مانورهای نظامی بی سابقه چین با استفاده از توپ های واقعی در اطراف تایوان آغاز می شود


به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، خبرگزاری دولتی CCTV چین اندکی پس از آغاز این رزمایش ها اعلام کرد که این رزمایش از ساعت ۴ صبح آغاز شده است. روز پنجشنبه و در ساعت ۴:۰۰ صبح به پایان می رسد. روز یکشنبه این مانورها شامل پرتاب توپ های واقعی به آب ها و حریم هوایی اطراف تایوان است.

این در حالی است که مقامات تایوانی این مانورها را نقض قوانین سازمان ملل، حمله به خاک تایوان و چالش مستقیم آزادی هوانوردی و دریانوردی می دانستند.

حزب حاکم دموکراتیک مترقی تایوان تاکید کرد: چین در شلوغ ترین آبراه های بین المللی و مسیرهای هوایی مانور می دهد. این رفتار غیرمسئولانه و غیرقانونی است.

در همین حال سخنگوی کابینه تایوان با محکومیت این مانورها گفت: سایت های وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و دفتر رئیس جمهور تایوان نیز مورد حمله هکرها قرار گرفتند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که چهارشنبه شب، تنها چند ساعت پس از اینکه پلوسی تایوان را به مقصد کره جنوبی ترک کرد، هواپیماهای ناشناس که گمان می‌رود هواپیماهای بدون سرنشین باشند، بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن تایوان به پرواز درآمدند.

ژنرال چانگ زون سونگ از فرماندهی دفاعی Kinmen ارتش تایوان گفت: این پهپادها به صورت جفت ظاهر شدند و چهارشنبه شب در حوالی ساعت ۲۱:۰۰ و ۲۲:۰۰ به وقت محلی دو بار بر فراز حریم هوایی جزایر کینمن پرواز کردند.

وی افزود: بلافاصله تیر اخطار شلیک کردیم تا آنها را از آن منطقه دور کنیم. بعد از آن بیرون آمدند و وارد منطقه ممنوعه ما شدند و ما آنها را متفرق کردیم.

دفتر امور تایوان مستقر در پکن چین گفت: مجازات قدرت های خارجی و حامیان سرسخت استقلال تایوان کاملا قانونی و معقول است.

در اقدامی غیرمعمول، این رزمایش در شش منطقه اطراف تایوان با نقشه خبرگزاری رسمی شین هوا اعلام شد.

در روز پنجشنبه، هشت موضوع پرطرفدار در شبکه اجتماعی چینی مانند توییتر Weibo همگی مربوط به تایوان بودند و اکثر کاربران یا از این مانورها حمایت کردند یا از سفر پلوسی به تایوان خشمگین شدند.

امروز، مانند روزهای اخیر، تدابیر امنیتی در اطراف سفارت آمریکا در پکن به طور غیرمعمولی شدید است. در حال حاضر هیچ نشانه ای از اعتراضات گسترده یا درخواست برای تحریم محصولات آمریکایی دیده نمی شود.