ما آماده ایم هرکسی که بیکار باشد را استخدام کنیمبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش همشهری آنلاین، استاندار تهران به سوالاتی درباره آمار بیکاری در استان تهران و جرایم بزرگ در آن استان پاسخ داد.

گفته می شود بیشترین جرایمی که در شهر تهران به دلیل افزایش مناطق جرم خیز رخ می دهد در حاشیه شهرستان های استان تهران است که اقدامی در دستور کار استاندار تهران و استانداری تهران قرار دارد. دولت برای جلوگیری از سرریز جرم و جنایت از حاشیه شهر؟

در حومه تهران مسائل مختلفی وجود دارد زیرا سیل مهاجرت به تهران زیاد است، بنابراین ما یک بحث کلی در مورد موضوع مهاجرت “تهران به تهران” داریم که به شورای دولت گذاشته شده است و در حال تلاش برای تهیه یک برای آن برنامه ریزی کنید علاوه بر این ما طرح مدیریت مهاجرت استان تهران را داریم، زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که کسانی که می خواهند به کشور مهاجرت کنند بیایند و به تهران برسند. با ملی پوشان هم این مشکل را داریم. اکنون در کشورهای جهان اگر یک شهروند خارجی که قصد مهاجرت و اقامت در این کشور را داشته باشد، مبدأ و مقصد او و خانواده اش مشخص شده است، به همین دلیل طرح سازمانی جدید وزارت کشور با هدف همان موقعیت و تلاش می کند که ما بسیاری از بخش های مهاجرت را بر اساس نیازهای خود مدیریت می کنیم.

یکی از موضوعاتی که باعث وقوع جرم در شهرستان های استان تهران می شود، نرخ بیکاری است. آیا قبول می کنی

ببینید ما الان به برخی از محله های آسیب پذیر تهران تماس گرفته ایم که حاضریم هر بیکار را استخدام کنیم. در برخی مراکز می بینیم که مرد شغلی ندارد، اما ایجاد شغل برای خود را هم تایید نمی کند. این افراد وارد دایره ای شده اند که حتی نمی توانیم در مورد شغل با آنها صحبت کنیم. در چنین مراکزی میزان جرم و جنایت بالاست، اما در جهت عکس می بینیم که در جاهایی که اشتغال ایجاد شده، جرم کاهش یافته است. برای کاهش جرم و بزهکاری در استان باید نگاه مثبت داشته باشیم و این نگاه به این معناست که طرح های خدمات اجتماعی در همه حوزه ها اعم از اشتغال، بیمه و سلامت اجرا شود. با اجرای طرح بیمه همگانی سلامت شاهد کاهش چشمگیر بزهکاری و بزهکاری در حاشیه شهرها بوده ایم. با اجرای این طرح، امید مردم حاشیه شهرها به زندگی بیشتر شده و به همین دلیل میزان جرم و جنایت نیز کاهش چشمگیری داشته و هزینه مالی ارائه خدمات درمانی برای آنها کاهش یافته است. از سوی دیگر از وزارت آموزش و پرورش خواسته شده است که برای افزایش نرخ تحصیلی روی این حوزه ها تمرکز کند.

اما نکته ای که وجود دارد در بعد امنیتی و انتظامی است. به نظر می رسد پلیس تهران به شدت نیاز به تقویت دارد. به عنوان مثال در برخی شهرها با کمبود کلانتری مواجه هستیم. چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟

متأسفانه در برخی از محله های آسیب پذیر، فروشندگان مواد مخدر بیشترین حضور و حضور دارند و برای مدیریت این موضوع باید طرح های جمع آوری مواد مخدر اجرا شود. امروزه در استان تهران بین شهرها و شهر تهران فاصله وجود ندارد. برخی شهرها دیوار به دیوار با تهران هستند و عملا با تهران یکی هستند. در حوزه مسائل اجتماعی و بیمه ای در تهران نیازمند یکسان سازی دیدگاه ها و رویکردها هستیم و باید در این زمینه نگاه جامعی ایجاد شود. در بحث معتادان متجاهر برخی از فرمانداران معتقدند معتادان هر شهری باید به شهر خود بازگردانده شوند. من به این موضوع اعتقادی ندارم و معتقدم که این نگاه به جایی نمی رسد و مشکل را حل نمی کند. بنابراین باید در این زمینه برنامه ریزی های موثری برای رفع مشکل اجرا شود. برنامه هایی که طبیعتاً برای رسیدن به آنها نیاز به زمان و فکر زیاد است.

بیشترین آمار جرایم در تهران چیست؟

از نظر آماری بیشتر جرایمی که در حاشیه شهرها رخ می دهد به دلیل سرقت های خرد است و نه زورگیری که ۵۰ درصد آن توسط معتادان متجاهر انجام می شود. در صورت تجمع معتادان، میزان این نوع جرایم در استان تهران به شدت کاهش می یابد، زیرا تجربه نشان می دهد که با راه اندازی مراکزی مانند اخوان، میزان جرم و جنایت در مناطق اطراف به شدت کاهش یافته است. معتادان به مواد مخدر راهی جز دزدی های کوچک برای تامین هزینه اعتیاد خود ندارند. یکی دیگر از جرایم رایج در استان تهران خرده فروشی مواد مخدر است که با اجرای طرح های بازپروری مواد مخدر از میزان آن نیز کاسته می شود.

یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم در استان تهران به صفر رساندن نرخ بیکاری در چند شهرستان استان تهران است. اکنون نرخ بیکاری در تهران چقدر است؟

در همین راستا طی یک سال اخیر در استان تهران تحولات بزرگی در بخش های اقتصادی رخ داده است به گونه ای که نرخ بیکاری روز به روز در حال کاهش است، امروز در استان تهران شهرهایی مانند پاکدست و رباط کریم بیکار هستند. یعنی اگر فردی حاضر به کار باشد و شغلی نداشته باشد، توانایی و آمادگی لازم در این شهرها وجود دارد تا در اسرع وقت او را وارد کارگاه ها و کارخانه ها کنند. نرخ بیکاری در استان تهران به زیر ۶ درصد رسیده است. این گزارش مستند و بر اساس حق بیمه ای است که کارفرمایان استان تهران به حساب شرکت های بیمه واریز کرده اند و قابل احراز است. به جرات می توانم بگویم که امروز هر فردی در استان می خواهد کار کند، کار برای آنها مهیا است و مشکلی برای ایجاد شغل برای متقاضیان نداریم، اما مشکل این است که مردم می خواهند به شغل مورد نظر خود دست یابند. به عنوان مثال در برخی شهرها ۸۰ درصد افراد جویای کار علاقه مند به کار در شهرداری یا بخشداری و یا در بخش دولتی هستند که این امکان وجود ندارد. ما کارگران مهندسی، طراحی، کارخانه داریم که نیاز به نیروی انسانی دارند، اما فرهنگ کار در جامعه پشت میز نشسته است و این فرهنگ باید تغییر کند.