محاکمه متهمان متروپل پس از ۶۸ روز / محاکمه ۲۰ متهمبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش مهر، دوم خرداد ماه سال جاری خبر ریزش ساختمانی تقریباً نوساز در آبادان منتشر شد، خبری تکان دهنده که بر اساس گمانه زنی های اولیه، خرابی سازه به دلیل نقص فنی بوده است. و عدم رعایت استانداردها

حادثه ای که در نهایت منجر به ریزش برج تجاری، درمانی و اداری متروپل شد که توسط هلدینگ عبدالباقی در سال ۱۳۹۷ در زمینی به مساحت بیش از ۶۰۰۰ متر مربع در ۹ طبقه ساخته و توسط استاندار وقت افتتاح و به بهره برداری رسید. خوزستان. حادثه تلخ با ۳۷ کشته و صدها خانواده داغدار.

صحبت از سهل انگاری یا تقصیر عاملان و ارگان های مختلف زیاد است اما بر اساس آخرین آمار رسمی تا کنون ۲۱ نفر دستگیر شده اند.

در ۲۵ جولای تعداد افراد دستگیر شده در حادثه متروپل افزایش یافت

چهارم تیرماه بود که دادستان استان خوزستان از دستگیری ۷ نفر دیگر از عوامل ریزش ساختمان متروپل خبر داد و اعلام کرد بر اساس نظر کارشناسان، ۷ نفر دیگر در ریزش ساختمان متروپل نقش داشتند و دستگیر شدند. و بازداشت شد.

صدور کیفرخواست در ۳۰ ژوئیه

۹ تیرماه بود که دادستان عمومی و انقلاب استان خوزستان اعلام کرد: در این پرونده ۲۱ نفر مجرم شناخته شدند و ۲۰ نفر نیز محکوم شدند.

صادق جعفری چگانی اعلام کرد: پرونده برای رسیدگی بیشتر به دادسرای امور جنایی اهواز ارسال شد.

تکلیف پرونده پس از مرگ متهم سری اول چه خواهد شد؟

در بخشی از این حکم به دلیل فوت مالک ساختمان درخواست صادر شده و به استناد تبصره یک ماده ۸۵ قانون آیین دادرسی کیفری پرداخت غرامت ناشی از تقصیر درخواست شده است. درخواست شده توسط دادگاه

همچنین با توجه به اینکه ۷ نفر از متوفیان حادثه متروپل زن بودند، بر اساس قانون مجازات اسلامی امکان پرداخت مازاد مهریه از محل صندوق خسارت بدنی وجود دارد، برای این منظور اقدامات اولیه انجام شده و در حال انجام است. برای پرداخت مهریه از این طریق انجام می شود.

مقصر حادثه کیست؟

غلام عباس ترکی معاون دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیات اعزامی در آبادان گفت: در خصوص آبادان باید بگویم که در ساختمان متروپل علاوه بر بی توجهی ها و آسیب های متعدد ساختمانی با یکسری مشکلات سازه ای مواجه هستیم. شهرداری و ناظران فنی منطقه آزاد اروند اعم از آبادان و خرمشهر در کشور ایجاد شده است و سوال اینجاست که مدیریت شهر بر عهده منطقه آزاد است یا فرماندار و شهرداری؟ وقتی بین مدیریت شهری یعنی شهرداری و مدیریت اروند تعارض می شود، تصمیم نهایی کیست؟

همکاری شهرداری با عبدالباقی

ترکی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و خاک منطقه، سازه ای که قرار است ساخته شود نباید بالاتر از ۸ طبقه باشد. اما شهرداری مجوز ۹ طبقه در طبقه همکف را صادر کرده است که با طبقه همکف و منهای یک می شود ۱۱ طبقه. توافقات بین سازنده و شهرداری صورت گرفته و برای ۱۱ طبقه که ۱۳ طبقه شامل طبقه همکف و منهای یک می شود، مجوز دیگری صادر شده است. چه کسی باید تعیین کند که چند طبقه ساخته شود؟

ترکی از همکاری شهرداری آبادان با گروه عمرانی عبدالباقی خبر داد و گفت: شهرداری آبادان با گروه عبدالباقی ۴.۵ درصد در این پروژه متروپل سهام داشت. مشکل اینجاست که شهرداری وارد کار شد و خواست سهمی از این ساختمان بگیرد و نتیجه اش این است که اصلا به وظیفه نظارتی خود عمل نکرده است. اگر بپرسید مقصر این موضوع کیست، به ساختار غیرشفاف و معیوب مدیریت شهری منطقه اروند برمی گردد.

متهم هفته آینده در دادگاه حاضر می شود

حالا پس از گذشت بیش از ۶۰ روز از حادثه تلخ آبادان، متهم این پرونده هفته آینده به دادگاه معرفی می شود.

لازم به ذکر است در میان دستگیرشدگان ۴ شهردار از جمله شهردار فعلی آبادان و ۳ شهردار سابق، رئیس وقت سازمان نظام مهندسی آبادان، ناظر و طراح پروژه متروپل آبادان، تعدادی از پرسنل مرتبط با صدور مجوز، که با افراد شاغل در سازمان نظام مهندسی آبادان همکاری داشته و دیده شدند.