سنگ جدید گوگل پلی پای کاربران ایرانی!در گذشته تعداد بسیار کمی از اپلیکیشن ها در ایران محدودیت نصب داشتند که با پاک کردن کش گوگل پلی و تغییر آدرس آی پی حل می شد، اما اکنون اگر کشور کاربر از طریق حساب کاربری شناسایی شود، کاربر اینگونه نیست. اجازه نصب هر برنامه ای (حتی برنامه های ایرانی) را می دهد. داده نمی شود

خرداد: در روزهای اخیر برخی از کاربران ایرانی گزارش داده اند که نمی توانند اپلیکیشن های مورد نیاز خود را از گوگل پلی دانلود و نصب کنند و این سوال پیش آمده که آیا گوگل پلی قصد دارد محدودیت های جدیدی اعمال کند؟

به گزارش ایسنا، برخی شواهد نشان می دهد که گوگل پلی نحوه شناسایی کشور کاربر را از IP به فعالیت های حساب کاربری تغییر داده و باعث شده بسیاری از کاربران ایران، کوبا و روسیه نتوانند هیچ اپلیکیشنی را از گوگل پلی نصب کنند.

در گذشته تعداد بسیار کمی از اپلیکیشن ها در ایران محدودیت نصب داشتند که با پاک کردن کش گوگل پلی و تغییر آدرس آی پی حل می شد، اما اکنون اگر کشور کاربر از طریق حساب کاربری شناسایی شود، کاربر اینگونه نیست. اجازه نصب هر برنامه ای (حتی برنامه های ایرانی) را می دهد. داده نمی شود

در همین راستا یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت وگو با ایسنا در این خصوص توضیح داد: گوگل مدت ها بود که برخی از خدمات خود را برای ایران، کوبا، روسیه و کشورهای مشمول تحریم های آمریکا محدود کرده بود.

میلاد نوری افزود: گوگل می دانست کاربران از چه کشورهایی از طریق IP آمده اند. اما حدود شش یا هفت ماه پیش برای اولین بار این ویژگی را برای یوتیوب پیاده سازی کرد. به این ترتیب تبلیغات یوتیوب که اول یا وسط ویدیو هستند بر اساس پارامترهای مختلفی که یکی از آنها جنسیت، سن و کشور کاربر است به کاربر نشان داده می شد و کشور با IP مشخص می شد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال برای کاربرانی که یوتیوب برای آنها فیلتر است و از VPN آلمانی و هلندی استفاده می کنند، آنها را به عنوان کاربر آلمانی و هلندی می شناخت و در همه جای دنیا همینطور بود. همچنین، بسیاری از کاربرانی که از VPN استفاده می‌کنند، تبلیغات بی‌ربط بیشتری نشان داده می‌شوند و این باعث می‌شود که تبلیغات کمتر اثرگذار باشد.

به گفته وی، گوگل برای افزایش اثربخشی تبلیغات، هویت کاربر را به جای IP به حساب کاربری تغییر داده است. شناسایی از حساب کاری نیز با پارامترهای مختلفی انجام می شود که می توان به شماره تلفن همراه، منطقه زمانی ذخیره شده در موبایل و تبلت و غیره اشاره کرد. یکی دیگر از طریق فعالیت های مختلفی است که کاربران انجام می دهند زیرا گوگل به ایمیل و موارد دیگر دسترسی دارد و از همه این موارد به صورت ترکیبی استفاده می کند.

نوری افزود: بسیاری از کاربرانی که به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند پس از دو یا سه ماه حساب کاربری آنها در کشورشان باقی می ماند. وقتی این کار برای یوتیوب انجام شد، در همان زمان درآمد یوتیوبرهایی که IP کشورشان محدود شده بود به میزان قابل توجهی کاهش یافت زیرا بازدیدکنندگان یوتیوب با هر VPN، گوگل می‌دانند که در چه کشوری هستند. بنابراین کاری که او انجام داد این بود که به تدریج هویت کاربری را از IP به حساب کاربری تغییر داد و از این روش برای سایر خدمات خود که ممنوع هستند استفاده کرد.

این کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: گوگل پلی حدود چهار هفته است که کشور کاربران را با این روش (تشخیص توسط حساب کاربری) شناسایی می کند و کاربرانی از کشورهای روسیه، کوبا و ایران بیشترین توئیت ها را در این باره منتشر کرده اند.

وی همچنین توضیح داد: در گذشته زمانی که این اتفاق برای کاربر می افتاد و برخی از برنامه ها را در گوگل پلی مسدود می کرد، برنامه های خاصی وجود داشت که خود سازنده آن ها را تنظیم کرده بود تا نمایش داده نشوند و با استفاده از VPN، آنها را انجام می دادند. می تواند حذف شود. کش اپلیکیشن گوگل پلی این مشکل را حل می کرد، اما مدلی که الان اتفاق افتاد این است که دسترسی دانلود را به همه اپلیکیشن ها حتی برای اپلیکیشن های رایگان و ایران می بندد.

نوری معتقد است زمانی که این اتفاق بیفتد، روش های ذکر شده دیگر جواب نمی دهد، اما برخی از کاربران می توانند با تغییر حساب کاربری خود، این محدودیت را برطرف کنند.

این کارشناس ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه این موضوع هنوز برای همه کاربران اعمال نشده است، افزود: به نظر می رسد بعد از هر دو یا سه روز کاربران بیشتری با این مشکل مواجه می شوند. یکی از اقداماتی که می تواند این محدودیت گوگل پلی را از بین ببرد ایجاد کارت اعتباری است اما ما در ایران کارت اعتباری نداریم. در هر صورت این روش موقتی است و ظرف یک تا دو ماه حساب بازتعریف می شود.

وی گفت: ممکن است کاربر با اپلیکیشن های عمومی مشکلی پیدا نکند چون ما اپلیکیشن های مشابه ایرانی داریم، اما تعدادی اپلیکیشن در داخل کشور حذف شده اند و گوگل پلی اجازه دانلود و نصب آن ها را نمی دهد، بنابراین اگر کسی نیاز داشت این برنامه ها باید به منابع ناشناخته مراجعه کند و در این بین اگر فردی به دنبال سوء استفاده است می تواند برنامه های جعلی و مخرب نصب کند یا اطلاعات کاربر را بدزدد.