ما با یک بیست و پنجم هزینه کی روش به جام جهانی رفتیم


به گزارش وانانیوز،

علی کریمی در مورد بقا دراگان اسکوچیچ به تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: واقعا فقط دو نفر می خواستند تغییرات اساسی ایجاد کنند. همانطور که در سال های گذشته بود، در حال حاضر می بینیم که افرادی برای انتخابات انجمن فوتبال آمده اند که در دوره های قبل دیده می شود و از دوستان ما هم هستند، اما الان خیلی راحت ثبت نام می کنند وبه خواست خدا برای موفق شدن

وی در خصوص اینکه ظاهراً کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که این افراد مستثنی نمی شوند، گفت: و رجال الله التوفیق.

* اسکوچیچ را آوردند اما جانشینی نداشتند

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان درباره ماندن اسکوچیچ در تیم ملی توضیح داد: اشتباه بزرگ کمیته فنی فدراسیون فوتبال این بود که قبل از اخراج مربی جایگزین را انتخاب نکردند. آنها در شرایطی اسکوچیچ را اخراج کردند که اصلا جایگزینی نداشتند. افرادی که گزینه بودند نیز با این پیشنهاد رد شدند. البته نمی دانم این پیشنهاد رسمی بوده یا نه. از رسانه ها هم شنیدم که فلانی پیشنهاد شده، این یکی از بزرگترین اشتباهات فدراسیون فوتبال بوده است.

* اسکاتسیچ اشتباهات زیادی داشت

کریمی افزود: پس از محرومیت اسکوچیچ از سوی کمیته فنی، هیچ یک از منتخبان پیشنهاد مربی را نپذیرفتند و در نهایت اعضای هیئت مدیره به اسکوچیچ رسیدند، البته به نظر من او اشتباهات زیادی داشت. حداقل نمی توانست جذابیت و اقتدار خود را نشان دهد. من نمی گویم او باید این کار را می کرد تا بازیکنان از اسکوچیچ بترسند، اما باید به گونه ای انجام می شد که به هر حال به او احترام می گذاشتند.

*هزینه صعود به جام جهانی زیر نظر اسکاتسیچ یک بیست و پنجم کی روش بود.

گفت: اگر فکر مالی کنی ارزان استبیشتر دوره ای که ما در جام جهانی گذراندیم دوره اسکاتلند بود. او تنها مربی خارجی است که تومانی با فدراسیون قرارداد بسته است. من زمان می خواهم کارلوس به کی روش برگردیم، در دوره او هم به جام جهانی راه یافتیم، اما وقتی یک محاسبه تقریبی انجام دادم، به این نتیجه رسیدیم که صعود با اسکوچیچ یک بیست و پنجم دوره مدیریت کی روش برای ما تمام شد. قرارداد ۲.۵ میلیون دلاری کی روش برای ما هزینه داشت، اما اسکوچیچ با او راحت استبیشتر و ارزانبیشتر ما به جام جهانی صعود کردیم، ۱۰۰ هزار دلار پرتاب شد.

* آوردن مورینیو به زمان نیاز دارد

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشورمان ادامه داد: قبول دارم اسکوچیچ اشتباه کرد اما اگر الان مورینیو را بیاوریم کاری از دستش بر نمی آید. تا بازی اولمان مقابل انگلیس، فقط می توانیم ۱۶-۱۷ جلسه تمرین کنیم. اگر بهترین مربی دنیا به ایران بیاید زمان می برد. فدراسیون فوتبال ما ورشکسته و بدهکار است. بسیاری از پاداش های تیم های مختلف بانوان، پایگاه ها، فوتبال ساحلی، فوتسال و … پرداخت نشده اند.

* انتظار نداریم تیم ملی در جام جهانی به فینال برود

کریمی افزود: کشورهای عربی یک مربی را اخراج کنند و فوراً به او پول بدهند اشکالی ندارد. اگر شما هم می توانید این کار را انجام دهید، یک مربی خوب انتخاب کنید. اما اگر چنین مربی ای را بیاورید، باید به او زمان بدهید. نباید انتظار داشته باشید که او در جام جهانی کار خاصی انجام دهد. دوستانه بگویم، هیچ کدام از ما ایرانی ها انتظار نداریم تیممان به فینال جام جهانی برود. نظر شخصی من این است که اگر بتوانیم مانند فصول گذشته با انجام یک بازی خوب مردم را خوشحال کنیم، عالی است.

