شکست تیم ملی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲. آیا غافلگیری در راه است؟


تیم میزبان جام جهانی همیشه ماجراهای خاص خودش را دارد. تیم میزبان بیشترین حمایت را در زمین دارد، اما در عین حال بیشترین فشار را برای رقابت در زمین خود احساس می کند.

پشتیبانی از زمان انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ همواره اختلاف نظر وجود داشته است. عدم فرهنگ فوتبال و نامناسب بودن شرایط مختلف برای میزبانی بزرگترین تورنمنت فوتبال یکی از انتقاداتی بوده که به قطر وارد شده است. علیرغم انتقادها و فشارها، قطر آماده میزبانی جام جهانی است و آنابیس ها اولین بازی خود در جام جهانی را در تاریخ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲ برابر اکوادور برگزار خواهند کرد. قطر که اولین بازی رسمی خود را به عنوان یک کشور مستقل در سال ۱۹۷۰ انجام داد، اکنون امیدوار است در تورنمنتی که میزبانی اش است بهترین عملکرد خود را به نمایش گذاشت. وب سایت TheAnalyst نگاهی به نحوه ساخت تیمی انداخته است که می خواهد در جام جهانی شرکت کند.

سرمربی قطر کیست؟

فلیکس سانچز که از تابستان سال ۲۰۱۷ هدایت تیم ملی قطر را برعهده داشت، نقش مهمی در آماده سازی آنانی برای جام جهانی ۲۰۲۲ داشته است. سرمربی ۴۶ ساله کاتالانی در بارسلونا مربیگری کرد و با لالیگا همکاری کرد. ماسیا به مدت ۱۰ سال از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۶، قبل از اینکه به قطر بیاید تا با استعدادترین جوانان قطر در Aspire Academy کار کند. سانچز در سال ۲۰۱۳ به عنوان مربی تیم زیر ۱۹ سال قطر مشغول به کار شد و یک سال بعد موفق شد قهرمان آسیا شود. فلیکس سانچز قبل از حضور در تیم بزرگسالان قطر هدایت تیم امید این کشور را بر عهده داشت و در سال ۲۰۱۸ موفق شد تیم امید قطر را به مقام سوم آسیا برساند.

فلیکس سانچز در سال ۲۰۱۹ موفق شد با پیروزی ۳-۱ مقابل ژاپن، قطر را قهرمان آسیا کند. این مربی اسپانیایی معمولا از سیستم ۲-۵-۳ استفاده می کند و ۴۷ برد، ۱۶ تساوی و ۲۵ شکست حاصل کار او در ۸۸ بازی نیمکت نشینی تیم های امید و بزرگسالان قطر بوده است.

فلیکس سانچز در سال 2015 کاپیتان تیم زیر 19 سال قطر بود
فلیکس سانچز در سال ۲۰۱۵ کاپیتان تیم زیر ۱۹ سال قطر بود

قطر چه بازیکنانی دارد؟

سانچز که از سال ۲۰۰۶ با بااستعدادترین فوتبالیست های قطر کار کرده است، آنها را به خوبی می شناسد و در این جام جهانی به تاثیر چند بازیکن خود تکیه خواهد کرد.

سعد الشیب از اولین بازی خود برای تیم ملی قطر در سال ۲۰۰۹ همواره دروازه بان اول این تیم بوده و از آن زمان تاکنون ۷۶ بازی انجام داده است. عبدالکریم حسن مدافع قطر یکی از مهم ترین بازیکنان این تیم در سه سیستم دفاعی است. اگرچه او در بیشتر دوران حرفه ای خود مدافع چپ بوده و به خاطر شوت های قدرتمندش شهرت دارد. حسن با ۱۳۰ بازی ملی، دومین بازیکن مسن عنابی است. حسن الهندوس یکی دیگر از ارکان تیم قطر است که مانند السیب و حسن برای السعد بازی می کند. الهیدوس که کاپیتان و بازیساز قطر است، مسن ترین بازیکن تاریخ تیم ملی قطر با ۱۶۹ بازی ملی و یکی از قدیمی ترین ملی پوشان فعال جهان است. و این در حالی است که او ۳۱ سال سن دارد.

اکرم عفیف، دیگر بازیکن الشاد نیز در حملات این تیم به ویژه ایجاد موقعیت و گلزنی تاثیر بسزایی دارد. فصل گذشته در لیگ ستارگان قطر، تنها مایکل اولونگا مهاجم الدحیل بیشتر از عفیف با ۱۳ گل بدون پنالتی گلزنی کرد. با این حال، در لیگ قطر، هیچ کس با قدرت گلزنی عفیف برابری نمی کند زیرا او ۱۷ پاس گل باورنکردنی به ثبت رسانده است که شش بیشتر از دومین گلزن برتر لیگ قطر است. او در طول قهرمانی موفق به ایجاد ۷۵ موقعیت شد که ۶۳ موقعیت در طول مسابقه به دست آمد. او فصل گذشته در لیگ قطر ۱۷ پاس گل با ۸.۳ xA انجام داد که نشان از کیفیت بالای موقعیت های او دارد.

نقشه پاس های لیگ ستارگان قطر اکرم عفیف
نقشه پاس های اکرم عفیف در لیگ ستارگان قطر ۲۲-۲۰۲۱
۱۷ پاس گل از ۷۵ موقعیت ایجاد شده

بدیهی است که امید اول قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ المعز علی خواهد بود که بهترین گلزن جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ و جام طلای کونکاکاف ۲۰۲۱ بود و همچنین در تساوی ۲-۲ مقابل پاراگوئه در ابتدای بازی موفق به گلزنی شد. کوپا آمریکا ۲۰۱۹. علی رکورد ویژه گل در مسابقات ملی سه قاره مختلف را در اختیار دارد و هیچکس در تاریخ نتوانسته به چنین رکوردی دست یابد!

