علاقه ترکیه به اکتشاف گاز طبیعی در دریای مدیترانه


به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد دوباره یک کشتی حفاری به شرق دریای مدیترانه برای جستجوی گاز طبیعی بفرستد. این اقدام …

سودای دوباره ترکیه برای اکتشاف گاز در دریای مدیترانهسودای دوباره ترکیه برای اکتشاف گاز در دریای مدیترانه

به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد دوباره یک کشتی حفاری به شرق دریای مدیترانه برای جستجوی گاز طبیعی بفرستد. این اقدام ممکن است تنش بین آن کشور و یونان را افزایش دهد.

ترکیه می خواهد پروژه بحث برانگیز اکتشاف گاز خود در دریای مدیترانه را از سر بگیرد. وزارت انرژی ترکیه اعلام کرد که سکوی حفاری «عبدالحمید خان» برای انجام مأموریتی در دریای مدیترانه، نهم مردادماه از بندر مرسین در جنوب این کشور حرکت می کند.

مکان دقیق حفاری احتمالی اعلام نشده و هنوز مشخص نیست که آیا این حفاری در آب های مورد مناقشه با کشورهای همسایه خواهد بود یا خیر.

با این حال، هفته گذشته سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که حفاری به زودی در “نزدیک قبرس” از سر گرفته خواهد شد.

تاریخچه تنش نظامی و جنگ بین یونان و ترکیه در دوران معاصر به یک قرن پیش باز می گردد. در دهه‌های اخیر تنش‌ها بین دو کشور بر سر مسائل مختلف به‌ویژه در مورد قبرس و آب‌های دریای اژه و مدیترانه شرقی ادامه داشته است.

فعالیت کشتی‌های ترکیه در سال‌های اخیر برای کشف گاز طبیعی در شرق مدیترانه باعث تنش بین آنکارا و آتن شده است. زیرا اکتشافات گاز طبیعی ترکیه در منطقه ای انجام می شود که دولت یونان مدعی است متعلق به آن کشور است.

مقامات می گویند اگرچه جزایری مانند کرت و رودس دارای آب های سرزمینی هستند، اما آنها منطقه اقتصادی انحصاری ندارند.

این مناقشه در سال ۲۰۲۰ پس از آن که ترکیه کشتی تحقیقاتی خود Aruj Raees را برای یک ماموریت چند ماهه برای اکتشاف گاز طبیعی به شرق دریای مدیترانه فرستاد، شدت گرفت.

یونان اکتشاف و حفاری گاز طبیعی ترکیه در نزدیکی جزایر خود را غیرقانونی می داند. اتحادیه اروپا در این مناقشه در کنار یونان قرار گرفته و ضمن محکوم کردن اقدام ترکیه، از آنکارا خواسته است که حفاری در شرق مدیترانه را متوقف کند.

از سوی دیگر، دولت ترکیه با انتقاد از موضع اتحادیه اروپا مدعی شد مناطقی که حفاری برای میادین نفت و گاز طبیعی انجام شده متعلق به حوزه دریایی سواحل این کشور است.