* باید از جام جهانی به عنوان دیدارهای تدارکاتی خوبی برای جام ملت ها استفاده کنیم

وی افزود: قبلا هم گفتم جام جهانی می تواند بازی های تدارکاتی بسیار خوبی برای تیم ملی کشورمان باشد. چون ۷ تا ۱۰ ماه بعد از این بازی ها جام ملت های آسیا را پیش رو داریم. از نظر مالی ما توان مالی نداریم و نمی توانیم از روابط برای ساخت یک بازی تدارکاتی خوب استفاده کنیم. همین الان می بینید که قبل از بزرگ ترین رویداد فوتبال دنیا نتوانستیم یک بازی گرم کننده خوب انجام دهیم. در این دیدارها شرایط فیزیکی، فنی و تاکتیکی تیم محک زده می شود اما در جام جهانی می توانیم به خوبی برای جام ملت ها آماده شویم تا پس از سال ها به فینال رقابت ها راه پیدا کنیم.

* امیدوارم بازیکنان جدید پرسپولیس در فضای این تیم موفق باشند

کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال کشور درباره آخرین وضعیت تیم پرسپولیس به ما گفت: بازیکنان خوبی به پرسپولیس آمدند. امیدوارم همه آنها در دسترس کادر فنی باشند. برخی از بازیکنان سرشناسی که به پرسپولیس آمدند مانند علیرضا بیرانود و مرتضی پورعلیگنجی سوابق خوبی در تیم ملی و فوتبال قطر دارند، سوروس رفیعی هم همینطور است. البته امیدوارم بازیکنان تازه اضافه شده بتوانند در فضای باشگاهی پرسپولیس و استقلال عملکرد خوبی داشته باشند و برای تیمشان موفق باشند.

* بازیکنان جوان سرخابی ها فصل رویایی را پشت سر گذاشتند اما فضای این دو تیم بسیار متفاوت است

کاپیتان سابق پرسپولیس گفت: شرایط استقلال و پرسپولیس برای بازیکنان متفاوت است. قصد توهین به تیم های دیگر مثل سپاهان، تراکتورسازی، گل گهر و … را ندارم. اما شرایط پرسپولیس و استقلال زمین تا آسمان فرق می کند. امیدوارم نفرات جدیدی که به استقلال و پرسپولیس آمدند موفق باشند. آنها فصلی رویایی را در تیم های قبلی خود پشت سر گذاشتند و بیشترشان جزو پربازده ترین بازیکنان لیگ بودند. امیدوارم این دو گروه مثمر ثمر باشند.

* واکنش کریمی به انتخابات فدراسیون فوتبال

کریمی درباره اینکه در انتخابات قبلی فدراسیون ثبت نام کرده تا به دنیای فوتبال ثابت کند که حتی یک فوتبالیست هم نمی تواند در مجمع فدراسیون رای بدهد، گفت: ما از روز اول این موضوع را می دانستیم. زمانی که وارد تاریخ انتخابات فدراسیون شدیم با چند نفر از چهره های سرشناس فدراسیون مثل محمد دادکان کار کرده بودم اما از زمان برکناری عزیزی خادم تا به امروز اتفاقاتی افتاد و بار دیگر غیر فوتبالیست هایی که در فوتبال حضور دارند. ثبت شده است. . شاید خیلی ها می گفتند چرا وقتی انتخابات برای فوتبالیست ها باز بود هیچ کدام شرکت نکردیم، هیچکس از این فرصت استفاده نکرد. قبلا هم گفته بودم و باز هم می گویم اگر فوتبالیستی به این انتخابات می آمد شرکت نمی کردم اما برخی از غیر فوتبالی ها سال ها در این فدراسیون کار می کنند و دست از تلاش بر نمی دارند.

پایان آن پیام/