نحوه کسب سهمیه المپیک در کشتی به تصویب رسیدبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش فارس، فدراسیون جهانی کشتی با روند به روز شده کسب سهمیه المپیک پاریس موافقت کرد. کشتی گیران برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ ۳ مسابقه خواهند داشت. مسابقات جهانی ۲۰۲۳، مسابقات انتخابی قاره ای ۲۰۲۴ و مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۲۴ به عنوان آخرین فرصت برای کشتی گیران.

کشتی آزاد، فرنگی و بانوان در ۱۸ وزن و در هر وزن ۱۶ کشتی گیر برگزار می شود. همچنین هر کشور می تواند حداکثر یک کشتی گیر در هر وزن داشته باشد. کشتی گیران متولد قبل از ۳۱ آذر ۶۶ می توانند در المپیک شرکت کنند که پیش از این ۱۰۸ سهمیه در مسابقات جهانی توزیع می شد که فدراسیون جهانی آن را به ۹۰ سهمیه (هر وزن ۵ سهمیه) کاهش داد.

در مرحله دوم ۱۴۴ کشتی گیر از طریق کسب سهمیه قاره ای جواز حضور در المپیک را کسب می کنند. ورزشکاران دریافت کننده سهمیه مسابقات جهانی ۲۰۲۳ نمی توانند در مسابقات قاره ای شرکت کنند. در مرحله سوم و پایانی به مسابقات انتخابی المپیک جهانی به جای ۲ سهمیه قبلی، ۳ سهمیه در هر وزن ارائه می شود. در مجموع ۵۴ کشتی گیر می توانند در این مسابقه شرکت کنند. علاوه بر ۳۶ فینالیست در رشته های آزاد، آزاد و کشتی بانوان، مدال آوران برنز نیز شانس کسب سهمیه خواهند داشت.

نناد لالوویچ، رئیس فدراسیون جهانی کشتی گفت: از تصویب دوره مقدماتی و ساختار المپیک پاریس بسیار خرسندیم. ما تغییراتی را در روند مقدماتی ایجاد کرده‌ایم که انصاف بیشتری را در تخصیص سهمیه‌ها بین مسابقات جهانی و مقدماتی جهانی ایجاد می‌کند.

دوره مقدماتی کسب سهمیه المپیک از ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳ شروع و در ۱۲ می ۲۰۲۴ به پایان می رسد و این دوره ۸ ماهه شامل ۶ تورنمنت انتخابی خواهد بود. آخرین مهلت ثبت نام برای المپیک پاریس ۸ جولای ۲۰۲۴ است.