هشدار درباره سد جدید ترکیه و خطرات آن برای عراق


منابع عراقی نسبت به ساخت سدی به نام الجزیره توسط ترکیه به شدت هشدار داده اند که عواقب بسیار فاجعه باری برای این کشور خواهد داشت.

هشدار در مورد ترکیه جدید و خطرات برای عراقهشدار در مورد ترکیه جدید و خطرات برای عراق

منابع عراقی نسبت به ساخت سدی به نام الجزیره توسط ترکیه به شدت هشدار داده اند که عواقب بسیار فاجعه باری برای این کشور خواهد داشت.

به گزارش ایران جیب از تسنیم، کمیته امور آب پارلمان عراق روز دوشنبه نسبت به قصد ترکیه برای ساخت سدی بزرگ برای مسدود کردن رودخانه دجله به عراق هشدار داد.

این سد به سد الجزیره معروف است و تمام سهم آب عراق را از آن می گیرد.

ثائر مخیف الجبوری رئیس این کمیته گفت: سدی که ترکیه در نظر دارد احداث کند یکی از خطرناک ترین سدها محسوب می شود. اگر ساخته شود یک قطره آب از ترکیه وارد عراق نمی شود، خطر بزرگی برای عراق است.

وی افزود: با وجود اینکه این سد در ۳۵ کیلومتری مرز قرار دارد اما هیچ واکنشی از سوی مسئولان عراقی ندیده ایم.

الجبوری تاکید کرد که تهدید به استفاده از اهرم تجاری با ترکیه راه درستی نیست زیرا ما به آنها بهانه ای برای ساخت سد می دهیم. آنها تابع قوانین بین المللی هستند و سیستم دیپلماتیک عراق باید وارد عمل شود زیرا ادامه سکوت ترکیه را مجبور می کند که این سد را در کمتر از یک سال بسازد.

و این در حالی است که «حمید النایف» نماینده وزارت کشاورزی عراق روز شنبه با بیان اینکه باید با فشار بر ترکیه، منابع آبی هر چه سریعتر تامین شود، به دولت عراق پیشنهاد افزایش حجم مبادلات سالانه را داد. . ابراز فشار بر ترکیه برای سلب حقوق شما.

وی خاطرنشان کرد: بحران تغییرات آب و هوایی بر عراق سایه افکنده و بسیاری از زمین های کشاورزی ویران شده است.

النایف خاطرنشان کرد: وزارت کشاورزی در نظر دارد طرحی را اجرا کند که بر روش های نوین آبیاری تمرکز می کند تا در محصولات گندم و جو به خودکفایی برسد.

عراق در حال حاضر با کمبود شدید آب مواجه است. بحرانی که منجر به خشک شدن دریاچه‌ها و باتلاق‌ها در این کشور شد و از طرفی سطح رودخانه‌های دجله و فرات که از ترکیه سرچشمه می‌گیرند، پس از بهره‌برداری از سد الیسوس به شدت کاهش یافته است. ساخت سد ایلیسو در قالب یک پروژه استراتژیک به نام GAP (Guneydogu Anadolu Projesi به ترکی و به اختصار GAP) انجام شده است.

تخریب بیش از شش و نیم میلیون هکتار از اراضی کشاورزی عراق و سوریه، ایجاد کانون های فرسایش بادی و تولید گرد و غبار، خشکسالی عراق و گرد و غبار ناشی از این کشور در ایران از آسیب های جبران ناپذیری است که ترک ها دولت با ساخت سدها و بی توجهی ها باعث منافع کشورهای حوزه دجله و فرات شده است.