مدیرکل سازمان ملل: افغانستان با “لحظه سازش یا شکست” روبروست


آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد از طالبان می خواهد تا حقوق و آزادی های افغان ها ، به ویژه زنان را تضمین کنند و می گوید که آنها در جلوگیری از سرازیر شدن افغانستان در ورطه بسیار حیاتی هستند.

نویسنده: رابین گومز

با تشدید بحران بشردوستانه افغانستان در مواجهه با سقوط اقتصادی ، رئیس سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی می خواهد تا در شرایطی که این کشور با “لحظه سازش یا شکست” روبرو است ، اقدامی انجام دهند. به آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: جمعیت تحت تأثیر قرار گرفته است. وی روز دوشنبه در نیویورک در جمع خبرنگاران هشدار داد: “اگر ما اقدام نکنیم و به افغان ها کمک نکنیم تا از این طوفان جان سالم به در ببرند و این کار را به زودی انجام دهیم ، نه تنها آنها بلکه کل جهان هزینه سنگینی را پرداخت خواهند کرد.”

وی گفت: “بدون غذا ، بدون شغل ، بدون رعایت حقوق آنها ، ما بیشتر و بیشتر افغانها را در جستجوی زندگی بهتر از خانه های خود ترک می کنیم. جریان مواد مخدر غیرقانونی ، شبکه های جنایی و تروریسم نیز احتمالاً افزایش می یابد. ” وی گفت: “این امر نه تنها بر خود افغانستان ، بلکه بر منطقه و بقیه جهان تأثیر منفی خواهد گذاشت.”

سازمان ملل متحد خود را ملت افغانستان متعهد کرد

علیرغم چالش های فراوان ، سازمان ملل متحد “یک عملیات بزرگ بشردوستانه در این کشور” انجام می دهد ، جایی که عمدتا توسط افغان ها کمک می شود. گوترش گفت آژانس های سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های غیردولتی برای ارائه کمک های نجات بخش و آماده سازی لوازم قبل از زمستان در “رقابت با زمان” هستند. او اطمینان داد “آنها تسلیم نمی شوند”.

تنها در ماه سپتامبر ، سازمان ملل متحد به بیش از 3.8 میلیون نفر کمک غذایی کرد. 21000 کودک و 10.000 زن به دلیل سوء تغذیه حاد تحت درمان قرار گرفتند و 32000 نفر اقلام غیر غذایی شامل پتو و لباس زمستانی گرم دریافت کردند. سازمان ملل متحد همچنین مراقبت های بهداشتی اولیه و ثانویه ، فعالیت های آموزشی کودکان ، حمایت معیشتی کشاورزان و چالشگران ، آب برای افرادی که تحت تاثیر خشکسالی قرار دارند و حمایت روانی اجتماعی و بهداشت روانی ارائه می دهد.

دبیرکل گفت سازمان های سازمان ملل متحد با همکاری طالبان فعالیت می کردند ، “که به تدریج به مناطق درخواست شده دسترسی پیدا کرده و در مواقع ضروری امنیت را تأمین کرده است”.

به اقتصاد روح می بخشد

رئیس سازمان ملل متحد با تأکید بر اینکه “کمک های بشردوستانه جان انسان ها را نجات می دهد” هشدار داد که “در صورت سقوط اقتصاد افغانستان مشکل را حل نمی کند.” پیش از اشغال افغانستان توسط طالبان در ماه اوت ، اقتصاد شکننده این کشور در بیست سال گذشته با کمک های خارجی رو به رو شده بود. در حال حاضر ، با دارایی های مسدود شده و تأخیر در توسعه ، گوترش گفت که “اقتصاد در حال سقوط است” با بسته شدن بانک ها و خدمات اساسی مانند مراقبت های بهداشتی در بسیاری از مناطق تعلیق شده است.

وی گفت که نیاز به یافتن راه هایی برای “دوباره نفس کشیدن اقتصاد” ، “بدون نقض قوانین بین المللی یا به خطر انداختن اصول” وجود دارد. وی استدلال کرد که تزریق نقدینگی برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان یک موضوع جداگانه در زمینه به رسمیت شناختن طالبان ، لغو تحریم ها ، یخ زدایی دارایی های مسدود شده یا بازگرداندن کمک های بین المللی است. این کار را می توان از طریق آژانس های سازمان ملل متحد و همچنین سازمان های غیردولتی که در کشور فعالیت می کنند ، انجام داد.

زنان برای بهبود افغانستان حیاتی هستند

به گفته مقام ارشد سازمان ملل متحد ، “مسئولیت اصلی برای یافتن راه بازگشت از ورطه ، کسانی هستند که اکنون در افغانستان مسئولیت دارند”. طالبان در بازپس گیری کنترل افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی ، وعده داده بود که از حقوق شهروندان افغان از جمله زنان ، کودکان ، جوامع اقلیت ، کارمندان سابق دولت حمایت خواهد شد. گوترش از اینکه طالبان وعده های خود را زیر پا می گذارند ابراز خشم کرد.

طالبان از زمان اشغال خود – در زمانهای مختلف – به شهروندان افغان – از جمله زنان ، کودکان ، جوامع اقلیت ، کارمندان سابق دولت – وعده داده اند که از حقوق خود دفاع خواهند کرد.

وی تأکید کرد که محور این وعده امکان حرکت ، کار و برخورداری از حقوق اولیه زنان است. وی از “شجاعت ، تاب آوری و عزم زنان و دختران افغان” تمجید کرد و خاطرنشان کرد که از سال 2001 ، در غیاب طالبان ، که با تحصیل زنان مخالف بودند ، 3 میلیون دختر در مدرسه ثبت نام کردند و به طور متوسط ​​، تحصیلات از شش افزایش یافته است. سال به 10

وی تأکید کرد: “وعده های شکسته منجر به شکستن رویاها برای زنان و دختران افغان می شود” ، “زنان و دختران باید در مرکز توجه باشند”. حدود 80 درصد اقتصاد افغانستان غیر رسمی و تحت سلطه زنان است. رئیس سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: “بدون آنها ، هیچ راهی برای بهبود اقتصاد و جامعه افغانستان وجود ندارد”. وی از طالبان خواست “به وعده های خود به زنان و دختران عمل کنند و به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی عمل کنند”.

گوترش گفت که سازمان ملل متحد به طور مداوم با طالبان در زمینه امنیت کارکنان خود ، کمک های بشردوستانه و دسترسی بدون محدودیت برای همه ، از جمله کارکنان زن ، و حقوق بشر با تمرکز ویژه بر حقوق زنان و زنان درگیر است. (منبع: سازمان ملل متحد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *