مروری بر تفسیر سترا از ماجرای تسخیر «جیران»خرداد: پس از انتقاد تهیه کننده «جیران» از توقیف های مکرر این سریال که بیش از هر چیز ساترا را هدف قرار داده بود، حالا صاحب پلتفرم پخش کننده این سریال نیز نامه ای به ساترا نوشت، عملکرد سازمان جهانی صدا و سیما انتقاداتی را مطرح کرد. این مورد خاص دو واکنش مجزا از یک طرف ماجرا در یک روز که به نظر می رسد همزمان سعی در تحت فشار قرار دادن ساترا دارد.

به گزارش ایسنا، اسماعیل عفیفه، تهیه کننده «جیران» جمعه شب – ۱۰ تیرماه – با تاکید بر اینکه این سریال با دستگیری های پی در پی نابود می شود، در این زمینه سوالی مطرح کرد: اگر دوباره مشخص شود شکایت این سریال اشتباه بوده است. چه کسی مسئول خسارت مالی کاربران و میلیون ها بیننده خواهد بود؟”

وی همچنین خاطرنشان کرد: روال مناسب این بود که اولاً خود ساترا به عنوان داور نهایی که حکم عدم تشابه را صادر کرده بود، از رأی داوری خود دفاع کرد و به دستور مأمور تحقیق اعتراض کرد. حداقل برای “پروانه خود برای مشروعیت ارزش قائل بود و مسائل فراقانونی را به سوء استفاده های رسانه ای ترجیح نمی داد.”

در پی اظهارات انتقادی این تهیه کننده، محمدجواد شکوری مقدم، مدیرعامل هلدینگ صبائیده و مالک فیلمو و آپارات به توقیف قضایی سریال «جیران» که روز چهارشنبه ۸ تیرماه نیز از سوی ساترا اعلام شد، واکنش نشان داد. روابط عمومی در خبر جداگانه تایید دریافت، نوشت:

“۱. ساترای عزیز!
ای کاش پس از یک ماه تعلیق پخش، آسیب های مادی و معنوی فراوان و جلسات کارشناسی فراوان، بر حکم عدم شباهت دو فیلمنامه ای که صادر کردید، می ایستادید و نقش خود را در بازپس گیری جیران رنگ آمیزی نمی کردید. بهره برداری رسانه ای عجولانه!
۲. تا کنون سابقه ای وجود ندارد که مقامات قضایی دستوری برای فیلم یا دوربین داشته باشند و نیاز به دخالت شما داشته باشند! این روش تامین مالی نیست!
حداقل یه نقش خنثی بازی کن تا الکی راضی باشه.
۳. به جای تمرکز بر درد خود. قوانین، رویه ها و مقررات شفاف و شفاف ایجاد کنید و یک تنظیم کننده بی طرف و قانونی برای ایجاد فرصت برای تعامل و رشد باشید.

۴. طبق آمار ما ۶ میلیون نفر قانونی و ۵ میلیون غیرمجاز را ممنوع کردید، یعنی در این هفته ۱۱ میلیون نفر از تماشای جیران محروم شدند.

بر اساس این گزارش، پس از اختلاف بین سازندگان دو پروژه «آهوی من مارال» و «جیران» پخش تلویزیونی این سریال با حکم قضایی موقتا متوقف شده است. حل اختلاف طرفین راه حل ادامه این سریال است.