هزینه آب شرب ۱۵ هزار تومان استبر اساس گزارش ها خبرگزاری صراط به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، هاشم امینی در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما افزود: بدیهی است که یک طرح.
این مقام مسئول درباره راهکارهای مدیریت آب کشور برای استفاده بهینه گفت: بخش مدیریت مصرف را در دو قسمت قرار داده ایم که یک قسمت آن به شرکت آب و فاضلاب مکانیکی کشور می رسد و باید در حوزه مدیریت مصرف برنامه داشته باشیم. از جمله پیشگیری از زباله.
وی ادامه داد: حوزه هدررفت آب شامل هزینه های واقعی و فیزیکی است. هزینه واقعی، هزینه ای است که ما برای شبکه های خراب، انشعاب های شکسته و نشتی داریم و برای انجام پروژه های مختلف در بخش آب برنامه ریزی کرده ایم. هر ساله در برنامه های جامعه مهندسین آب و فاضلاب کشور، شرکت های استانی را موظف به اصلاح بخشی از شبکه می کنیم.
هاشم امینی درباره قیمت تمام شده آب آشامیدنی افزود: آنچه برای دولت تمام می شود مترمکعبی ۱۵ هزار است در حالی که این آب توسط شرکت فاضلاب با یارانه هزار دلاری و کمتر از آن به مشترکان منتقل می شود. یک بطری آب حدود یک و نیم لیتر است یعنی بیش از ۷۵۰ بطری یک و نیم لیتری حدود یک متر مکعب آب است که با سیستم های پیشرفته اسمز معکوس با کیفیت عالی تصفیه شده و در دسترس عموم قرار می گیرد.
معاون نظارت و مدیر شرکت کشور آبفا درباره راهکارهای کاهش مصرف آب در بخش خانگی بدون ایجاد مشکل در زندگی روزمره مردم گفت: هزینه ای ندارد، می توانیم ۱۰ تا ۱۵ درصد مصرف آب را کاهش دهیم.
وی ادامه داد: یکی از قسمت های خانه که آب زیادی مصرف می کنیم، حمام است. کاهش سر دوش هایی که هزینه بسیار کمی دارند یعنی بین ۱۵ تا ۲۰ لیتر در دقیقه. از مواد شوینده استفاده نمی شود. برای استفاده در گلدان یا فضای سبز کنار بگذارید.
هاشم امینی در خصوص هدر رفت آب به دلیل فرسودگی و یا تعویض نابهنگام لوله های آب، افزود: بیشتر آب هدر رفته در حوزه حمل و نقل برای مصارف کشاورزی در نظر گرفته شده است.