معز آلی که پس از آقای گلی در جام ملت های آسیا به میلان پیوند خورد و پس از رکوردهای فردی خوبش این شانس را داشت که به یک باشگاه اروپایی برود، هرگز الدحیل قطر را ترک نکرد. المعز علی نتوانسته گل ملی خود را در الدحیل تکرار کند و از شروع فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ لیگ ستارگان قطر، در ۳۷ بازی تنها ۷ گل بدون پنالتی به ثمر رسانده است.

آمار گل های معز علی در لیگ ستارگان قطر از فصل ۲۰۲۰-۲۱ تاکنون

قطری ها چه نتایجی گرفتند؟

قطر در دو سال گذشته بازی های زیادی انجام داده است تا به بهترین شکل برای جام جهانی ۲۰۲۲ آماده شود. مردان سانچز در سال ۲۰۲۱ بیست و پنج بازی و در سال ۲۰۲۲ سیزده بار بازی کردند. قدرت حریف قطر در آنها در بازی دوستانه مسابقات متغیر بود

قطر از سه بازی مرحله گروهی کوپا آمریکا ۲۰۱۹ تنها یک امتیاز کسب کرد، اما حضور آنها در جام طلایی ۲۰۲۱ به عنوان تیم میهمان نتایج چشمگیری داشت. آنها پس از تساوی ۳-۳ مقابل پاناما، گرانادا و هندوراس را ۴-۰ و ۲-۰ شکست دادند و به عنوان نفر اول به مرحله یک چهارم نهایی صعود کردند. قطر در مرحله گروهی ۹ گل و آمریکا و کانادا ۸ گل به ثمر رساندند و پس از قطر دومین خط حمله برتر مرحله گروهی را داشتند. در مرحله یک چهارم نهایی، قطر ۳ بر ۲ السالوادور را شکست داد. در نیمه نهایی آمریکا توانست قطر را با گل دقیقه ۸۶ شکست دهد. این در حالی بود که قطر در این بازی موقعیت های بهتری برای گلزنی داشت که یکی از آنها ضربه پنالتی حسن الهندوس بود که از بالای دروازه به بیرون رفت.

این نتایج خوب باعث شد تا یوفا از قطر برای بازی دوستانه در بخش غیر رسمی با مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در گروه A، شامل پرتغال و صربستان دعوت کند. نتایج اولیه خوب بود. قطر موفق شد لوکزامبورگ و جمهوری آذربایجان را شکست دهد و جمهوری ایرلند را شکست دهد، اما مقابل پرتغال ۳-۱ و ۳-۰ شکست خورد و در دو بازی ۴-۰ مغلوب صربستان شد. ماه گذشته، تیم سانچز چهار بازی دوستانه غیر فیفا مقابل گواتمالا، هندوراس، پاناما و آلبانی انجام داد که در هر چهار بازی پیروز شد.

وضعیت گروه قطر

قطر با وجود تساوی به لطف امتیاز میزبانی در گروه سختی قرار گرفته است. اکوادور، هلند و سنگال حریفان قطر برای راهیابی به مرحله حذفی هستند. اکوادور اولین حریف قطر توانست در انتخابی آمریکای جنوبی بالاتر از پرو، شیلی، کلمبیا و پاراگوئه چهارم شود. آنها در ۱۸ مسابقه موفق به زدن ۲۷ گل شدند و تنها برزیل با ۴۰ گل توانست دروازه حریف بیشتری را باز کند. در فوریه ۲۰۲۲، سنگال موفق شد با غلبه بر محمد صلاح مصری قهرمان جام ملت های آفریقا شود. ترکیب این تیم را ستارگانی چون ادوارد مندی، ادریسا گوئی و کالیدو کولیبالی تشکیل می دهند. هلند که از راهیابی به جام جهانی ۲۰۱۸ بازماند، مانند ایتالیا رسوایی دیگری به پا نکرد و در صدر گروهی که نروژ و ترکیه در آن حضور داشتند به جام جهانی رسید.

تحلیل و ارزیابی TheAnalyst از شانس صعود تیم های A و شانس حضور آنها در مراحل بعدی

پیش بینی TheAnalyst به قطر شانس زیادی نداد و آنها ۲۶ درصد شانس صعود به دور بعدی را دارند که کمترین میزان در گروه A است. هر چند تاریخ در کنار میزبانان جام جهانی است. در ۲۱ دوره گذشته، ۲۰ میزبان به مرحله حذفی راه یافته اند و تنها آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ نتوانسته به دور بعدی راه یابد. ۲۹ درصد از میزبانان قبلی جام جهانی جام را برده اند. یعنی در ۲۱ فصل گذشته ۶ تیم خونه به خونه توانسته اند قهرمان شوند. آخرین میزبانی که قهرمان جام جهانی شد فرانسه در سال ۱۹۹۸ بود. آیا قطر می تواند هفتمین میزبان قهرمان جام جهانی شود؟ خب احتمالا نه TheAnalyst معتقد است که قطر تنها ۰.۳ درصد شانس قهرمانی در تورنمنت مورد نظر خود را دارد. با این حال، اگر آنها بتوانند شروع خوبی در برابر اکوادور داشته باشند، شاید قطر بتواند رویاپردازی کند. کسی چه می داند