سنت ایرنئوس به زودی پزشک کلیسا اعلام می شود


پاپ فرانسیس در جلسه ای با اعضای گروه کاری مشترک کاتولیک ارتدکس سنت ایرنیوس در واتیکان این خبر را اعلام کرد و دین شناس قرن دوم را به عنوان یک پل روحانی و کلامی بزرگ بین مسیحیان شرقی و غربی توصیف کرد.

نویسنده: سالواتوره سرنوزیو

بنید شانزدهم ، که از شرق و از رسولان غرب بود ، “وزیر” و “قهرمان مبارزه با بدعت ها” بود ، به عنوان پزشک کلیسا با عنوان “به زودی” اعلام می شود. Doctor unitatis ”که به معنی پزشک وحدت است. این خبر شخصاً توسط پاپ فرانسیس صبح پنجشنبه در قسمتی کوتاه از خطاب به اعضای گروه کاری مشترک ارتدکس سنت ایرنهوس اعلام شد. وی گفت: “من آماده هستم تا حامی شما را پزشک کلیسا اعلام کنم” ، و آن را به عنوان شخصیتی مهم در تاریخ کلیسا و “یک پل بزرگ معنوی و الهیاتی بین مسیحیان شرقی و غربی” توصیف کرد.

پاپ تأکید کرد: “نام او ، ایرنئوس ، شامل کلمه” صلح “است و ریشه یونانی Ειρηναίος (Eirenaios) را که به معنی” صلح طلب “،” صلح طلب “،” سرافیک “است ، یاد می کند. مأموریت دقیق زندگی مقدس

انجیل بربرها که با گنوسیسم مبارزه می کنند

ایرنیوس ، که بومی آسیا بود ، احتمالاً در اسمیرنا متولد شد و در 177 در گال قدم زد ، شاگرد پلی کارپ بود ، بنابراین به طور غیر مستقیم ، جان رسول. او اولین متکلم مسیحی بود که سعی کرد ترکیب جهانی مسیحیت اولیه را گسترش دهد. او به زبان یونانی صحبت می کرد ، اما برای تبشیر قوم سلتی و ژرمن زبان زبان مردمانی را که بربر محسوب می شدند ، آموخت. او کار خود را در زمان آزار و اذیت شدید و در یک دوره تاریخی که با دو رویداد فرهنگی از اهمیت زیادی همراه بود ، ادامه داد: ظهور عرفان در مسیحیت – اولین شکل بدعت با ساختار اعتقادی خوب ، که می تواند بسیاری از مسیحیان تحصیل کرده را مسحور خود کند – و گسترش نوافلاطونی بت پرست جهان ، فلسفه ای گسترده که ارتباطات زیادی با مسیحیت داشت.

مدافع دکترین

ایرنئوس سعی کرد پاسخی قاطع به منظور جلب توجه به اشتباهات مندرج در گنوسیسیسم بدهد ، دکترینی که بیان می کرد ایمانی که توسط کلیسا آموزش داده می شود فقط نمادی از پیچیدگی های ساده ای است که آنها نمی توانند درک کنند ، در حالی که روشنفکرانی که می توانند درک آنچه پشت نمادها بود ، مسیحیت نخبه و روشنفکر را تشکیل داد. وزیر لیون ، با این حال ، پنجره ای برای گفتگو با نوافلاطونی گشود و برخی اصول کلی را پذیرفت و آنها را شخصاً توسعه داد. نوشته های او باقی مانده ، دو اثر باقی مانده است: پنج کتاب با عنوان “علیه بدعت ها” و “نمایش موعظه رسولان” ، که به عنوان قدیمی ترین کاتیکیسم آموزه مسیحی نیز شناخته می شود.

بندر بندیکت شانزدهم در سال 2007

او از طریق نوشته های خود یک هدف دوگانه را دنبال می کرد: “دفاع از آموزه واقعی در برابر حملات بدعت گذاران و افشای حقایق ایمان به وضوح” ، همانطور که پاپ بندیکت شانزدهم مجبور بود بگوید ، زیرا تمام کاتکزیس را به این “آشکار” اختصاص داد. شخصیت “در طول مخاطبان عمومی خود در 28 مارس 2007.” ایرنئوس قبل از هر چیز یک مرد با ایمان و یک وزیر است. ” او بعنوان قهرمان در مبارزه با بدعت ها تعریف شده است. روح. “

فراتر از بدعت ها

اما کار ایرنئوس بسیار فراتر از ابطال بدعت است: “در واقع ، می توان گفت که او به عنوان اولین الهیات بزرگ کلیسا که الهیات سیستماتیک ایجاد کرد ظهور کرد ؛ او خود از یک سیستم الهیاتی ، یعنی در مورد انسجام درونی همه صحبت می کند. پاپ بندیکت بیشتر یادآور شد. “در قلب آموزه او مسئله” حکومت ایمان “و انتقال آن است. برای ایرنئوس ،” قاعده ایمان “عملاً با حواریون معتقد بودند ، که کلید تفسیر انجیل را به ما می دهد. ایرنیوس انجیل را آورد ، که توسط زنجیره پیوسته ای از حواریون پذیرفته شد ، و آنها چیزی جز “ایمان ساده” آموختند. ایرنئوس – جوزف راتزینگر – که همیشه با ویژگی “مخفی” سنت گنوسی مخالف بود و نتایج آن را متضاد عنوان می کرد ، سعی کرد “مفهوم معتبر سنت رسولی” را که “عمومی” ، “یک” و “پنوماتیک” است نشان دهد. ، یعنی توسط روح القدس “که آن را زنده می کند و کلیسا آن را به درستی درک می کند” رهبری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *