روز جهانی غذا: بحران آب و هوا بحران قحطی است


در حالی که جهان خود را برای بزرگداشت روز جهانی غذا آماده می کند ، مارتین پنر از برنامه جهانی غذا واقعیت های خشن ناامنی غذایی جهانی و همچنین تأثیر منفی که کووید 19 بر کشورهایی که از قبل رنج می بردند را برجسته می کند.

نویسنده: فرانچسکا مرلو

پاپ فرانسیس اخیراً گرسنگی را “نقض حقوق اساسی بشر” توصیف کرده است و به گفته مارتین پنر ، سخنگوی برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) ، این پیامی است که “نمی توان آن را نادیده گرفت”.

روز جهانی غذا

در حالی که جهان خود را برای بزرگداشت روز جهانی غذا آماده می کند ، پنر خاطرنشان می کند که دانستن اینکه گرسنگی جهان پس از سالها کاهش کاهش می یابد ، هشداردهنده است. وی می گوید: “تا کنون 811 میلیون نفر در جهان گرسنه هستند”.

“اگر به نمودار نگاه کنید” اعداد به وضوح در حال کاهش است .. تا حدود سال 2017 که به تدریج شروع به افزایش می کند. اما اخیراً ، مارتین پنر هشدار می دهد ، “این افزایش بسیار چشمگیر بوده است”.


عکس هوایی از منطقه خروج کمک های غذایی در نزدیکی روستایی در سودان جنوبی ، جایی که برنامه جهانی غذا غذای غلات را انجام داد.

ارقام اخیر

جدیدترین گزارش جهانی گرسنگی در ماه جولای منتشر شد و نشان می دهد تا 161 میلیون نفر دیگر از مردان ، زنان و کودکان در گرسنگی به سر می برند “همزمان با درگیری ها ، شرایط شدید آب و هوایی و رکود اقتصادی”.

متأسفانه این مظنونین معمولی هستند که بیشترین آسیب را می بینند: یمن ، سودان جنوبی ، افغانستان ، هائیتی ، سومالی ، کنگو … پنر می گوید: “اینها مکان هایی هستند” که متأسفانه سالهاست در حال مبارزه است.

مردم آسیب دیده از زلزله ماه اوت در انتظار غذا هستند ، هائیتی
مردم زلزله زده اوت در انتظار غذا هستند ، هائیتی

اثر کووید -19

همه اینها ، به گفته پنر ، با همه گیری Covid19 تشدید شده است ، که او آن را “ضریب اضطراب” توصیف می کند. او توضیح می دهد که “این به عنوان لایه دیگری در کنار چالش هایی است که فقرا قبلاً با آن روبرو هستند” و از ما می خواهد تاثیری که این بیماری همه گیر باید بر خانواده ها در شرایط درگیری ، آشفتگی اقتصادی و بحران های آب و هوایی بگذارد را تصور کنیم. در این رابطه ، مارتین پنر خاطرنشان می کند که “کندی اقتصاد در بسیاری از کشورها به دلیل همه گیری کووید -19 تشدید شده یا حتی ایجاد شده است”. او توضیح می دهد که این عمدتا به از دست دادن شغل اشاره دارد ، جایی که افرادی که قبلاً در حاشیه زندگی می کردند ، دست در دست یکدیگر ، “شغل خود را به دلیل قرارداد اقتصادی از دست می دهند و در نتیجه آنها قادر به خرید غذا نیستند. بنابراین آنها دارایی های خود را می فروشند ، چیزهایی را که دارند می فروشند و اوضاع بدتر می شود. متأسفانه ، این مارپیچ رو به پایین است که گاهی اوقات قابل مشاهده است. ”

به مصاحبه ما با مارتین پنر ، برای برنامه جهانی غذا گوش دهید

COP26

پینر هشدار می دهد که تغییرات آب و هوا در واقع یکی از عوامل اصلی گرسنگی در جهان است … “و در واقع بدتر می شود”.

خوشبختانه ، وی می افزاید “با COP26 در نزدیکی گوشه ، مردم از این موضوع آگاه می شوند”.

حدود 200 رهبر جهان در نوامبر در گلاسکو برای COP26 ، اجلاس جهانی سازمان ملل متحد در زمینه تغییرات آب و هوا ، ملاقات خواهند کرد ، جایی که از کشورها خواسته می شود نحوه مقابله با آن را مشخص کرده و بر تعهدات جدید تاکید کنند.

مقدس در COP26 نمایندگی می شود و پنر معتقد است که صدای پاپ فرانسیس در درجه اول اهمیت قرار دارد. وی گفت: “توجه پدر مقدس به گرسنه و آسیب پذیر جهان بسیار مهم است.” “این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که این موضوعات همچنان در دستور کار رهبران جهان است.” ما صادقانه امیدواریم که رهبران شرکت کننده در COP26 “به یاد داشته باشند که آب و هوا و غذا بسیار نزدیک هستند ، یعنی: بحران آب و هوا که در بحران گرسنگی “

اقلیم

پنر گفت ، در واقع اثرات آب و هوا به مناقشه به عنوان عامل اصلی گرسنگی و حتی گرسنگی پیوسته است. او از ماداگاسکار به عنوان مثال استفاده می کند. در اثر خشکسالی تهدید کننده زندگی ، 1.1 میلیون نفر در کشور از گرسنگی رنج می برند ، از این تعداد 14000 نفر در شرایطی شبیه به گرسنگی هستند. متأسفانه ، او هشدار می دهد که این رقم تا پایان سال دو برابر می شود.

یک مخزن آب در روستای آنکیلیدوگا دیده می شود.  برای جمع آوری آب باران ساخته شده است ، اما ساکنان نمی توانند به یاد بیاورند که آخرین مخزن چه زمانی پر شده است.  ماداگاسکار
یک مخزن آب در روستای آنکیلیدوگا دیده می شود. برای جمع آوری آب باران ساخته شده است ، اما ساکنان نمی توانند به یاد بیاورند که آخرین مخزن چه زمانی پر شده است. ماداگاسکار

پنر با استناد به تجزیه و تحلیل اخیر برنامه جهانی غذا ، به این واقعیت هشداردهنده اشاره می کند که افزایش متوسط ​​درجه حرارت جهانی تنها 2 درجه سانتی گراد باعث می شود 189 میلیون نفر در جهان گرسنه تر شوند. یک نشریه خبری از آژانس روز پنجشنبه هشدار داد که “جوامع آسیب پذیر ، که اکثریت قریب به اتفاق آنها به کشاورزی ، ماهیگیری و دامداری متکی هستند و کمترین مشارکت را در بحران آب و هوا دارند ، همچنان آثار محدودی را برای مهار این بیماری تحمل خواهند کرد. ”.

آب و هوا و درگیری

در مورد رویدادهای شدید آب و هوایی در مناطق آسیب دیده از درگیری. منابع در حال حاضر به دلیل درگیری کمیاب هستند و رویدادهای آب و هوایی ویرانگر بوده و مانع تلاش های بشردوستانه برای رسیدن به جوامع می شود. نمونه آن افغانستان است ، جایی که یک سوم مردم از گرسنگی رها شده اند.

زنان خط دار خارج از نانوایی در کابل دیده می شوند
زنان خط دار خارج از نانوایی در کابل دیده می شوند

عمل

در برنامه جهانی غذا ، مانند آژانس های خواهری آن ، پروژه هایی در نظر گرفته شده است که به دنبال حل این مسئله هستند. پنر می گوید که آنها را می توان در سه دسته طبقه بندی کرد: اولین مورد این است که سعی کنیم خطرات آب و هوا را پیش بینی کنیم ، و بنابراین ، “قبل از تبدیل شدن به فاجعه به آنجا برسید”. او گفت: “ما از سیستم های هشدار اولیه برای ایجاد حمایت مالی استفاده می کنیم. زود و نه دیر …”. راه دیگر بازسازی اکوسیستم های طبیعی است زیرا ، او توضیح می دهد ، “آنها سپرهای طبیعی ما در برابر خطرات آب و هوا هستند”. و سپس ، البته ، او نتیجه می گیرد که “ما باید از آسیب پذیرترین افراد با شبکه ایمنی و بیمه در برابر شرایط شدید آب و هوایی محافظت کنیم”. ما نباید فراموش کنیم که آب و هوا و گرسنگی بسیار نزدیک هستند.

کشاورزان بر روی محصولات شکست خورده خود در شمال غرب افغانستان قدم می زنند
کشاورزان بر روی محصولات شکست خورده خود در شمال غرب افغانستان قدم می زنند

روز جهانی غذا هر سال در 16 اکتبر جشن گرفته می شودثبه امسال ، با 16 اکتبرث و شنبه است ، برنامه جهانی غذا ، همراه با سایر سازمانها در رم ، روز جمعه 15 جشن می گیردثبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *