روند کاهشی قیمت آهن ادامه دارد


روز گذشته کاهش قیمت آهن ادامه داشت و برخی از مراکز فروش تغییری در قیمت محصولات خود نداشتند، اما در کل پاییز امسال…

روز گذشته کاهش قیمت آهن ادامه داشت و برخی از مراکز فروش تغییری در قیمت محصولات خود نداشتند اما به طور کلی این افت قیمت در تمامی واحدهای زنجیره فولاد مشاهده می شود.

دیروز بازار ارز تقریباً ثابت بود و قیمت دلار اندکی کاهش یافت و در پایان روز با قیمت ۳۱ هزار و ۷۰۰ دلار در بازار آزاد معامله شد.

آنچه در بازار آهن و فولاد داخلی مشاهده می شود کاهش و ثبات قیمت محصولات ریلی است که بیش از هر چیز به دلیل بازارهای جهانی و رکود اتفاق افتاده است، بر همین اساس بازار میلگرد نیز تجربه کرده است. بیشترین افت قیمت در این روزها، روز گذشته کاهش قیمت در این بازار مشهود بود به طوری که زره مخطط از ۱۰۰ تومان به ۳۰۰ تومان کاهش یافت و میانگین قیمت آن را به ۱۵۳۰۰ تومان رساند و قیمت پیشنهادی زره ​​مخطط استاندارد بیشتر در حدود است. ۱۴۹۰۰ تا ۱۵۰۰۰ جلد و ۹۰۰ بود.

قیمت روز میلگرد در واحد فروش کیلویی تغییر چندانی نداشت اما در واحد فروش شعب در کنار ثبات برخی عوامل، شاهد کاهش ۱۰ تا ۳۰ هزار یورویی در پرفروش ترین فروشگاه های ذوب آهن اصفهان بودیم. .

قیمت روز نبشی و میخ ایرانی نیز در تعداد زیادی از منابع فروش ثابت بود. قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی در بسیاری از شرکت ها با کاهش ۱۰۰ تا ۳۰۰ تنی همراه بود، اما قیمت ورق مشکی تغییر چندانی نداشت و عمدتاً ثابت گزارش شد.

قیمت روز قوطی و انواع داربست و لوله گاز و …. روز گذشته نیز افت کرد و در اکثر منابع فروش با کاهش ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری همراه بود به طوری که قیمت روز پروفیل با ضخامت ۲ از کانال ۲۱ هزار به کانال ۲۰ هزار تومانی رسید. بود.

گزارش ها و آمار موجود از قیمت ها و شرایط بازار حاکی از ادامه روند نزولی و ثبات قیمت ها تا به امروز و به عبارتی تمامی واحدهای زنجیره فولاد از ابتدای زنجیره مانند مواد اولیه و اسفنجی تا حد متوسط ​​است. موادی مانند شمش و همچنین محصولات نهایی شامل کلیه مقاطع مسطح و بر اساس قیمت های جهانی و جایگاه تنظیم بازار در بورس، توالی در یک ماه اخیر به طور مستمر روند کاهشی داشته است.

به عنوان مثال در این زمان نرخ روز فولاد نسبت به اسفند سال گذشته حدود ۲ هزار دلار کاهش داشته است. طلای عرضه شده در بورس تقریباً پایین ترین قیمت صادراتی خود را تجربه کرده است، اگرچه با فرمول کامل بازار مرکزی حدود ۱۰ دلار فاصله دارد که فضای انتظار و انتظاری را برای تقاضای سرمایه ایجاد کرده است.

ادامه روند نزولی در یک ماه اخیر همانطور که در بالا اشاره کردیم تولیدکنندگان را نگران کرده و احتمال تعطیلی واحدهای تولیدی کوچک نیز وجود دارد، آنچه این روزها شنیده می شود تلاش فولادسازان برای جلوگیری از گرانی است. از پاییز رضایت مسئولان را جلب کرد.

