سلمینمین: هیچ وقت برای حرف زدن دیر نیستیک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: بی توجهی به گفت و گو بین نسل ها یا اقشار جامعه بدخواهان ایران را به حمله به کشورمان امیدوار کرده است.

عباس سلیمی نمین در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه گفت و گو مقوله ای منطقی است، اظهار کرد: در هر جامعه ای سلیقه های متفاوتی وجود دارد و این سلیقه ها باید بتوانند از طریق گفت وگو با یکدیگر ارتباط برقرار کنند تا درک واقعی از یکدیگر داشته باشند. گفت و گو در سطح کلان اقتصادی کشور یکی از بهترین راه ها برای افزایش اشتراکات و کاهش اختلافات است. شکست گفت وگو برای کسانی که به دنبال شکنندگی جامعه هستند فرصت ایجاد می کند.

و ادامه داد: در گذشته قطعا کمبود گفت و گو داشتیم. در این میان، کسانی که به دنبال تضعیف جامعه ایران هستند، برنامه های خود را عملی کرده اند، اما در شرایط کنونی همچنان می توان در مورد موضوعات بحث برانگیز یا موضوعاتی که باعث رنجش اقشار یا اقوام مختلف شده است، بحث کرد. نتیجه درست است و همه متوجه می شوند که نقاط ضعفشان کجاست.

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به اینکه «باید بین گفت وگو با مردم و گفت وگو در سطح بین الملل تمایز قائل شویم» تصریح کرد: در گفت و گو با هموطنانی که با آنها جدی هستیم باید انعطاف پذیری بالاتری وجود داشته باشد. مشترکات اما گفت وگو در سطح بین المللی باید بدبینانه و بر این اساس باشد که دشمن علیه ما سناریوهای تبلیغاتی درست کرده است و ما باید بسیار هوشمندانه علیه او عمل کنیم تا نتیجه بحث آن چیزی نباشد که او می خواهد. به عنوان مثال، بیش از دو دهه است که دشمن در بخش هسته ای متهم به ساخت بمب هسته ای یا حرکت به سمت ساخت بمب هسته ای برای جلوگیری از پیشرفت علمی کشور است که در این زمینه موفقیت هایی نیز کسب کرده است. گفت و گو در اینجا باید بسیار با دقت انجام شود، زیرا جایی برای خوش بینی و حداکثر انعطاف وجود ندارد، در حالی که در داخل کشور باید حداکثر انعطاف در زمینه گفتگو وجود داشته باشد.

سلیمی همچنین با بیان اینکه «همه مردم خواهان زندگی بهتر و مناسب تر هستند»، گفت: به ندرت افرادی هستند که هویت ملی نداشته باشند و به بیگانگان فروخته شده باشند، اما همه جامعه می خواهند کشور به سمت جلو حرکت کند و انواع مختلف آن بهبود یابد. کشور. اشاره گر؛ بنابراین گفت و گو می تواند سوء تفاهم ها را برطرف کند تا دشمن فرصت سوء استفاده پیدا نکند. اگر فاصله بین اقشار مختلف جامعه بیشتر شود، دشمن از این اختلافات سرمایه گذاری می کند که هم اکنون تا حدودی اتفاق افتاده است. بی توجهی به گفت وگوی بین نسلی، دشمنان و بدخواهان ایران را به حمله به کشورمان امیدوار کرده است.

وی با مخالفت با این نظر که «برای گفت و گو دیر شده است» خاطرنشان کرد: گفت و گو اساس و اصل زندگی جمعی است. هیچ وقت برای صحبت دیر نیست و هر بار که مکالمه شروع می شود، جلوی آسیب را می گیرد. البته می توان گفت که صحبت سخت شده است، اما نمی توان گفت که دیگر جای گفتگو ندارد. اگر بحث به تأخیر بیفتد، یافتن از دست دادن فهم مشکل می شود، اما بحث هیچ گاه کارایی خود را از دست نمی دهد، به خصوص که برخی از مطالبات دانشجویان چندان جامع نیست و محدود به خود دانش آموزان است. فراتر از این سطح مطالبات، باید درباره مسائل جامع جامعه بحث کرد. گپ در مورد نیازهای فعالیت قبلی دانش آموز، که یک چت حداقلی است. صحبت در مورد مسائل اقتصادی و اجتماعی کار سختی است چرا که در این زمینه ها نظرات و راهکارهای مختلفی وجود دارد، اما باید این بحث ها انجام شود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به اینکه «برخی مطالبات دانشجویی پیچیده نیست و قابل بحث و جمع بندی است»، گفت: باید در مورد مطالبات دانشجویی بحث کنیم تا ببینیم آیا این مطالبات به ارتقای فضای علمی کمک کرده یا ضربه وارد می کند. این بحث ها پیچیده نیست و کارشناسان می توانند در مورد آن بحث کنند و به نتیجه ای برسند که به نفع فضای علمی کشور باشد.

سلیمی همچنین با بیان اینکه «حضور مسئولان دولتی در دانشگاه به شروع گفت وگو کمک می کند»، افزود: قرار نیست هیچکس ظلم و ستم داشته باشد. مسئول باید با گروه دانش آموزی صحبت کند و به حرف دانش آموزان گوش دهد. گوش دادن مهم نیست و هیچ کس قرار نیست طرف مقابل را مجبور به پذیرش حرف هایش کند. البته گفت و گو قواعدی هم دارد و کمترین قاعده آن این است که طرفین با آرامش به حرف همدیگر گوش کنند، به طرف مقابل فرصت صحبت و بیان نظر بدهند. البته در این بین برخی از دانشجویان تمایلی به شنیدن نظر طرف مقابل ندارند. وقتی بحثی مطرح می شود، بر اساس گفته های طرف مقابل نیست. هرکس به اصول گفت و گو پایبند نباشد نباید انتظار داشته باشد که حرف هایش شنیده شود و تاثیرگذار باشد. تقابل، شعارهای زننده و گفتن حرف های بی ربط ابزار گفتگو نیست.

وی در پایان با اشاره به اینکه «برای تأثیرگذاری باید قواعد گفت و گو رعایت شود»، گفت: اگر منطق نظر کسی درست نباشد، نیازی به برخورد نیست، بلکه باید به او اجازه اظهار نظر داد. نظر آنها برای اینکه مردم بتوانند دیگران را بفهمند که منطق او اشتباه است، هرچند برخی اصلاً نمی خواهند گفت و گو انجام شود، زیرا منافع آنها وجود دشمنی بین لایه های جامعه است.