هشدار آمریکا به هنگ کنگ پس از ورود کشتی الیگارشی روسی


به گزارش شفاف، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، کشتی ۵۰۰ میلیون دلاری «نورد» متعلق به الکسی مورداشوف، سرمایه گذار بزرگ روسیه، پس از یک سفر یک هفته ای از شهر ولادی وستوک روسیه، روز چهارشنبه وارد هنگ کنگ شد. مرداشوف، که گمان می رود متحد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه باشد، از زمان حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه، هدف تحریم های آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

به گزارش بلومبرگ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای ایمیلی گفت: «این واقعیت که مردم به استفاده بالقوه از هنگ کنگ به عنوان پناهگاه امن برای فرار از تحریم های اعمال شده توسط طرف های مختلف روی می آورند، همه چیز را زیر سوال می برد. محیط تجاری شفاف تر می شود. .

این سخنگو افزود: شهرت این شهر به عنوان یک مرکز مالی در گرو پایبندی آن به قوانین و استانداردهای بین المللی است.

وزارت امور دریایی هنگ کنگ روز جمعه اعلام کرد در حالی که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل را اجرا می کند، “تحریم های یکجانبه اعمال شده توسط طرف های دیگر” را اعمال نمی کند.

پیش از این، جان لی، مدیر اجرایی سابق هنگ کنگ، به دلیل نقشش در سرکوب آزادی های مدنی توسط دولت هنگ کنگ، به همراه چندین مقام دیگر شهر مورد هدف ایالات متحده قرار گرفته بود.

ایالات متحده نگران است که سرمایه گذاران روسی ممکن است به دنبال دور زدن تحریم های اعمال شده توسط واشنگتن و متحدانش از جمله انتقال دارایی های خود به هنگ کنگ باشند. چین از محکوم کردن جنگ روسیه در اوکراین امتناع کرده است و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین بر دوستی “بی حد و مرز” خود با پوتین در طول حمله تاکید کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه‌ای گفت: “شرکت‌های آمریکایی به طور فزاینده‌ای نگران فضای تجاری هنگ‌کنگ هستند. اقدام چین برای محدود کردن استقلال سیاسی این شهر این نگرانی‌ها را تشدید کرده است. ما قویاً همه بخش‌ها را تشویق می‌کنیم که تحت نظارت مقامات داخلی خود باشند. اقداماتی را برای کمک به اجرای تحریم ها انجام دهد.”

بیش از ۱۲ قایق تفریحی مرتبط با الیگارش‌های روسی که غرب را به تصرف خود درآورده‌اند، توسط دولت‌های آمریکا و اروپا در تلاش برای مجازات آنها به دلیل روابطشان با پوتین توقیف شده‌اند. مرداشوف، بزرگترین سهامدار شرکت فولاد Surstal PGSC، در ماه مه به دیگر گروه های تجاری پیوست تا در تلاش برای به چالش کشیدن محدودیت ها علیه آنها در دادگاه های اروپایی باشد.

هنگامی که کشتی کروز ولادی وستوک را با دو سکوی هلیکوپتر، سینما و ۲۰ کابین لوکس ترک کرد، بندر دا نانگ ویتنام را به عنوان مقصد خود درج کرد. بر اساس اطلاعات مکان کشتی گردآوری شده توسط بلومبرگ، کشتی چند روز بعد مقصد خود را به هنگ کنگ تغییر داد.