سپرده گذاری ۵ میلیارد دلاری عربستان در بانک مرکزی ترکیه


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از فایننشال تایمز، عربستان در حال مذاکره با دولت ترکیه برای سپرده گذاری ۵ میلیارد دلاری در بانک مرکزی این کشور است. این اقدام دارایی‌های حساب ذخیره ارزی ترکیه را افزایش می‌دهد و البته نشانه دیگری از نزدیکی ترکیه و عربستان، چهار سال پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در سفارت عربستان در آنکارا است.

یکی از مقامات وزارت اقتصاد عربستان سعودی گفت که ریاض و آنکارا در حال مذاکره برای سپرده گذاری با بانک مرکزی ترکیه هستند. این موضوع از سوی یکی از مقامات وزارت اقتصاد ترکیه نیز تایید شده است. وی گفت: مذاکرات تمام نشده اما در مراحل پایانی است.

توافق با عربستان در واقع نتیجه تلاش های چند ماهه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای احیای روابط با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و توسعه روابط اقتصادی با خانواده سعودی است.

اردوغان در تلاش است تا پیش از انتخابات از منابع جدید پول خارجی برای اقتصاد ترکیه استفاده کند.

به گفته بانک آمریکایی گلدمن ساکس، تنها بین ماه های مارس و سپتامبر، ترکیه ۱۷.۹ میلیارد دلار از دارایی های حساب ذخیره خارجی خود را برای حفظ ارزش لیر هزینه کرده است.

دولت ترکیه به دنبال حمایت از لیر است زیرا علیرغم افزایش شدید تورم در این کشور، بانک مرکزی ترکیه نه تنها نرخ بهره را افزایش نداده، بلکه آن را کاهش داده و لیر را بیشتر تضعیف کرده است. ورود پول های جدید از عربستان سعودی در حالی که اقتصاد این کشور در حال حاضر با بحران جدی افزایش قیمت سوخت و انرژی مواجه است، دمی برای بخش مالی در ترکیه است.

در سال های اخیر، آنکارا چندین قرارداد سوآپ میلیارد دلاری با قطر، چین، امارات متحده عربی و کره جنوبی امضا کرده است.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید