ردپای جسورانه عربستان سعودی در سرمایه گذاری های توییتر


همانطور که قطعی و قطعی اینترنت کشور از اواخر سپتامبر بخش فناوری و استارت آپ ایران را با بحران مواجه کرده است، عربستان سعودی، همسایه نفتی و رقیب ایران، ادامه همکاری خود را با ایلان ماسک به عنوان دومین سرمایه گذار بزرگ توییتر اعلام کرده است. او ساخت

به گزارش تجارت نیوز، بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی شاهزاده سعودی الولید بن طلال، شرکت هلدینگ پادشاهی عربستان سعودی (KHC) به همراه دفتر خصوصی شاهزاده پس از نهایی شدن خرید معامله توسط ایلان ماسک، مالک سهام این شبکه اجتماعی خواهند بود. توییتر. ارزش آنها همچنان ۱.۸۹ میلیارد دلار خواهد بود. او به طور مشترک دومین سرمایه گذار بزرگ توییتر است. بن طلال که روز جمعه این بیانیه را در حساب توییتر خود به اشتراک گذاشت، گفت که این معامله در راستای استراتژی بلندمدت KHC است.

این در حالی است که بیش از یک ماه است که قطعی اینترنت و اختلالات ناشی از آن باعث ایجاد بحران در حوزه فناوری و استارتاپ ایران شده و سرمایه گذاری در این بخش به شدت کاهش یافته است.

به گزارش الجزیره، ۱۶.۹ درصد از این شرکت که توسط بن طلال تأسیس شده است متعلق به صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان سعودی است. تا ژانویه ۲۰۲۲، عربستان سعودی با ۳۴.۸ میلیون نفر جمعیت و ۱۲ میلیون کاربر توییتر، رتبه هشتم را در بین کشورهای جهان از نظر تعداد کاربران توییتر به خود اختصاص داده است.

ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان که روز پنجشنبه اعلام کرد که خرید ۴۴ میلیارد دلاری خود را تکمیل کرده است، در توییتی به نشان پرنده توییتر اشاره کرد تا نشانه ای از تمایل خود برای اعمال محدودیت های کمتر بر محتوای منتشر شده در شبکه اجتماعی باشد. پرنده آزاد شد.

اما مدیر عامل شرکت خودروهای الکتریکی تسلا، که خود را حامی سرسخت آزادی بیان توصیف می کند، گفته است که می خواهد از تبدیل شدن این پلت فرم به محیطی برای ترویج نفرت و تفرقه جلوگیری کند.

رد باورهای غلط توییتری ایلان ماسک

ایلان ماسک، پاراگ آگراوال، مدیرعامل توییتر، ند سگال، مدیر مالی و مدیر ارشد حقوقی و سیاستگذاری ویجایا گید را اخراج کرد. او آنها را متهم کرده بود که او و دیگر سرمایه گذاران توییتر را درباره تعداد حساب های جعلی در این پلتفرم گمراه کرده اند. منابع آگاه به الجزیره گفتند که آگراوال و سگال هنگام بسته شدن قرارداد در دفتر توییتر در سانفرانسیسکو بودند و سپس به بیرون منتقل شدند.

ایلان ماسک که شخصاً شرکت موشکی SpaceX را نیز اداره می کند، قصد دارد مدیرعامل موقت توییتر شود. خرید توییتر توسط ماسک پایان یک داستان طولانی است. ماسک برای اولین بار در آوریل پیشنهاد خرید توییتر را داد. او سپس سعی کرد از این معامله عقب نشینی کند و در نهایت خرید را تکمیل کرد تا شرکت شبکه اجتماعی را خصوصی کند.

برخلاف اظهارات روز جمعه، بن طلال ابتدا پیشنهاد ماسک را در ماه آوریل رد کرد و گفت این پیشنهاد با ارزش واقعی توییتر مطابقت ندارد. سپس ماسک در پاسخ به این واکنش عربستان سعودی از آنها پرسید که نظر عربستان درباره آزادی بیان خبرنگاران چیست؟

خرید ماسک از توییتر توسط چندین سرمایه گذار از جمله لری الیسون، یکی از بنیانگذاران شرکت نرم افزاری اوراکل، و قطر هلدینگ، که تحت کنترل صندوق سرمایه گذاری مستقل قطر است، تضمین شد.