طالبان ادعا کردند که درآمد صادراتی را افزایش می دهند


چهل و پنجمین ماموریت کمک های مالی جامعه جهانی به افغانستان به مبلغ ۴۰ میلیون دالر وارد کابل شد و به یکی از بانک های خصوصی این کشور تحویل شد.

طالبان مدید از تولید افزایش یافتطالبان مدید از تولید افزایش یافت

چهل و پنجمین ماموریت کمک های مالی بین المللی به افغانستان به مبلغ ۴۰ میلیون دالر وارد کابل شد و به یکی از بانک های خصوصی این کشور تحویل شد. با ورود این بسته، مجموع نقدینگی وارد شده به افغانستان طی سال گذشته به یک میلیارد و ۵۹۳ میلیون دالر رسیده است. این در حالی است که طالبان در سال گذشته بیش از یک میلیارد دالر از طریق صادرات به دست آورده اند.

بر اساس اعلامیه سازمان ملل متحد، این پول (کمک های نقدی جامعه جهانی) توسط سازمان های کمک رسان در افغانستان برای کمک به مردم استفاده می شود، بدون اینکه گروه طالبان به آن دسترسی داشته باشد. به دلیل تحریم های ایالات متحده و سازمان ملل متحد و همچنین قطع ارتباط بانکی بین بانک های افغانستان و بانک های جهان، سازمان ملل متحد تصمیم گرفته است که کمک های جهانی به افغانستان باید به صورت نقدی وارد کشور شود و برای اهداف بشردوستانه استفاده شود.

سازمان ملل متحد و جامعه جهانی هشدار می دهند که بدون کمک جهان در افغانستان، احتمال وقوع فاجعه انسانی در آن کشور وجود دارد. اگرچه جامعه جهانی می گوید که افغان ها به کمک های بین المللی نیاز مبرم دارند، اما طالبان می گویند که درآمد رژیم شان به دلیل افزایش صادرات افزایش یافته است.

مقام های ارشد رژیم طالبان گفته اند که در هفت ماه گذشته حدود ۱.۱ میلیارد دالر از افغانستان به کشورهای مختلف جهان صادر شده است. خبرگزاری دولتی باختر گزارش داد که افغانستان در هفت ماه گذشته یک میلیارد و ۸۵ میلیون دالر صادرات داشته است.

به گفته دفتر معاون نخست وزیر طالبان، صادرات افغانستان به پاکستان، ایران، هند، تاجیکستان، امارات متحده عربی، ازبکستان، قزاقستان، چین، عربستان سعودی و عراق بوده است.

به گفته طالبان، تجارت و صادرات افغانستان به کشورهای جهان در حال افزایش است، اما همکاری نکردن بانک های افغان باعث شده تا تجار افغان نتوانند به درستی ضمانت های بانکی لازم را که برای صادرات و واردات و واردات ضروری است، دریافت کنند.

منابع محلی در شهر کابل گزارش می دهند که روز سه شنبه ۲۶ آبان ماه ده ها تاجر افغان در مقابل بانک خصوصی عزیزی در آن شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند. به گفته آنها عزیزی بانک در هشت ماه گذشته میلیون ها دلار به آنها پرداخت نکرده است.

به نظر می رسد برخلاف ادعای طالبان مبنی بر توسعه تجارت و تجارت در افغانستان، همچنان چالش های زیادی بر سر راه فعالیت های اقتصادی در این کشور وجود دارد که مهم ترین آن ناتوانی بانک های افغانستان در ارائه خدمات و تسهیلات بانکی است. برای کارآفرینان