روس ها از کجا موشک می آورند؟


رگبار ۹۶ موشکی که روز سه شنبه (۲۴ نوامبر) در سراسر اوکراین شلیک شد، بزرگترین حمله هوایی روسیه در اوکراین تاکنون بوده است. اما این رگبار موشکی به دنبال ماه‌ها ادعای مقامات غربی و اوکراینی مبنی بر اینکه ذخایر موشک‌ها و سایر تسلیحات مسکو به سرعت در حال کاهش است، صورت می‌گیرد.

لارا جیکز و مارک سانتورا در گزارشی در ۱۸ نوامبر در نیویورک تایمز نوشتند که همانطور که فرماندهان اوکراینی می‌گویند، یا حمله به اهداف زیرساختی از قبل برنامه‌ریزی شده بود، یا واکنشی شوک‌کننده به بازپس‌گیری شهر خرسون توسط کیف در هفته گذشته. . اما این حمله سؤالات گسترده تری را در مورد اینکه زرادخانه روسیه تا چه حد تخلیه شده است و اینکه آیا مسکو می تواند با یافتن منابع جایگزین تسلیحات زنده بماند، ایجاد کرد.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین ماه گذشته گفت که روسیه نزدیک به ۷۰ درصد از انبارهای پیش از جنگ خود را از انواع موشک‌هایی که عمدتاً در حمله روز سه‌شنبه استفاده می‌شد، سوزانده و تمام کرده است: موشک‌های اسکندر، کالیبر و کروز. رزنیکوف در آن زمان گفت که روسیه تنها ۶۰۹ فروند از این موشک ها را در اختیار دارد، اگرچه هیچ یک از ارقام به طور مستقل قابل تأیید نیستند. همانطور که جان اف کربی، سخنگوی امنیت ملی در ماه می گفت: از بهار، مقامات پنتاگون گفته اند که مسکو تعداد کمی موشک هدایت شونده دارد. زیرا این سلاح ها با سرعت بسیار پایینی عرضه می شوند و در عوض، تعداد زیادی برای جایگزینی آنها وجود ندارد. پس چگونه روسیه توانسته “گسترده ترین حمله موشکی از ابتدای جنگ” را تا کنون انجام دهد؟ در اینجا چهار سناریو ممکن است:

۱- مقامات آمریکایی مدعی هستند روسیه برای تسلیحات به ایران و کره شمالی روی آورده است. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در پنتاگون گفت که روسیه در تلاش است تا ذخایر موشکی خود را برای تطابق با شرایط میدان جنگ تکمیل کند، “بنابراین آنها به سمت ایران و کره شمالی روی آورده اند.” آستین گفت: “من فکر می کنم آن کشورها احتمالاً ظرفیتی برای آن کشور خواهند داشت.” آمریکا کره شمالی را به ارسال مخفیانه موشک و گلوله های توپخانه ای به روسیه متهم کرده است. اگرچه کربی گفت که مشخص نیست مهمات تحویل داده شده است یا خیر.

۲- روسیه می تواند موشک های بیشتری بسازد. ماه گذشته، رئیس‌جمهور روسیه از تلاش‌های داخلی برای افزایش تولید تجهیزات و سیستم‌های «مربوط به پشتیبانی از عملیات‌های نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد. جینز، یک شرکت اطلاعاتی دفاعی، گفت که روسیه احتمالاً ریزتراشه‌ها و سایر فناوری‌های مورد نیاز برای ساخت موشک‌های دقیق را قبل از حمله فوریه به اوکراین، احتمالاً سال‌ها پیش، در اختیار داشت، با توجه به بدتر شدن روابط مسکو با غرب پس از الحاق غیرقانونی کریمه. در سال ۲۰۱۴ ذخیره شده است. تحلیل جنز که روز پنجشنبه در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفت، خاطرنشان کرد که قطعات میکروالکترونیکی برای مقاصد غیرنظامی نیز استفاده می‌شوند و روسیه ممکن است آنها را از طریق اشخاص ثالث به دست آورده باشد. بر اساس این تحلیل، روسیه احتمالاً تولید تعداد زیادی موشک اسکندر، کالیبر و کروز را قبل از تهاجم آغاز کرده است.

۳- اوکراین می گوید روسیه از موشک های دفاع هوایی برای انجام حملات استفاده می کند. به گفته نیروی هوایی اوکراین، روسیه در یک حمله کوچکتر در روز پنجشنبه، حداقل ۱۰ موشک ضد هوایی هدایت شونده S-300 را به سمت شهرهای نزدیک خط مقدم شلیک کرد. موشک زمین به هوای اس-۳۰۰ ساخت روسیه اولین بار در سال ۱۹۷۸ برای دفاع هوایی طراحی شد. نسل های اخیر این موشک می تواند هواپیماها، پهپادها و موشک های بالستیک را مورد اصابت قرار دهد. اما اتکای فزاینده روسیه به اس-۳۰۰ به عنوان یک سلاح تهاجمی علیه اهداف زمینی در اوکراین، سیگنالی برای مقامات نظامی و کارشناسان بوده است مبنی بر اینکه این کشور موشک های کروز یا دیگر سلاح های تهاجمی متعارف تر را تمام می کند.

۴- روسیه می تواند مقداری سلاح برای جنگ علیه ناتو نگه دارد. به گفته Mark F. Kancian، یک استراتژیست سابق تفنگداران دریایی و تسلیحاتی کاخ سفید که اکنون در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن مشغول به کار است، تعداد کمی از مقامات غربی تصویر روشنی از وضعیت زرادخانه روسیه دارند یا می دانند دقیقاً چه تعداد موشک وجود دارد. در انبار باقی می ماند. اما به گفته وی، ارتش غربی معتقد است که روسیه در صورت جنگ با ناتو، انبار موشک و سایر تسلیحات را برای مدت طولانی حفظ کرده است.