایت و ترویج کرده است.

کنعانی در ادامه تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران کاملاً مسلم است که پرونده آقای حمید نوری صرفاً بهانه ای برای یک اقدام سیاسی بدون ارجاعات واقعی و قوه قانونی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از عمق شرارت گروهک تروریستی منافقین که سابقه جنایت و خیانت علیه ملت ایران و حتی مردم عراق در دوران سیاه دیکتاتوری صدام دارد، تعجب نمی کنیم. با این حال، ما عمیقا متاسفیم که سوئد در پس زمینه روابط خوب دو کشور، با صرف مبالغ هنگفت و قرار دادن سیستم قضایی خود در خدمت اهداف جنایتکارانه خود، تسلیم اهداف شوم دستگاه تبلیغاتی گروهک منافقین شده است. عملاً تروریسم را پاکسازی کرده است.

کنعانی «اغتشاشگری امروز گروهک منافقین در استکهلم و تجمع و فشار آنها و رسانه های مخالف در محل صدور بیانیه دادگاه» را نشانه آن دانست که آنها صرفاً در صدد تحمیل نتیجه مطلوب به دادگاه هستند. . ، که متاسفانه سیستم قضایی سوئد با آن موافقت کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آقای حمید نوری دو سال و نیم پیش در بدو ورود به فرودگاه استکهلم در پی یک سناریوی از پیش طراحی شده و گمراه کننده توسط عوامل گروهک تروریستی توسط پلیس سوئد دستگیر شد. به وضوح اعتراف کرد. . بنابراین اساساً اساس دستگیری توسط مقامات ذیصلاح سوئد مخدوش شده است.

کنعانی افزود: آقای نوری در مدت ۳۰ ماه انفرادی خود از ابتدایی ترین حقوق بشر محروم بود و مورد بدرفتاری سیستماتیک از جمله ضرب و شتم ماموران زندان قرار گرفت. وی همچنین به دلیل آزار و اذیت از جمله عدم دسترسی به پزشک قادر به خواندن کامل کیفرخواست صادره از سوی دادستان نبود. بنابراین، رفتار و محدودیت های اعمال شده بر آقای نوری نمونه بارز نقض حقوق بشر توسط مدافعان حقوق بشر بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین گفت: آقای نوری به صورت غیرقانونی و بر اساس اکاذیب، صحنه‌سازی و ارائه شاهدان دروغین گروهک تروریستی منافکین، در شرایط جوی و سنگین محاکمه شد. فشار روانی این گروه گروهی که حکمی را که دادگاه از قبل برایشان صادر کرده بود، اعلام کردند و با توجه به سابقه ای که از آنها می دانیم، اصرار داشتند که به هر نحوی آن را اجرا کنند.

کنعانی تصریح کرد: متأسفانه مقامات قضایی سوئد علیرغم ادعای استقلال رای، در جریان مراحل قضایی، فضای کامل را در اختیار گروهک تروریستی منافقین قرار دادند و حتی اجازه ندادند آقای نوری شاهد حضور در دادگاه و دفاع از حق خود باشد. . علاوه بر این، دادگاه در بیست و هفتمین جلسه خود با پایگاه مدعیان در کشور اخیر و با هماهنگی دادستانی آلبانی ارتباط تصویری مستقیم برقرار کرد و فرصت های فراوانی را در اختیار اعضای این گروه قرار داد. همچنین در زمان رسیدگی به این پرونده، سیستم قضایی سوئد تنها چند روز به وکلای آقای نوری فرصت داد تا از خود دفاع کنند که با توجه به زمانی که به شاکیان برای طرح دعوی داده شده بود، بسیار کم و ناعادلانه بود.

نماینده حوزه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد: با توجه به مراتب فوق، جمهوری اسلامی ایران مفاد بیانیه دادگاه از جمله قضاوت غیرقانونی آقای نوری را اساساً قابل اعتراض، مخدوش و غیرقابل قبول و به شدت می داند. با تصمیم دادگاه که فاقد هرگونه دلیل و صلاحیت قانونی است مخالف است و سوئد را مسئول خسارات وارده به روابط دوجانبه به دلیل آن می داند.