علی دایی: اگر می خواستم وزیر ورزش ایران می شدم!


علی دایی اخیرا در مصاحبه با خبرنگاران در شبکه های اجتماعی گفت: ریشه این همه ناامنی به مسائل اقتصادی برمی گردد. اگر مشکلات مالی حل شود این مشکلات هم برطرف می شود. به ندرت پیش از این شاهد چنین مواردی بوده ایم، اما با بدتر شدن شرایط زندگی و اقتصاد انسان، یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی جامعه مواد مخدر است. متاسفانه این داروها مشکل بزرگی در جامعه ما ایجاد کرده است. هزینه فردی که مواد مخدر مصرف می کند ۲۰ برابر بیشتر از یک فرد عادی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره قرارداد میلیاردی فوتبالیست های ایرانی تاکید کرد: الان نامش میلیاردی شده است. سه چهار سال پیش دلار ۴۰۰۰ دلار بود اما الان ۳۰۰۰۰ دلار شده است. قراردادهای میلیاردی معنی ندارد! میلیاردها را باید با میلیون ها سال قبل مقایسه کرد.

سرمربی سابق پرسپولیس تاکید کرد: بازیکنان دنیا را خوشحال می کنند و با تمام وجود کار می کنند و از خیلی چیزها می گذرند. کسانی که میلیاردها درآمد دارند عمر کوتاهی دارند و باید آینده خود را تضمین کنند. این قراردادهای میلیاردی حق آنهاست. در فوتبال و ورزش ما نسبت به سایر نقاط جهان به بازیکنان و ورزشکاران بسیار کمتر اهمیت می دهیم.

بازیکن سابق بایرن مونیخ و هرتابرلین گفت: همیشه می گفتم اگر در آلمان می ماندم با توجه به مالیاتی که می دادم ماهیانه ۱۰ هزار یورو حقوق بازنشستگی می گرفتم. آیا در کشور ما چنین مواردی برای ورزشکاران وجود دارد؟ اگر هست به من بگو ورزشکاران میلیاردی زیاد نیستند. آنها باید آینده خود را تضمین کنند. یک ورزشکار و فوتبالیست از سراسر دنیا در بهترین مکان زندگی می کند و بهترین امکانات را دارد. اکنون برای یک خانه ۱۰۰ متری در منطقه یک تهران باید ۳۵ میلیارد دلار بپردازید. یک ورزشکار برای بدست آوردن خانه ۱۰۰ متری چند سال باید بدود؟ بالاخره یک بازیکن می تواند این قراردادها را برای ۱۰ سال امضا کند.

دایی برای خداحافظی با سیدجلال حسینی مدافع و کاپیتان پرسپولیس پس از ۲۰ سال گفت: کمتر پیش می آید که بازیکنی مثل سیدجلال بیاید و ۲۰ سال بازی کند. این نادر است. سید خودش از فوتبالیست های نادر ما بود. او از زمانی که بزرگ شد یکی از بهترین های فوتبال ماست. به نظر من سنت باید از نظر اخلاق و فوتبال یکی از بهترین ها باشد.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس قصد دارند در جام جهانی یک مربی ایرانی برای تیم ملی تعیین کنند و این مصداق مداخله سیاسی در ورزش است، خاطرنشان کرد: نظر خاصی در این خصوص ندارم. آیا الان فدراسیون فوتبال ما درست کار می کند؟ جواب بدید. چه کسی به مشکلات تیم ملی رسیدگی خواهد کرد؟ وقتی بدانیم تیم ملی فوتبال قطر به اسپانیا می رود و در این گرما اردو می زند، تیم ملی ما در قطر اردو خواهد زد، جواب سوال را خواهید گرفت.

دایی ادامه داد: ما مخالفیم که سیاست در ورزش دخالت نکند وگرنه در تمام فصول این گونه بود اما من نشنیدم که نمایندگان بگویند می خواهند مربی تیم ملی را تعیین کنند. ما در یک مقطع حساس هستیم. تیم ملی باید جامعه را شاد و نشاط کند و به این فکر کند که اگر خدای ناکرده تیم ملی جام جهانی را نبرد چه اتفاقی می افتد.

وی با بیان اینکه مشکل اتنیکی فقط مدیریت فدراسیون فوتبال نیست، گفت: متاسفانه شعار می دهیم و عادت به شعار دادن داریم. همه ما حرف می زنیم اما عمل نمی کنیم. مثلا سرمربی تیم ملی ما (دراگان اسکوچیچ) می گوید انگلیس را شکست می دهیم. این باعث می شود مردم باور کنند که می توانیم این تیم را شکست دهیم. اینها چیزهایی نیستند. به نظر می رسد؛ از کدام باشگاه به جام جهانی رسیدیم و با کدام تیم ها بازی کردیم؟

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران گفت: نمی توانیم خودمان را گول بزنیم. مسابقات جام عرب نشان داد که ما در کدام تیم هستیم. برزیل در خانه ۵-۱ کره جنوبی را شکست داد اما ۲-۰ مقابل کره شکست خورد. ژاپن یکی از تیم های مقدماتی جام جهانی در ضربات پنالتی با نتیجه یک بر صفر مغلوب برزیل شد. شما باید خیلی چیزها را ببینید. این را می گویم که مردم اینقدر خوش بین نشوند و دچار توهم نشوند. شما نمی توانید انگلیس را با تیم ملی ما مقایسه کنید. حتی ولز و ایالات متحده را نمی توان مقایسه کرد. نتیجه گرفتن در جام جهانی با این گروه خیلی سخت است.

وی درباره اینکه به او پیشنهاد حضور در تیم ملی ایران برای جانشینی دراگان اسکوچیچ داده شده است، خاطرنشان کرد: نه، چنین پیشنهادی وجود نداشت.

دایی در پایان در پاسخ به اینکه با حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال می تواند فرشته نجات فوتبال ایران شود به من گفت: اگر بتوانم فرشته نجات خانواده ام می شوم. . فدراسیون فوتبال جای من نیست. اگر می خواستم رئیس فدراسیون شوم، خیلی وقت پیش وزیر ورزش ایران شده بودم! بارها به من پیشنهاد شده که قبول نکردم و نمی پذیرم. من با هزار تا از این پست ها و مقام ها جایگاه اجتماعی و بودن در بین مردم را عوض نمی کنم.