زنی رئیس جمهور هند شدبه گزارش پایگاه خبری صراط به گزارش ایرنا، پس از سومین دور شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری هند، دراپادی مورمو از آستانه ۵۰ درصد عبور کرد و در نبرد ریاست جمهوری مقابل یاسواد سینها، نامزد مخالف حزب حاکم، با اختلاف پیروز شد.

از ۳۲۱۹ رای معتبر شمارش شده تاکنون، مورمو ۲۱۶۱ رای و سینها ۱۰۵۸ رای را کسب کرده است.

هند قرار است پانزدهمین رئیس‌جمهور خود را امروز با رقابت بین دراپادی مورمو، نامزد NDA به رهبری BJP و یاشواد سینها، نامزد مشترک اپوزیسیون انتخاب کند. قبل از نظرسنجی ها نشان می داد که پارلمان هند به دروپادی مورمو، نامزد حزب حاکم BJP برای رسیدن به بالاترین مقام قانون اساسی کشور علاقه مند است.

دراپادی مورمو، فرماندار سابق جارکند، اولین رئیس جمهور قبیله ای هند و دومین رئیس جمهور زن این کشور خواهد بود.

همه نمایندگان MLA و MLA در سراسر کشور بین ساعت ۱۰ صبح به جانشین رام نات کوویند رأی دادند. و ساعت ۵ بعد از ظهر از مجموع ۷۳۶ رای دهنده متشکل از ۷۲۷ نماینده و ۹ نماینده مجلس نمایندگان که از سوی کمیسیون انتخابات اجازه داده شد در مجلس رای دهند، ۷۲۸ رای دهنده رای دادند. مشارکت کلی در مجلس ۹۸.۹۱ درصد بود.

مورمو ۶۴ ساله اولین آدیواسی و دومین زنی است که اولین شهروند کشور و فرمانده کل نیروهای مسلح هند شد. مورمو برای دو دوره در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ به عضویت مجمع اودیشا انتخاب شد و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ به عنوان وزیر در دولت ائتلافی BJD-BJP وزیر ارشد نوین پاتنیک خدمت کرد. او در سال ۲۰۱۵ به عنوان اولین فرماندار زن جارکند سوگند یاد کرد.

مدت کوتاهی پس از گذشتن امتیاز مورمو در نیمه دوم، سینها در توییتر به او بابت این برد تبریک گفت. او نوشت: «من به همشهریانم می‌پیوندم و پیروزی دروپادی مورمو در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ را تبریک می‌گویم. هند امیدوار است که به عنوان پانزدهمین رئیس جمهور جمهوری، او بدون ترس یا لطف به عنوان نگهبان قانون اساسی عمل کند.