یکی از این تلاش ها را می توان آزاد کردن بازار شمش، اسفنج و گلوله برای مشتریان مبادله کد دانست که به نظر می رسد یک طرح پشت این تصمیم باشد.

با توجه به پارامترهای موجود، قیمت سهام میلگرد پایه شمش ۴۶۰ دلار و ارز نیما ۲۶۵۰۰ دلار است و با فاصله ۱۱ درصدی قیمت شمش و میلگرد، قیمت میلگرد به ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان می رسد. ، اما این در شرایطی است که باید شرایط اصلاح شود و تصمیم جدیدی ارائه نشود.

با این حال، بر اساس تجربه سال های گذشته، کف قیمت تئوری بازار قبل از لمس تقاضای سرمایه واکنش نشان داده است و کف قیمت به ندرت تجربه شده است. اما با توجه به مولفه های موجود جهانی و رکود اقتصاد و تقاضای ضعیف، شرایط فعلی بازار دور از انتظار نیست، اما از سوی دیگر قیمت پایه طلا در بورس که حدود ۵۰۰ است. با ۱۰۰۰ تومان. از نرخ نظری، هشدار می دهد که به احتمال زیاد به زودی شاهد تغییر در جهت روند کلی بازار باشیم.

در این زمینه و شایعاتی که برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت ها وجود دارد، به نظر می رسد در جلسه دیروز فولادسازان پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت بازار به نفع عرضه کنندگان و ایجاد ثبات در بازار مطرح شده است. امروز منتشر شد

یکی از این پیشنهادها اعمال محدوده مثبت ۳ درصدی بر اساس میانگین هفته قبل یا دو هفته قبل برای تعیین نرخ طلا در هفته آینده است. پیشنهاد دیگر اجازه ورود شرکت های بازرگانی به حوزه صادرات است و سوم اینکه مبنای نرخ طلا ۹۵ درصد نرخ فوب صادراتی به دلار توافقی است که تغییر نرخ دلار به نرخ نیما است. که البته چندان کاربردی نیست و بعید است که اجرا شود.

حال بر اساس این اطلاعیه قیمت پایه طلای بلوم طی چند روز آینده بر اساس عرضه دو هفته پیش تعیین می شود که بر این اساس سقف بالای قیمت این محصول ۱۲ هزار و ۷۴۳ تومان و سقف پایین خواهد بود. حدود ۱۲۰۰۰ تومان خواهد بود. .

با این حساب بعید به نظر می رسد که طلای عرضه شده در بورس بعدی با استقبال خوبی مواجه شود و احتمالا کانال ۵۰۰ دلاری طلای سیس طلا حفظ شود که باعث افزایش تدریجی قیمت در بازار داخلی خواهد شد.

افزایش معکوس نرخ طلا

آمارهای موجود از بورس کالا دیروز حاکی از عرضه ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ تن طلای کربناته بود که میانگین قیمت این محصول حدود ۱۲ هزار و ۱۶۲ دلار تعیین شد که نسبت به هفته عرضه سال گذشته حدود ۳.۴ درصد کاهش داشت.

آنچه از آمارها برمی آید این است که قیمت طلا به قیمت اردیبهشت ماه سال گذشته در حالی به فروش می رسد که کشور درگیر تورم بالا، رکود شدید و افزایش هزینه های تولید است. به دلیل افت قیمت برخی محصولات حتی کمتر از قیمت تمام شده تولید آن، زیان برخی تولیدکنندگان را به دنبال داشته که در صورت ادامه، تعطیلی این واحدها و در نتیجه بیکاری به دنبال خواهد داشت. و آسیب به برخی صنایع مرتبط.

لازم به ذکر است که امروز حدود ۱۶ هزار محصول فولادی شامل ورق رنگی، گالوانیزه و روکش شده در بورس عرضه می شود. قیمت گالوانیزه در عرضه امروز ۲۴ هزار و ۱۸ تومان است که نسبت به آخرین عرضه ۱.۵ درصد کاهش نشان می دهد. / آهن قیمت