سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی است


دکتر «لیلا افشار هزارخانی» افزود: کسانی که از فشار خون، چربی خون، دیابت، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی رنج می‌برند، احتمال سکته در آنها بسیار بیشتر از دیگران است و هر یک از این بیماری‌ها تنها می‌توانند باعث سکته مغزی شوند.

وی افزود: به همین دلیل با تغییر رژیم غذایی و کاهش مصرف نمک، شکر، چربی و غذاهای سرخ کردنی (استفاده از روغن هایی مانند زیتون)، مصرف گوشت قرمز و جایگزینی آن با گوشت سفید می تواند از بروز این بیماری ها پیشگیری کند. پیشگیری از سکته مغزی تا ۴۰ درصد

دکتر هزارخانی استعمال دخانیات، کم تحرکی، وقفه تنفسی در خواب (خروپف و پف کردن شبانه به دلیل کمبود اکسیژن به مغز) و استرس (به طور غیرمستقیم با ترشح هورمون در خون) را از دیگر علل سکته مغزی برشمرد و گفت: این علل نیز می تواند بسیار باشد. با تغییرات سبک زندگی مانند سیگار نکشیدن و ورزش حداقل سه روز در هفته و معاینه پزشکی و درمان آپنه خواب کاهش می یابد.

سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی است

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با ابراز تاسف از اینکه میانگین سن سکته در ایران ۱۰ سال کمتر از میانگین جهانی است، گفت: نیازمند تحقیقات و مطالعات علمی در این زمینه هستیم. زیرا متوسط ​​سکته مغزی در ایران از ۴۰ سالگی شروع می شود در حالی که میانگین جهانی از ۵۰ سالگی شروع می شود.

دکتر هزارخانی عوامل ژنتیکی را یکی دیگر از علل سکته مغزی عنوان کرد و افزود: قطعاً با علم به اینکه ممکن است از نظر ژنتیکی مستعد سکته باشیم با غربالگری و درمان منظم تا حد زیادی قابل پیشگیری است. را

وی انسداد رگ های خونی توسط رسوبات چربی در طول زمان را از دیگر علل سکته مغزی برشمرد و گفت: افراد سالمند باید به طور مرتب و دوره ای برای معاینات فیزیکی ویزیت شوند و با درمان دارویی می توان سکته را تا حد زیادی کاهش داد. .

بیمار سکته مغزی باید در اسرع وقت به بیمارستان منتقل شود

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: با مشاهده علائم سکته مغزی مانند سنگینی دست و پا، دو بینی و تاری دید، انحراف صورت و ضعف گفتار در فرد مشاهده می شود. باید فورا به بیمارستان برود او را نزد متخصص مغز و اعصاب بیمارستان امام رضا (ع) و فارابی کرمانشاه بیاورید تا در زمان طلایی که کمتر از چهار ساعت و نیم است تحت درمان قرار گیرد.

دکتر هزارخانی تاکید کرد: بیمار باید هر چه سریعتر به بیمارستان تخصصی منتقل شود زیرا در هر دقیقه ۲ میلیون سلول مغز آسیب دیده و از بین می رود و می تواند فرد را فلج کند.

وی بیان کرد: اگر افراد سکته مغزی در کمتر از چهار ساعت به بیمارستان منتقل شوند، شاید بتوان کاری برای آنها انجام داد، حتی اگر یک نفر در نیم ساعت به بیمارستان منتقل شود و یکی دو یا سه ساعت دیرتر بیاید، بستگی دارد. میزان آسیب دیدگی آنها بسیار متفاوت است.

وی علت اصلی سکته مغزی را تشکیل لخته خون در رگ های مغزی ناشی از عوامل مختلف دانست و گفت: شناسایی علت سکته مغزی در ابتدا بسیار مهم است اما بیماران سکته مغزی معمولا با ۲ روش درمان می شوند. تزریق دارو و آنژیوگرافی

این متخصص مغز و اعصاب افزود: اگر بیماران سکته مغزی به موقع به بیمارستان مراجعه کنند، تا ۸۰ درصد از لخته های خون آنها با تزریق دارو رقیق شده و از بین می رود و ۲۰ درصد بیماران مبتلا به خونریزی داخلی یا سایر بیماری های زمینه ای با تزریق دارو تزریق می شوند. دارو، خون برای آنها خطرناک است، با عمل آنژیوگرافی لخته های خون از رگ های آنها خارج می شود.

وی تاکید کرد: اینها سکته های حاد هستند اما اغلب سکته با علائم سنگینی دست و پا، صورت کج و ۲ بینی و گفتار ضعیف در سمت آسیب دیده رخ می دهد اما به سرعت فروکش می کند. در این موارد معمولا افراد آن را جدی نمی گیرند و از کنار آن عبور می کنند و مراجعه به پزشک متخصص و درمان بسیار مهم است تا وضعیت حادتر نشود.

مردم سعی می کنند با پیشگیری بیمار نشوند

دکتر هزارخانی در قسمت پایانی سخنان خود گفت: بسته به شدت سکته و شدت آسیبی که به سلول های عصبی مغز وارد می کند، عوارضی مانند فلج شدن یک طرف بدن، فلج دست و صورت و موارد دیگر تا افراد در جایی که بتوانند اقدامات پیشگیرانه را رعایت کنند.

وی همچنین مراقبت و توانبخشی پس از سکته مغزی را بسیار مهم دانست و گفت: سه ماه اول حساس تر و مهمتر از سه ماه دوم و شش ماه اول از نظر درمان، مراقبت و مراقبت از شش ماه دوم اهمیت بیشتری دارد. توانبخشی بیماران سکته مغزی بنابراین دوره های توانبخشی بسیار پرهزینه تر، پرزحمت تر و طاقت فرساتر از پیشگیری هستند، به همین دلیل باز هم تاکید می کنم که سعی کنید بیمار نشوید و دوره های منظم معاینه فیزیکی و کنترل را در برنامه زندگی خود داشته باشید.