هشدار ایران به طالبان در مورد حمله در هیرمد


خرداد: در پی دستور رئیس جمهور در خصوص تداوم موضوع جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با ملامطقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان تلفنی گفتگو کرد.

به گزارش ایسنا، امیر عبداللهیان با اشاره به بارندگی های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند، ابراز امیدواری کرد که هیچ مانع مصنوعی برای رسیدن آب به جمهوری اسلامی ایران و تامین نیاز ایران وجود نداشته باشد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: واگذاری عنوان ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات نهاد دولت افغانستان در اجرای تعهدات بین المللی خود در قبال ایران است.

امیرعبداللهیان با اشاره به مطالبه جدی مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان در شورای اسلامی از وزارت امور خارجه افزود: اگر موضوع تجاوز ایران به خرمد به سرعت و جدی حل نشود، پیامدهای منفی خواهد داشت. . در دیگر زمینه های همکاری بین دو کشور». داد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به زودی هیاتی بلندپایه از وزارت نیرو برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در خصوص موضوع قرارداد عازم این کشور می شود. “

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از سخنان خود با توجه به علاقه فعالان بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران برای مشارکت در اقتصاد افغانستان گفت: ایران از حضور و فعالیت بخش خصوصی خود در افغانستان حمایت می کند و در عین حال از مسئولان افغانستان نیز انتظار دارد. همچنین اهمیت فعالیت های خود را در نظر بگیرد. بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان باید از فعالان اقتصادی ایرانی در افغانستان حمایت کند.

ملامتقی معاون وزیر امور خارجه افغانستان در این گفتگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در راه کمک به مردم افغانستان توصیف کرد.

وی با استقبال از سفر هیئت وزارت دفاع گفت: ما به حاکمیت ایران پایبند هستیم. وقتی آب در دسترس باشد، آن را به ایران می رسانیم.

امیر عبداللهیان در پاسخ گفت: می توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک، مسیر رودخانه را به کانال مناسب خود برگردانیم تا مردم دو طرف مرز از هدر رفتن آب آسیب نبینند.

ملا متقی سفر هیئت وزارت کشاورزی افغانستان به تهران را مورد تاکید قرار داد. وی خواستار توسعه هر چه بیشتر همکاری های دو کشور شد.

ملامتقی همچنین از نشست اخیر تاشکند در مورد افغانستان قدردانی کرد.