سفر عتبات پرشین من به عرفه نیز به صورت انفرادی برقرار شد


به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس ، از هفته گذشته تورهای زمینی برای کاروان های زیارتی و زائران پس از ۲۸ ماه تعلیق به دلیل شیوع بیماری همه گیر برقرار شده است. نگران بودنآنها از مرز شلمچه و مهران بدون ویزا به عراق سفر کردند و روند اعزام زائران ادامه دارد.

گلایه زائران از بسته شدن مسیر انفرادی عتبات در عرفه

بر اساس تصمیم مقاماتتنها کاروان های زیر نظر سازمان حج و زیارت مجاز به تردد از مرز زمینی هستند و افراد نمی توانند به صورت انفرادی و حتی در قالب کاروان های غیرمجاز از طریق زمینی به عراق بروند.

با نزدیک شدن به روز عرفه، بسیاری از مخاطبین سامانه فارس من و زائرانی که قصد سفر زمینی به عراق و زیارت حرم امام حسین (علیه السلام) را دارند، از بسته بودن مرز برای سفرهای انفرادی گلایه داشته و درخواست بسته‌هایی برای سفرهای مختلف زیارتی کرده‌اند. و سفرهای زیارتی یا باز شدن مرزها بدون محدودیت برای تردد زمین به تایید سازمان حج رسیده است. (اینجا خواندن)

سازمان حج و زیارت سفر زمینی عباط را برای همه داوطلبان مهیا کرده است

بر این اساس، سازمان حج و زیارت با توجه به تقاضای زیاد زائران حج امام حسین (ع) برای سفرهای کوتاه مدت یا حتی تکی همزمان با روز عرفه، دستوراتی را به استان های مختلف صادر کرده است تا امکان زیارت زائران را فراهم کنند. این روزها به صورت فردی و جمعی

طرح ساماندهی سفر زمینی عتبات به عرفه از امروز اجرایی می شود

سحاب الله رحمانی معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه سه موضوع بیمه، سلامت و ایمنی زائران در اولویت سفرهای زیارتی است، می گوید: با افزایش تقاضا برای سفرهای انفرادی عتبات به عرفات از طریق زمینی. مرزها، دفاتر زیارتی که مأموریت‌ها را انجام می‌دادند، موظف بودند در صورت سفر انفرادی یا گروهی به عتبات، خدمات مورد نیاز زائران را بر اساس سلیقه و توانایی ارائه کنند. به این ترتیب، زیارت های انفرادی قبور در عرفه سازماندهی می شود و کسانی که مایل به زیارت امام حسین در کربلا هستند، می توانند بدون کاروان از طریق مرز زمینی به عراق بروند.

وی با اشاره به تلاش سازمان حج و زیارت برای سهولت و ارزانی سفر به عتبات، می افزاید: این تصمیم به منظور تسهیل در اعزام زائران عتبات به عرفه است و طرح ساماندهی سفرهای زمینی به عتبات برای این ایام از ساعت ۲۴ اجرا می شود. فردا و تا عرفه ادامه خواهد داشت.

در روزهای اخیر بسیاری از زائران زیارت عتبات به دلیل گرانی سفر هوایی از عهده مخارج آن برنمی آمدند و منتظر خبرهای خوشی از سفر عتبات بودند.نعناع تند فقط از مرز مهران و شلمچه برای زیارت امام حسین (علیه السلام) در عرفه می توانند به عراق بروند.

به گزارش فارس، پس از باز شدن مرزهای زمینی برای زائران، این سفرها تنها با کاروان های زیر نظر سازمان حج و زیارت امکان پذیر بود. بر این اساس اسامی زائران پس از تایید سازمان حج و زیارت به مرز ارسال و افراد بر اساس لیست ارسالی مجاز به تردد از مرز مهران و شلمچه هستند. البته اکنون در آستانه عرفه سازمان حج و زیارت طرحی را برای سفر انفرادی و گروهی به عتبات به نام طرح ساماندهی سفر زمینی اجرا کرده است تا افراد نیز از مرز زمینی عبور کنند. عراق در روز عرفه سفر کنند و شهدا را زیارت کنند. اعزام زائران عتبات در قالب کاروان های حج و زیارت به عرفه تا ۲۷ تیرماه ادامه دارد.

پایان آن پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید