واکنش بازنشستگان به سخنان نماینده دولت + توضیح رئیس کانون بازنشستگان برای تصمیم افزایش حقوق بازنشستگان


واکنش بازنشستگان به سخنان نماینده دولت + توضیح رئیس کانون بازنشستگان برای تصمیم افزایش حقوق بازنشستگان

تحصیلات:افزایش ده درصدی برای مستمری بگیران سایر سطوح که فقط ۵ میلیون حقوق می گیرند، ممکن است در نهایت کاهش سبد غذایی را جبران کند. نرخ تورم خرداد ماه نیز رو به افزایش است و در این شرایط دهقان کیا می پرسد: چطور به ده درصد اصلی خود چسبیده اند و حاضر به تغییر نیستند؟

علی بهادری جهرمی پس از دو ماه انتظار با نگرانی و اعتراض مستمری بگیران و ۹ روز پس از ابلاغ مصوبه شورای اجرایی مبنی بر لزوم لغو مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان شاغل، گفت: قانونگذار تصمیم گرفت. این پروژه، حقوق بازنشستگان ملی و نظامی همچنان در حال افزایش است. توسط هیأت وزیران انجام می شود، اما در افزایش حقوق مستمری بگیران تأمین اجتماعی، پیش از این در لایحه بودجه ۱۴۰۱ افزایش ۱۰ درصدی پیش بینی شده بود، اما با برنامه ریزی سازمان تأمین اجتماعی، افزایش حقوق بیش از آن در نظر گرفته شده است. که برای حفظ قدرت خرید و این مقدار باید در محدوده پیشنهادی باشد. در خصوص این مصوبه شورای تطبیق نظرات، سوالات و شبهاتی داشت و دولت پاسخ های خود را به شورا ارائه کرد. بعد از دیدار رئیس جمهور با بازنشستگان دستوری به معاون اول دادند که ایشان هم با احزاب جلسه داشتند.»

سخنگوی دولت در ابتدا در مسیر درستی قرار دارد (قانون کار را مشخص کرده است، افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری ​​همچنان توسط هیئت دولت انجام می شود) اما پس از آن مسیر تغییر می کند و به نظر می رسد آنچه او می گوید با آنچه اتفاق افتاده مطابقت دارد و الزامات قانون مطابقت ندارد. در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ افزایش حقوق بازنشستگان به هیچ وجه ده درصد نبوده است. موضوع صرفاً حزبی بود که آن هم با تلاش صنفی بازنشستگان حذف شد و در نهایت در بودجه نهایی تنها تعیین افزایش حقوق بازنشستگان صندوق دولتی به دولت واگذار شد. این همان فرآیندی است که در قوانین بودجه سالانه اتفاق می افتد. در هیچ سالی دولت مسئول تعیین میزان افزایش مستمری بازنشستگان نبود. قانون نیز به لحاظ استقلال نهادی سازمان تامین اجتماعی این اجازه را نمی دهد.

علی دهقان کیا (رئیس کانون کارگران بازنشستگان تهران) درباره این قسمت از اظهارات سخنگوی دولت می گوید: در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ پارتی مزاحم ایجاد شد که گفتند اشتباه غیرعمدی بوده و در نهایت حذف شد. این ده درصد مربوط به افزایش مستمری مستمری بگیران کشوری و مستمری بگیران صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح است. سازمان تامین اجتماعی همواره یک صندوق مستقل بوده و استحقاق مستمری بگیران را بر اساس امکانات و هزینه تعیین می کند.

وی در جایی دیگر از اظهارات بهادری جهرمی به «برنامه و سقف تأمینی سازمان برای افزایش حقوق بازنشستگان» اشاره می کند و در این باره دهقان کیا می گوید: اساساً بحث طرح یا سقف تأمین مطرح نیست؟ سازمان تامین اجتماعی طبق این قانون مستمری ها را افزایش می دهد که مهمترین بندهای آن مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی است. پس از آن، سازمان بر اساس تناسب و تعادل منابع و هزینه ها استوار است. امسال منابع آن با افزایش ۵۷ درصدی حق بیمه برای حداقل دستمزد و ۳۸ درصد به اضافه ۵۱۵ هزار یورو برای کارگران سایر رده ها تامین می شود و همین مبالغ به بازنشستگان در همان سطح در بخش مخارج اختصاص می یابد. بنابراین ورودی ها و خروجی ها متناسب است و بحث در مورد سقف عرضه برای سازمانی که بودجه دولتی ندارد و حقوق بازنشستگان را با حق بیمه کارگران پرداخت می کند کاملاً دور از ذهن است.

دهقان کیا به بخشی دیگر از اظهارات بهادری جهرمی درباره بلاتکلیفی ها و سوالات هیات عامل اشاره می کند و می گوید: رای هیات اجرایی به لغو مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان به دلیل مغایرت با قانون موضوعیت ندارد. گنگ. نمایندگان مجلس نیز بارها از دولت خواسته اند تا مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان را سریعا اصلاح کند که نمونه آن اظهارات رئیس فراکسیون کارگری مجلس در ۱۷ تیرماه مبنی بر درخواست از دولت برای اصلاح مصوبه غیرقانونی است. .

وی می افزاید: همچنین به نظر می رسد نمایندگان دولت بند ۹۶ قانون تامین اجتماعی را نخوانده اند. در این ماده گفته شده است که افزایش مستمری باید بر اساس افزایش هزینه زندگی باشد و شورای حاکمیت افزایش حقوق بازنشستگان را «به همان میزان» تصویب می‌کند، یعنی افزایش آن. در هزینه های زندگی؛ افزایش هزینه های زندگی ملاک دیگری جز ارقام مصوب اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار ندارد. بیایید افزایش ناگهانی هزینه های زندگی در سال جاری را کنار بگذاریم. اسفندماه سال گذشته شورای عالی کار افزایش هزینه های زندگی را بر اساس داده های رسمی مرکز آمار محاسبه و بر اساس آن افزایش دستمزد حداقل دستمزد و سایر مقیاس ها را تصویب کرد، تامین اجتماعی نیز همین پیشنهاد را مطرح کرد. اعداد برای بازنشستگان؛ اصل ۹۶ می گوید که شورای حاکمیت به همان میزان افزایش را تصویب می کند. پس چرا قانون رعایت نشد و افزایش برابر تصویب شد؟ حالا چرا در مورد سؤالات کمیته بحث می کنند و به آن سؤالات پاسخ می دهند؟ چه سوالی و چه ابهامی؟!

انتظارات بازنشستگان از دولت

با این اوصاف بازنشستگان منتظرند نماینده دولت بعد از جلسات شورای دولت بگوید که امروز مصوبه افزایش مستمری بازنشستگان اصلاح شد. حتی انتظار دارند مصوبه افزایش حق مسکن کارگران که ۱۰۰ هزار نفر از ۶۵۰ هزار مصوبه شورای عالی کار کاهش یافته است در یکی از جلسات شورای حاکمیت اصلاح شود اما…

فرامرز توفیقی (از نمایندگان کارمزدی) درباره این انتظارات. وی به ایلنا می گوید: هر یکشنبه و چهارشنبه منتظر حضور نماینده دولت هستیم و اشتباهات اخیر در خصوص کاهش غیرقانونی حق مسکن و نقض مصوبه شورای عالی کار در رده بازنشستگان را اصلاح می کند. حقوق.” اما متأسفانه، هر بار که می بینیم آنها در همان رویکردهای قبلی پافشاری می کنند.

و می افزاید: نماینده دولت باید کاملا به قوانین احترام بگذارد. او می گوید در بودجه دستمزد بازنشستگان ده درصد افزایش یافته است. در حالی که ده درصد فقط برای مستمری بگیران کشوری و لشکری ​​است. سازمان تامین اجتماعی مستقل است و جالب اینجاست که سخنگوی دولت در اظهارات خود این استقلال را می پذیرد. باید پرسید اگر سازمان مستقل است چرا حق تعیین افزایش مستمری مستمری بگیران را ندارد؟ چرا دولت این حق را از یک NGO سلب کرد؟ پس از این اظهارات، سخنگوی دولت به تشریح یک سری گام های رفت و برگشتی بین دولت و مجلس پرداخت، اما حاضر به اعتراف به غیرقانونی و اشتباه بودن نقض مصوبه شورای عالی کار نیست. نمی گوید چرا ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی اصلاح نشد؟

به گفته توفیقی، اشتباه اصلی در دولت احمدی نژاد زمانی رخ داد که سازمان تامین اجتماعی را زیر مجموعه وزارت کشور قرار دادند و شورای عالی را منحل کردند. و می افزاید: حال بهتر است به جای اینکه در مورد نحوه افزایش حقوق بازنشستگان در صندوق بین نسلی و غیردولتی تامین اجتماعی صحبت کنیم، وظایف قانونی و نحوه انجام تعهدات آن را توضیح دهیم. قرار است بدهی بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد دلاری دولت به سازمان بیمه چگونه، چه زمانی و با چه مکانیزمی پرداخت شود.

وی تاکید می کند: دولت اشتباهات خود را در حوزه حقوق و دستمزد بپذیرد و اصلاح کند. هم برای اعاده حق مسکن ۶۵۰ هزار یورویی و هم اجرای مصوبات شورای عالی کار و ماده ۹۶ قانون بیمه بازنشستگان. این اشتباهات را نمی توان با پیش بینی ها و توضیحات غیر مرتبط با قانون انکار یا توجیه کرد.

چرا دولت حقوق بازنشستگان را اصلاح نمی کند؟

بر اساس آخرین محاسبات بر اساس آمار رسمی تورم اردیبهشت، سبد غذایی کارگران به حدود ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو رسیده است، در حالی که افزایش ده درصدی برای مستمری بگیران سایر رده ها که تنها ۵ میلیون یورو دریافت می کنند، ممکن است در نهایت به جبران کاهش سبد غذایی برسد. نرخ تورم خرداد ماه نیز رو به افزایش است و در این شرایط دهقان کیا می پرسد: چطور به ده درصد اصلی خود چسبیده اند و حاضر به تغییر نیستند؟