محبوبیت خانه های مشترک در تهران!


افزایش هزینه مسکن خانوارها فشار مضاعفی بر جیب شهروندان وارد کرده و بیشتر درآمدها خرج می شود…

குக்கு கான்யை در تهران !குக்கு கான்யை در تهران !

روزنامه جام جم در گزارشی از گسترش پدیده جدیدی به نام خانه های مشترک به دلیل افزایش سرسام آور قیمت مسکن خبر داد که در نوع خود بی سابقه بوده است.

در بخشی از این گزارش آمده است:

* افزایش قیمت مسکن در سبد خانوار فشار مضاعفی به جیب مردم وارد کرده و بیشتر درآمدها صرف تامین مسکن می شود. نرخ اجاره بهای شهری در سراسر کشور از ۱۸ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۵ در ۳۰ سال رسید. در سال ۱۳۹۷، ۴۲ درصد از مردم تهران مستاجر شدند و اکنون در سال ۱۴۰۰، تعداد اجاره‌نشینان پایتخت بیشتر از مالکان است. آمارهای رسمی در تهران نشان می دهد که اجاره بها ۶۰ درصد هزینه های جاری را تشکیل می دهد، اما رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی این رقم را ۷۰ درصد عنوان می کند، یعنی حداقل پنج میلیون نفر در تهران مجبور به پس انداز هستند. سایر هزینه‌ها زیر وزن هزینه‌های گزاف اجاره‌بها در پایتخت، جاری هستند مانند بهداشت، بهداشت و مواد غذایی.

* بر اساس مشاهدات میدانی، این روزها در برخی مناطق علاوه بر حاشیه نشینی، پدیده جدیدی در پایتخت شکل گرفته است که سه خانواده یک خانه سه خوابه اجاره کرده و حمام و سرویس بهداشتی مشترک دارند.

* تعداد این خانه های مشترک به سرعت در حال افزایش است و تقاضا برای هم اتاقی ها به منظور کاهش هزینه ها تشدید شده است.

* افزایش هزینه های مسکن بسیاری از مستاجران را مجبور به نقل مکان به واحدهای کوچکتر یا تغییر منطقه کرده است.

* به گفته یکی از فعالان مسکن، با افزایش اجاره بها تقاضا برای سکونت در حاشیه شهر نیز افزایش یافته است. اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده نزدیک حاشیه نشینی بر شهرنشینی غلبه خواهد کرد و باید منتظر حلبی آبادهای پرجمعیت در اطراف تهران باشیم.